İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10.3 Beta’da 32 Bit Uygulamalara Son Uyarı! iOS 11 ile İşler Değişecek

iOS 10.1’den beri, kullanıcı yeni bir iPhone, iPad veya iPod touch’ta eski 32 bit uygulamayı açtığında Apple, uyumluluğunu iyileştirmek için geliştiricinin uygulamayı güncelleyinceye kadar, uygulamanın cihazı yavaşlatabileceğine dair bir uyarıda bulunuyordu. Bununla birlikte, olası performans sorunları olmasına rağmen uygulamalar kullanılabiliyorlardı.

teknik destek

iOS 10.3’ün ilk beta sürümü ile Apple, 32 bit uygulamaların “gelecekteki iOS sürümleriyle çalışmayacağını” belirterek bu uyarı ifadesini değiştirdi; bu, iOS 11‘in yalnızca 64 bit uygulamaları destekleyen ilk yazılım güncelleştirmesi olabileceğini akıllara getiriyor. Bununla birlikte, “Gelecekteki iOS sürümleri” ifadesi şaşırtıcı olmayacak şekilde belirsiz.

Apple, iPhone 5’in Eylül 2013’te piyasaya sürülmesinden bu yana 64 bit uygulamaları destekledi. Şirket, tüm yeni uygulamaların Şubat 2015’den itibaren 64 bit mimariye ve Haziran 2015’ten bu yana güncelleştirilmiş tüm uygulamaların 64 bit mimari desteği kazanmalarını şart koştu. Ancak, yıllardır güncellenmemiş, bir dizi eski 32 bit uygulama App Store’da yer almaya devam ediyor.

Şu anda Apple cihazlarından 64 bit çipe sahip olanlar; iPhone 5s ve daha yeni, iPad Air ve daha yeni, iPad mini 2 ve daha yeni ve altıncı nesil iPod touch.

Apple, geçtiğimiz yılın Eylül ayında, beklenmedik şekilde sorunlu ve terk edilmiş uygulamaları App Store’dan çıkarmaya başlayacağını ve uzun süredir uyumluluk güncelleştirmelerinden yoksun olan uygulamaları kaldırmayaca başlayacağını söylemişti. Ekim ayına kadar, yaklaşık 50.000 uygulamanın App Store’da kaldırıldığı belirtilmişti.

teknik destek