iOS 10.3 Tiyatro Modu’nun Bilinen Tüm Detayları

iOS-10-3

Geçtiğimiz günlerde, Apple’ın 10 Ocak’ta iOS 10.3‘ün ilk betasını geliştiricilerle paylaşacağı ve bu büyük iOS 10 güncellemesinde şirketin “Tiyatro Modu” adı altında bir özelliği kullanıma sunacağı iddia edilmişti. İddia sahibinin geçmişteki söylentilerinin tutarlı olması yüzünden bu iddiaları da dikkate alınmış durumda.

teknik destek

Peki ama “Tiyatro Modu” olarak adlandırılan ve başka hiçbir detayın verilmediği bu özelliğin kapsamı ne olacak? Bu yazımızla buna cevap bulmaya çalışacağız.

iOS 10’un ilk yayınlandığı zamanlarda, kök kodlarında “Dark Mode” yani “Karanlık Mod” görünümünün yer aldığı tespit edilmişti. Her ne kadar AppleFoni ekibi olarak gelecekte iOS 10’a Dark Mode’un geleceğini söylemiş olsakta bu gerçekleşmedi. Ancak Apple’ın bu özellik için artık istikrarlı bir hazırlık içerisinde olduğu ve “Dark Mode” yerine “Tiyatro Modu” adlandırmasını kullanacağı tahmin ediliyor.

Bu adlandırmanın açıklaması ise mesela bir tiyatro veya sinema salonunda, ekranda beyaz ışığın olmasının dikkati dağıtıcı olacağı ve şirketin koyu bir arkaplanla bunu bitirmesi. Peki bu, nasıl olacak?

İşte bunun en somut cevabını bulmak için iOS 10 ile büyük değişim alan Saat uygulamasını veya iTunes Store uygulaması üzerinden Filmler sekmesine gidebilirsiniz. Görüldüğü üzere ekranın arkaplanı koyu, siyah bir yapıda. İşte iOS 10.3 ile gelecek olan “Tiyatro Modu” ile kullanıcılar benzeri yöntemi kendi isteklerine bağlı olarak kullanabilecekler.

Özelliği etkinleştirmek veya kapatmak için Ayarlar veya Kontrol Merkezi’ni kullanmak gerekecek.

iOS-10-3-Tiyatro-Modu

Elbetteki Apple, bu özellik için oldukça farklı bir adlandırmada kullanabilir. Yani Tiyatro Modu’nu beklerken Karanlık Mod ile karşı karşıya kalabiliriz.

teknik destek

5 Comments

  1. Selamlar applefoni ekipi
    Ben ios 9.21 beta 2 kurulu Şimdi bana ios 9.2.1 final sürümü gelecek mi bana

  2. Bence iphone 5s ve ondan sonranki modeller destekleyecek.cunki night shift modu iphone 5 de olmadigi icin dark mode gelmeyecegini dusunuyorum

Comments are closed.

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!