İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10.3’teki Yenilikler: AirPods’u Bul, APFS Dosya Sistemi, Yeni Apple Kimliği Ayarları ve Diğerleri

Apple dün akşam saatlerinde, iOS 10 işletim sisteminin üçüncü büyük güncellemesi olan iOS 10.3‘ün ilk beta sürümünü geliştiriciler için yayınladı. Yayınlanan yepyeni bu iOS güncellemesinin ana odak noktası, Apple’ın gelişmiş kablosuz kulaklığı AirPods’lar üzerine kurulu ve iPhone’u Bul uygulamasının içerisine, kaybolan AirPods’ları bulmayı kolaylaştırıcı bir araç eklenmiş.

Ayarlar uygulamasında da kısmi yenilikler mevcut. Apple Kimliği kısayolu, Ayarlar uygulamasının giriş ekranında en üst kısma konumlandırılmış. Buradan, Apple Kimliği detaylarına, Apple Kimliği’ne tanımlı cihazlara, ödeme, parola ve güvenlik bilgilerine, iCloud, iTunes ve App Store ayarlamalarına erişilebiliyor.

Diğer iOS 10.3 Beta 1 Yenilikleri

Uygulama Anismayonları: Apple, uygulamaları açıp kapatırkenki geçiş animasyonlarında rötuş yapmış geçişleri daha yuvarlak uygulama penceresini kullanarak sunuyor. Yeni geçiş animasyonu net bir şekilde farkedilebiliyor.

iOS-10-3-Uygulama-Animasyonlari

Apple Kimliği Ayarları: Ayarlar uygulamasının en üstüne yerleştirilmiş, yeni bir Apple Kimliği profil seçeneği var artık. Buradan Apple Kimliği’nizle ilgili tüm detaylara erişebiliyorsunuz.

IMG_0874

iCloud Saklama Alanı: Artık Ayarlar > Apple Kimliği > iCloud ayarları menüsünden, iCloud saklama alanını kullanımınızı grafiksel olarak olarak ifade edilmiş hali ile görüntüleyebilirsiniz. Bu grafik üzerinden, Fotoğraflar, Yedekleme, Belgeler ve E-posta dosyalarınızın alan kullanımını görebiliyorsunuz.

IMG_0875

AirPods’u Bul: Artık, iPhone’u Bul uygulaması ile eşleştirilmiş olan AirPods’unuzu bulabilirsiniz. Bu araç ile kaybolan AirPods’unuzu bulmak oldukça kolay hale getirilmiş.

AirPods-Bul

SiriKit: Üçüncü taraf uygulamaların, Siri’ye erişmesini sağlayan iOS 10 özelliği olan SiriKit, Siri’nin faturaları ödemesini, ödemelerin durumunu kontrol etmesi, Uber gibi hizmetlerden gelecekteki sürüşleri planlamak için kullanılabilecek yeni özelliklerle güncellenmiş.

CarPlay: CarPlay, en son kullanılan uygulamaları başlatma kısayolları ve EV şarj istasyonlarının yerleri görüntüleme ile güncellenmiş.

Harita Uygulaması: Harita uygulamasında, hava durumunu ve mevcut konumunuza ilişkin hava koşullarıyla ilgili diğer detayları, Harita uygulamasının ekranı üzerinden 3D Touch yeteneği ile kolayca görüntüleyebiliyorsunuz.

HomeKit: HomeKit’e, programlanabilir ışık anahtarları için destek verildi.

Apple Dosya Sistemi: iOS 10.3 güncellemesi kurulurken, iPhone’un dosya sistemi Apple File System (APFS) kullanacak şekilde güncelleniyor. Apple, yeni güncellemeyi indirmeden önce bir yedekleme yapılmasını önerir. WWDC’de geçen yıl açıklanan APFS, Flash / SSD depolama alanı için optimize edilmiş ve güçlü şifreleme, alan paylaşımı, dosya ve dizinler için klonlama, anlık görüntüler ve daha fazlası gibi özellikleri içeriyor.

Analytics: Ayarlar > Gizlilik menüsüne Analytics seçeneği eklendi. Bu seçenek ile Apple ve uygulama geliştiricileri ile bazı verilerinizin paylaşımını ayarlayabiliyorsunuz. Bu noktada paylaşacağınız verilerinizin gizlilik arzeden veriler olmadığını belirtelim.

IMG_0878

iPad Klavyesi: iOS 10.3’te gizli, 9.7 inç veya daha küçük bir iPad’de kullanılabilecek, tek elle kaydırılabilen bir iPad klavye düzeni keşfedildi. Geliştirici Steve Troughton-Smith tarafından keşfedilen özellik şu anda kullanılabilir değil. Muhtemelen Apple, gelecekteki iOS 10.3 beta güncellemeleri ile bu özelliği kullanılabilir hale getirecek.

iOS-10-3-Klavye

iOS 10.3, Herkese Açık Olarak Ne Zaman Yayınlanacak?

iOS 10.3, şu anda yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılabiliyor ancak Apple yakın gelecekte public beta kullanıcıları içinde bir beta sürümünü yayınlamasını bekliyoruz. iOS 10.3, büyük olasılıkla birkaç ay daha test edilecek ve Mart ya da Nisan ayında genel kullanıma sunulacak.

5 Yorum

  1. Muhammet Muhammet 26 Ocak 2017

    Nasıl indire bilirim iphonuma bu sürümü link vere bilirmisiniz

  2. Abdullah Abdullah 25 Ocak 2017

    Karanlık mod gelirmi acaba sonraki sürümlerde 🙁

  3. Ahmet Mert Ahmet Mert 25 Ocak 2017

    ios 10.2 jb gelişme var mı ?

Yorumlar kapatıldı.