İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 Beta 2’de Ekran Kilidi Touch ID İle Açılabiliyor

iOS 10 beta 2 dün akşam itibari ile geliştiriciler için yayınlandı. Bu betayı yükleyenler yavaş yavaş yenilikleri paylaşmaya başladılar. Yeniliklerden belki de en önemlisi Touch ID ile kilit ekranının açılabilmesi.

iOS 10’un ilk betasını yükleyenler ekran kilidini açmak istediklerinde büyük bir şaşkınlık yaşadılar. “Kilidi açmak için kaydırın” hareketi yerine “açmak için ana ekran” gelmişti. Yani Apple, 9 yıldır kullandığı ekran kilidi açma metodunu değiştirmişti.

[irp posts=”8293″ name=”iOS 10 Beta 2 Yenilikleri”]

Kilit açmak isteyen kullanıcıların çoğu yanlışlıkla widget ekranı açtılar. Böyle bir değişiklik hem yadırgandı hem de home tuşunun çabuk yıpranacağı eleştirilerine neden oldu. Ekran ışığı açık olduğu halde kilidi açmak için Touch ID nin kullanılmaması kullanıcıları rahatsız etti.

iOS 10 beta 2’de Apple, eleştirileri değerlendirerek bu konuya bir çözüm getirmiş görünüyor. Erişilebilirlik menüsündeki ana ekran düğmesi ayarına eklenen parmak dinlendirme modu ile artık kilit açmak için ikinci kez home butonuna basmak yerine Touch ID yani dokunmatik kimliği kullanmak yeterli olacak.

Bu çok büyük bir değişiklik değil, ama iPhone kilidini açmak için arka arkaya home tuşuna basmak parmaklara ağrı ve rahatsızlık veriyordu. Yenilik bu durumdan kurtulmak demek. Hem de yaklaşık 10 yıllık kilit açma yöntemini özleyenler için biraz olsun teselli demek.

image

iOS 10 beta 2 yüklü cihazınızda bu özelliği aktif etmek istiyorsanız Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Ana Ekran Düğmesi menüsü altındaki “kilit açmak için parmağınızı koyun” seçeneğini aktif edin. Ayarı aktif ettikten sonra Touch ID devre dışı kalmış olabilir. Touch ID yi tekrar açmanız gerekebilir.

[irp posts=”8285″ name=”iOS 10 Beta 2 Nasıl Yüklenir?”]

Özellik iPhone 6s Plus’ta şimdilik çalışmıyor. Bu cihazda özelliği kullanmak için belki de diğer betayı beklemek gerekecek.

*Ekran görüntüsü için Orhan Pınar abimize teşekkürler.

4 Yorum

 1. filiz filiz 28 Eylül 2016

  İos 10 süper bayildim

 2. alpertunga alpertunga 24 Eylül 2016

  ya nasıl teşekkür edeyimki ios 10 yükledimden bri delirtiyordu bende benim telefondan sanıyordum 6s i 7 ile değiştirecektim bu yüzden hem masraftan kurtuldum hem stresten elinize sağlık

 3. Orhan Pınar Orhan Pınar 6 Temmuz 2016

  Ayrıca bugların birçoğuda gitmiş gibi

 4. Orhan Orhan 6 Temmuz 2016

  Teşekkürler ilker

Yorumlar kapatıldı.