İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 Beta 5 ve iOS 10 Public Beta 4 Yenilikleri

13 Haziran’da tanıtılan iOS 10 bir çok yenilikle beraber geliyor. Apple, her iOS 10 betasına yeni özellikler ekleyerek iOS 10’u geliştirmeye devam ediyor. Dün akşam yayınlanan iOS 10 Beta 5 ile aşağıdaki yenilikler geliyor. iOS 10 Beta 5 ile iOS 10 Public Beta 4’ün aynı özelliklere sahip olduğunu unutmayalım.

teknik destek

Yeni Kilit Sesi

Ayarlardan sesi açık konuma getirdiğiniz taktirde iOS 10 Geliştirici Beta 5 ile gelen yeni kilit sesini duyabilirsiniz. Aşağıdaki videodan yeni kilit sesini dinleyebilirsiniz.

Telefonu Yeniden Başlattığınızda Touch ID İle Uygulama İndirebilirsiniz

Önceki sürümlerde telefonu yeniden başlattığımız taktirde bizden 1 kereliğe mahsus Apple Kimliğimizin şifresi isteniyordu. Bu güncelleme ile artık yeniden başlattığımızda şifre girmeden uygulamaları Touch ID ile indirebiliyoruz. Bu sürümü yükleyenler tam sürümdede bu değişikliğin geçerli olmasını istiyor.

Dijital Sıçrama Ekran

Beta 5 ile birlikte ekranı sadece dokunarak kullanmamız gerekmiyor. Bir takım yeni hareketler ile animasyonlar, kalp atışları gibi işlevleri kullanabileceğiz.

iOS-10-beta-5-Digital-Touch-splash-screen-space-gray-iPhone-screenshot-001-196×400

Yanılıyor olabiliriz fakat önceki betalarda dijital dokunmatik arayüzü sağ alt köşedeki tam ekran butonuna dokunarak ekrana getirebilirsiniz.

Sol üstteki ”X” işaretine tıklayarak Digital Touch’u kapatabilirsiniz. Ancak sıçrama hareketleri ile yapacağınız tüm işlevleri ekranın tamamında uygulayarak yapabilirsiniz.

AirPlay’de Değişiklikler

Kontrol Merkezindeki müzik içinde kulaklık, speaker, bluetooth kulaklık gibi girişleri kontrol eden kısımdaki işaretler değiştirilmiş durumda.

4

Widget’larda Siyah Arkaplan Yeniliği

Ekran kilitliyken veya bildirim merkezinde soldan sağa doğru kaydırarak açtığımız widget kısmında arkaplan renkleri düzenlenmiş durumda.

iOS-10-beta-5-dark-widgets-from-apps-silver-iPhone-screenshot-001

Ancak Apple’ın kendi widgetlerinde kullandığı arkaplan beyaz iken 3.parti uygulamaların siyah bir arkaplan ile  göründüğünü belirtelim.

Çerezler

Fotoğraflar uygulamasıda gelen bu güncelleme ile nasibini almış durumda. Bu güncelleme ile tanınan insan yüzlerini sıfırlayabilirsiniz. Fotoğraflar-Albümler-Kişilere gittiğiniz taktirde telefonunuzda tekrardan yüz tanıma algoritması için bir güce bağlı olması gerektiğine dair bir mesaj göreceksiniz.

iOS-10-beta-5-Photos-processing-images-prompt-silver-iPhone-screenshot-001-196×400

Apple’ın gizlilik politikası çerçevesinde telefonunuzdan ayrıldığınız taktirde size ait hiç bir fotoğrafın bilgileri görünmeyecek.

Home uygulamasını 5.beta ile artık kaldırabiliyoruz. Apple’ın iOS 10’da tanıttığı en önemli özelliklerden olan yerleşik uygulamaları kaldırma kısmına Home uygulaması da eklenmiş durumda.

Mesajlarda kişinin başında görülen büyük gri çizim kaldırıldı. Ayrıca bluetooth cihazlarda ara sıra ses kesintileri sorunu çözülmüş durumda.

Bir başka ufak yenilik ise telefonda konuşurken hapörlörü açmanız halinde bir sonraki görüşmeleriniz otomatik olarak hapörlörde olacaktır.

Başka bir ufak değişiklik ise acil durumlarda telefonumuzda “112’yi ara” ibaresi yerine “112 Acil’i ara” ibaresi gelmiş durumda.

Apple’ın akıllı bataryalı kılıfları Apple’a göre, iOS 10 Beta 5 ile tam uyumluluk sağlayacak.

5.Beta ile aynı zamanda Apple TV’nin iPhone, iPad, iPod Touch cihazlarına kurulmasını engelleyen hata çözülmüş durumda.

teknik destek