İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 Çıktığı Gün Yüklenmeli mi ?

Apple WWDC16’da iOS 10 ‘u tanıttı. Şu ana kadar ki en gelişmiş iOS sürümü olan iOS 10 ayrıca bizleri özellikleriyle de etkiledi.Şuan beta aşamasında olan iOS 10 birçok kullanıcı ve geliştirici tarafından büyük ilgi gördü.

iPhone 7 ‘nin çıktığı gün iOS 10’nun stabil sürümü de diğer iOS cihazlarına OTA ve IPSW olarak dağıtımına başlanacak. iPhone 7’nin çıkması ise diğer iPhone modellerini baz alırsak, Eylül ayının ilk haftaları gibi bekleniyor (Apple tarafından herhangi bir değişiklik yapılmazsa). “Peki iOS 10 ‘u çıktığı gün yüklemelimiyiz ?” sorusana ise  “Hayır” cevabını vermekte yarar var.

Güvenlik Zaafiyetleri

iOS 10 ‘nun ilk stabil sürümünde bizi ciddi anlamda etkileyecek güçlü zaafiyetler bulunabilir. Örneğin kilit ekranının atlanması, Siri aracılığı ile rehber,mesajlar gibi yerlere erişilebilmesi,Safari aracılığı ile herhangi bir cihazın istismar edilmesi,herhangi bir uygulamanın sistemde bulunan bir zaafiyet aracılığı ile sizin verilerinize erişim sağlayabilmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Sistem Hataları

iOS 10 henüz yeni olduğu için beklenmedik bazı sistem çakışmaları ile karşılaşabiliriz. Örneğin beklenmedik bir şekilde cihazın kendine yeniden başlatması,donmalar yaşanabilir.

Uygulamalardaki Uyumsuzluk

Bazı geliştiriciler uygulamalarını henüz iOS 10’nun yapısına göre uyarlamamış olabilirler. Bunun sonucunda ise uygulama çakışmaları,uygulamanın herhangi bir özelliğini kullanamama,bazı işlevlerin çalışmaması gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

Peki Ne Yapmalıyız ?

iOS 10 çıktıktan sonra iOS 10.0.1 ,  10.0.2 gibi sürüm güncellemelerini bekleyin. Hatta sabredebilirseniz iOS 10.1 10.2 gibi güncellemeleri bekleyin.Hem bu süre zarfında uygulama geliştiricilerinin %90 ‘nı uygulamalarını yeni işletim sistemine uyarlamış olacak, hem de Apple iOS sürümündeki birçok hatayı ve önemli güvenlik zaafiyetlerini gidermiş olacaktır.