iOS 10 Fotoğraflar Uygulamasının Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?

ios-10-fotograflar-uygulamasi

iOS 10’la Fotoğraflar uygulaması şimdi her zamankinden daha akıllı. Artık iOS cihazınız fotoğraflarınızdan sizi daha iyi biliyor, fotoğraflardaki nesneleri aramak ve yüz tespitlerinin yapılması hiç olmadığı kadar kolay. Fotoğraflarınızdan anılar oluşturmak ve paylaşmak hatta sizin için fotoğraflarınızdan özel vurgulu videoların oluşturulması daha bir o kadar kolay ve otomatik.

teknik destek

Tüm bu özellikleri ve daha fazlasını nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz için yazımızı okumaya devam edin.

1) İnsanları, Yerleri ve Fotoğraflardaki Nesneleri Arama

iOS 10’da çektiğiniz fotoğrafların içinde 400’den fazla nesneleri aramak için Apple Siri’nin yeni AI sanal beynini kullanıyor. Bu özelliği kullanabilmek için “Ara” düğmesine dokunun ve arama yapın.

Gözlük, deniz, şişe gibi benzer terimlerle nesneler üzerinde herhangi bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Kısmi olarak özelliğin bazı nesneler için ülkemizde şimdilik kullanılamaz olduğunu belirtelim.

2) Yeni Anılar Sekmesi

Fotoğraflar uygulamasında yeni bir Anılar sekmesi iOS 10’la gelmiş durumda. Burada da yine Siri AI sanal beyni kullanılarak uygulama tarafından otomatik “anılar” oluşturuluyor. Mesela haftasonu arkadaşlarınızla bir yere seyahate mi gittiniz? Hemen “Anılar” sekmesini açın ve Fotoğraf uygulaması size özel olarak bu seyahatten fotoğrafları seçerek özel bir kolaj oluştursun.

3) Otomatik Video Oluşturma

Herhangi bir anıya gittiğinizde üst tarafta otomatik olarak oluşturulmuş bir video görürsünüz. Bu anılarınızdan derlenmiş videolardır. Bu videolarınıza tema ekleme/değiştirmesi, başlık ve arka plan müziği ekleyebilirsiniz.

Bir arkadaşınızla ya da sosyal medya hesaplarınız üzerinden oluşturulan bu anılar videolarınızı da paylaşabilirsiniz. Üstelik videoların oluşturulmasında otomatik olarak seçilen fotoğrafları da düzenleyebilme yetkiniz söz konusu.

4) Tanınan Yüzlerle Kişileri Düzenleyin

iOS 10 Fotoğraflar uygulaması gerçekten oldukça akıllı ve kişiselleştirilebilir. Bunlardan birisi de fotoğraflardan tanınan yüzlerin kişilere otomatik olarak dökülmesi ve adlandırılması.

Albümler sekmesi üzerinden “Kişiler” albümüne erişerek dilediğinizce tanınmış yüzlerden favori seçimleri oluşturabilir, yüzleri isimlendirebilirsiniz. Mesela babanızın yüzüne babanızın adını vererek bundan sonrası için o yüzün adlandırmasını otomatik olarak sağlarsınız.

Sizin favori Fotoğraflar uygulaması özelliğiniz hangisi? Hemen bizimle paylaşın.

müşteri hizmetleri