Şimdi yükleniyor

iOS 10 Güncellemesi Sonrası Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

iPhone Veri Kurtarma

iOS 10 Güncellemesi Sonrası Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

Son Güncelleme tarihi 27 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Ne yazık ki kimi zaman, özellikle herhangi bir iOS güncellemesi sonrası bazı verilerde beklenmeyen kayıplar yaşanabiliyor. Pek çok kullanıcı için oldukça önemli olan başta fotoğraflar olmak üzere diğer veriler herhangi bir iOS güncellemesi sonrası kaybolduğunda bu durum oldukça can yakıcı olabiliyor. Biz de, Apple’ın en sonki iOS sürümü olan iOS 10’u baz alarak, güncelleme sonrası kaybolan fotoğraflar ve diğer veriler nasıl geri getirilir buna çözüm sunmaya çalışacağız. Sorunu çözmek için Tenorshare‘ın Mac ve Windows için geliştirdiği yazılımını kullanacağız.

teknik destek

iPhone’da veri kaybına neden olabilecek 10 ana sebep vardır;

 1. Yanlışlıkla veri (fotoğraf, kişi, mesaj, vs.) silme işlemi,
 2. Güncelleme işlemi,
 3. Yanlışlıkla fabrika ayarlarına geri dönme,
 4. Jailbreak işlemi,
 5. Su hasarı,
 6. Ekran hasarı,
 7. Apple logosunda takılı kalma,
 8. Kurtarma moduna takılı kalma,
 9. Cihazı kaybetme veya çaldırma,
 10. Parolayı unutma.

Bu 10 nedenden ötürü, her gün yüzlerce iPhone kullanılamaz hale gelebiliyor ve bu yüzden veri kayıpları yaşanıyor. Beklenmedik zamanda, bu istenmeyen sorunların önüne geçmek elbetteki mümkün değil ancak hasar sonrası durumu kontrol altına almak mümkün.

Teknoshare’ın Ultdata yazılımı, iPhone 7/7 Plus, SE, iPhone 6s Plus/6s, Plus/6, iPhone 5s/5c/5 ve iPhone 4s/4 için kaybolan tüm fotoğraf, mesajlar, kişiler, notlar v.b. verileri getirebilmenizi sağlıyor. Özellikle de iPhone’da kaybolan iPhone fotoğraflarını geri getirebilme noktasında oldukça başarılı.

Ultdata yazılımının üç farklı şekilde verileri kurtarabilme özelliği mevcut;

 1. Yedek olmaksızın, direkt iPhone’dan veri kurtarma,
 2. iTunes yedeğinden veri kurtarma ve
 3. iCloud yedeklemesinden veri kurtarma.

Bu her bir kurtarma durumu cihaz modellerine ve iOS sürümlerine göre kullanılabilir olsa da genel olarak tam istenildiği zamanda, hemen hemen tüm iOS sürümleri ve iPhone modeli için imdada yetişecek şekilde genel bir kullanıma sahip diyebiliriz.

Peki yazılımı nasıl kullanıyoruz? Öncelikle Mac veya Windows için Ultdata’yı indiriyor ve kuruyoruz. Ardından iPhone’umuzun durumu her ne olursa olsun lightning bağlantı kablosu ile bilgisayarımıza veya Mac’imize bağlıyoruz ve Ultdata’yı açıyoruz.

Ekran-Resmi-2017-04-29-01.58.24 iOS 10 Güncellemesi Sonrası Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

Ultdata ücretli olması sebebiyle açılış ekranında sizden lisans kodunu girmenizi isteyecektir. Yazılımı satın aldıysanız gerekli alanları doğru bir şekilde doldurun. Elbetteki satın almadan, belirli sınırlamalar dahilinde ücretsiz olarak deneme sürümü ile de yazılımı kullanabilirsiniz.

Bu adımı geçtikten sonra, yazılım iPhone’unuzun durumuna göre gerekli taramayı yapacak ve kısa süre içerisinde kurtarılabilecek verileri listeleyecektir. Biz çalışan, herhangi bir sorunu olmayan iPhone 7 Plus üzerinde denemelerimizi yaptık.

Ekran-Resmi-2017-04-29-02.19.47 iOS 10 Güncellemesi Sonrası Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

Görüldüğü üzere yazılım, mevcut verileri ve silinen verileri kurtaracak şekilde hemen tarama aşamasına geçti. Start Scan diyerek tarama işlemini başlatıyoruz.

Tarama işlemi sırasında sabırlı olmanız ve bilgisayarınızla iPhone’unuzun bağlantısını kesmemeniz gerekiyor. Verilerin büyüklüğüne göre tarama işlemi biraz uzun sürebilir.

Tarama işleminden sonra Ultdata kurtarılabilecek verileri tespit edecek ve listeleyecektir;

Ekran-Resmi-2017-04-29-02.37.51 iOS 10 Güncellemesi Sonrası Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

Yan menüden, kurtarılan verilerin tümünü veya kurtarmak istediğiniz veriler arasında seçim yapabilirsiniz. Mesela arama geçmişi sekmesine tıkladığınızda sildiğiniz tüm arama ekranda listelenir. Aynı şey diğer kategorideki veriler için de geçerli.

Kurtarmak istediğiniz verileri seçtikten sonra “Recover” düğmesine tıklayarak kurtarma işlemini başlatabilirsiniz. Kurtarma işlemi verilerin büyüklüğüne göre belli bir süreçte gerçekleşecektir. Kurtarma sırasında iPhone’unuz ile bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı kesinlikle kesmeyin.

Elbetteki Ultdata her ne kadar başarılı olsa da, her zaman tümüyle bekleneni sunmayabilir. Ancak genel anlamda, yüzdelik bazda en az %90 oranında başarılı olduğunu belirtelim.

Ultdata yazılımını aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

Yazılımın henüz Türkçe dil desteğine sahip olmadığını ancak kısa süre içerisinde Türkçe dil desteğini kazanacağını beklediğimizi belirtelim.

teknik destek

1 yorum

comments user
Yüksel

Merhaba güncelleme sonrası kaybolan fotoları değil telefon içinde olan fotoları kurtardı zaten bu fotolar elimde ben kaybolan fotolar için kurtarma programı istiyorum lütfen yardım

Yorumlar kapalı.