iOS 10 için Beklentiler Neler? Kullanıcıların iOS 10’dan Beklentileri

iOS 10’da Fotoğraf ve Videolar Nasıl Gizlenir?

iOS dünyanın en performanslı ve en hatasız mobil işletim sistemlerinden birisi. Hal böyle olunca her yıl yeni iOS sürümünden beklentiler artarak devam ediyor. 2016 yılı Haziran ayında geliştiriciler için ve halka açık beta programı kullanıcıları için iOS 10’un beta sürümleri yayınlanmaya başlayacak ve Eylül ayında iOS 10’un final sürümü yayınlanacak.

teknik destek

Peki ya Apple’ın iOS 10 sürümünden beklentiler neler? Kullanıcılar iOS 10’dan neler bekliyor. Sizin için kullanıcıların yeni iOS sürümünden neler beklediklerini derledik ve muhtemelen bunlar pek çoğunuzun yeni iOS sürümünden bekledikleri ile bir zat ilgili.

Apple iOS 7 ile birlikte büyük bir görünüm yeniliğine gitmiş ve önemli bir tasarım revizyonuna gitmişti. iOS 7’den sonra iOS 8’le büyük performans iyileştirmeleri ve ek özellikler kullanıma sunulurken iOS 9’la Apple çok büyük yeniliklere gidilmedi ve aslen performans üzerinde duruldu. Sadece iPhone 6s için iOS 9’da yeni özelliklere yer verildi diyebiliriz.

iOS 10

1) Öncelikli beklenti özelleştirilebilir kontrol merkezi. Apple’ın standart olarak sunduğu işlevsellerin kullanıcı tarafından değiştirilebilmesi kullanıcıların en çok istedikleri arasında. Örneğin bir gece modu butonu yerine hücresel veri butonunun orada yer alıyor olması pek çok kullanıcı için daha iyi olabilir. Zaten iOS 7’den beri süre gelen kullanıcı taleplerinden birisi bu. Apple’ın iOS 10’la birlikte özelleştirilebilir kontrol merkezine yer vereceği düşünülüyor.

2) Daha iyi ve daha gerçekçi 3D Touch desteği. Apple’ın iOS 9’la birlikte iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la birlikte tanıttığı en ilginç özelliklerinden birisi de 3D Touch. Apple’ın iOS 10’la birlikte 3D Touch’ı genişleteceği düşünülüyor. Bu şekilde mesela bir bildirim de 3D Touch’ı kullanmak mümkün olacak.

3) Apple’ın standart uygulamalarını kaldırmak veya devre dışı bırakmak mümkün olsun… Son günlerde pek çok kullanıcı bunun taraftarı olmuş durumda. Apple’ın az sayıda verdiği standart uygulamlarından bazılarının kaldırılabilir/devredışı bırakılabilir olmasını isteyen kullanıcılar bunu da gereksiz depolama alanı işgalinin önüne geçilmesi açısından talep ettiklerini belirtiyorlar.

4) Slayt gösterili duvar kağıtları ve daha fazla duvar kağıdı seçeneği. Özellikle iPhone 6s ve iPhone 6s Plus kullanıcıları daha fazla dinamik duvar kağıdı talebi içerisindeler. Diğer yandan ise duvar kağıtlarının belirlenen sürede kendi kendilerine değişmesi/slayt gösterisi şeklinde sunulmasını da bekleyen kullanıcılar da yok değil. Apple iOS 10’la birlikte yeni duvar kağıtlarına kesin olarak yer verecek ama nasıl bir kapsamda duvar kağıtlarında yeniliğe gidecek bekleyip göreceğiz.

5) Ana ekran widgetları. Android’in özellikle güç aldığı widgetlar ne yazık ki iOS üzerinde yer almıyor ve Apple’ın iOS 10’La birlikte widgetlara artık yer vermesi gerektiğini düşünen kullanıcı sayısı artmış durumda.

6) Tek tıkla uygulama önbelleğini silebilme yeteneği. iOS’un özellikle en büyük eksiği bu. Uygulamaların önbelleklerini silmek için uygulamayı komple kaldırmak gerekiyor ve hal böyle olunca pek çok kullanıcı bu durumdan muzdarip olabiliyorlar. Özellikle Facebook gibi uygulamalar artan önbellek yığınları ile haddinden fazla depolama alanı işgal etmeye başlıyorlar. Kullanıcılar bunu tek tıkla boşaltabilmek istiyorlar. Bunun için Apple’ın iOS 10’da bir çözüm sunması gerekiyor diyebiliriz ancak yer verecektir diyemiyoruz…

7) Yenilenen ana ekran görünümü. Apple yıllardır standart simge ızgarası görünümde bir yapı ile iOS’u kullanıma sunuyor ve bu yavaş yavaş sıkıcı hale gelmeye başladı. Hal böyle olunca iOS 10’la birlikte ana ekran görünümünün komple değişmesi umut ediliyor.

Elbette ki sosyal ağlar üzerinde daha pek çok beklentiler öne sürülüyor ancak yıllardır iOS’dan özellikle beklenenler bunlar ve hal böyle olunca derlediğimiz sadece 7 madde söz konusu. Siz de aşağıdaki yorum alanından iOS 10’dan beklentilerinizi dile getirebilirsiniz.

müşteri hizmetleri