İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 İle Birlikte İşlevini Yitiren Tweakler Hangileri ?

Her yeni iOS sürümünde gelen yeni özelliklerle cydiadan yüklediğimiz bazı tweakleri kullanmaya gerek kalmaz. Apple’ın cydiadan ilham aldığı muhakkak. Bu biz kullanıcılar için iyi bir şeyken tweak geliştirenler için kötü bir durum.

teknik destek

Son büyük güncelleme olan iOS 10 ile birlikte bir çok yenilik geliyor. Bu yenilikler sayesinde tweakler yavaş yavaş ölüyor. Apple belki de Jailbreak e olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Ama hiç bir zaman bu ihtiyacın bitmeyeceğini biz çok iyi biliyoruz. Çünkü Apple hangi özelliği getirirse geliştiriciler onun üzerine bir şeyler koyarak yeni tweakler ortaya çıkarıyorlar.

iOS 10 ile işlevini kaybeden tweakler şunlar:

QuickCenter

Bu tweak kontrol merkezi üzerinde 3D Touch hızlı eylemleri kullanmanızı sağlayan bir tweak. Resimde solda iOS 9 üzerinde QuickCenter, sağdaki ise iOS 10 ile gelen özellik bulunmakta. Gördüğünüz gibi QuickCenter tweaki çöp olmuş durumda.

IMG_0147

3D Touch to Clear Notifications

Bildirim merkezindeki bütün bildirimleri tek seferde 3D Touch kullanarak silmeye yarayan tweak iOS 10 daki bildirimler üzerinde 3D Touch ın kullanılmaya başlaması ile artık çöp.

IMG_0148

Columba & QRConversation

Kilit ekranındaki herhangi bir bildirime girip resim,video görüntüleme gibi şeyleri yapmamızı sağlayan tweak iOS 10 daki interaktif bildirmeler sayesinde çöp oldu.

IMG_0149

Cream

Kontrol merkezindeki simgeleri renklendirmeye yarayan bu tweak de iOS 10 ile birlikte tarih oldu.

IMG_0150

AppHide

Apple uygulamalarını silmeye yada gizlemeye yarayan bu tweak iOS 10 ile artık çöp.

IMG_0151
FaceOff

iPhone’u elinize aldığınızda uyanmasını sağlayan tweak iOS 10’daki raise to wake özelliği sayesinde artık işlevini yitirdi.

IMG_0152

StickerMe

iOS 10’da mesajlar uygulamasında çıkartmalar, karalamalar gönderebiliyoruz. Önceden bu işi StickerMe ile yapıyorduk.

IMG_0153

Grafiti

El yazısı ile mesaj göndermek için kullanılan bu tweak iOS 10’daki özellik sayesinde artık çöp

IMG_0154
IntelliScreenX

Bu tweak tüm zamanların en popüler tweaki. Pahalı bir tweak olan IntelliScreenX’i satın almak İçi̇n danaya girer gibi ortak olan çok olmuştu 🙂 iOS 10’daki yeni bildirim ekranı ve widget desteği ile artık bu tweakin de sonu gelmeye başladı. Fakat bu tweak barındırdığı özelliklerle hiç bir zaman çöp olmayacak bir tweak.

IMG_0155

ShortCuts

Ana ekran uygulamaları İçi̇n 3D Touch eylemlerini aktif eden tweake iOS 10 ile birlikte ihtiyaç kalmadı.

IMG_0156

WatchNotifications / NCCards

Bildirim Merkezi̇ ve kilit ekranında bildirmeleri Apple Watch daki gibi kart şeklinde görmeye yarayan tweakler artık kullanım dışı.

IMG_0157

Not: Soldaki resimler tweaklere sağdakiler ise iOS 10’a aittir

müşteri hizmetleri