İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 ile iPhone’lar Büyütece Dönüşüyor

Apple yetkililerinin 13 Haziran’da bahsetmediği iOS 10 özelliklerini sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu özelliklerden bir tanesi de büyüteç. iOS 10 ile birlikte iPhone kameramız artık bir büyüteç.

iOS’ta her zaman özel kullanıcılar için bir şeyler düşünülüyor. Bu sebeple erişilebilirlik menüsündeki seçenekler sürekli artıyor. Görme engelliler için eklenen “VoiceOver” seçeneği buna örnek olarak verilebilir.

Apple, iOS 10 ile yine özel kullanıcılara göre bir yenilik getirmiş durumda. Erişilebilirlik ayarlarına eklenen büyüteç özelliği sayesinde kamera uygulaması görüntüyü normal zoom özelliğinden çok daha fazla yakınlaştırabiliyor.

IMG_0168

Özel kamera arayüzünde düşük ışıkta büyütmeyi sağlamak için flaşa tek tuşla anında erişim mümkün. Odağı kilitlemek ve gerekirse bir çerçeveyi dondurma yeteneği de bu arayüzde bulunmakta. Büyüteçi kullanırken kontrast ve parlaklık ayarlarını da yapmak mümkün.


IMG_0170 IMG_0171iOS 10’daki yeni büyüteç özelliğini denemek isteyenler Ayarlar>Genel> Erişilebilirlik>Büyüteç menüsüne gidip aktif edebilirler. Büyüteç aktif edildikten sonra özelliği kullanmak için home tuşuna 3 kere tıklamanız gerekiyor.

IMG_0166