iOS 10 ile Kullanılamaz Hale Gelen iOS 9 Özellikleri Neler? Cevabı Haberimizde!

iOS 10 Yenilikleri

Apple’ın iOS 10’u yayınlamasının üstünden hemen hemen bir ay geçmiş durumda. Halen daha büyük ilgi ile yeni iOS işletim sistemine geçişler söz konusu ama geçiş yapıp pişman olan ve bazı iOS 9 özelliklerini aradığını dile getiren hatrı sayılır bir kitlede mevcut.

Biz de iOS 10’la kullanılamaz hale geleni kaldırılan iOS 9 özellikleri neler daha yakından görmeniz için bu yazıyı hazırlayalım istedik.

1) Photostream

Photostream ile fotoğraflarınızı arşivlemek ve bir albüm oluşturarak cihazlar arasında paylaşımda bulunmanız mümkündü. Ancak Apple iOS 10’la bunu kaldırmış durumda ve daha derli toplu bir kullanım için bizi iCloud Fotoğraf Arşivi’ne yönlendirmiş durumda.

1000 fotoğraf ve 30 gün sınırlaması olan Photostream ile iCloud Fotoğraf Arşivi’ni kıyasladığınızda aslında bu özelliğin kaldırılmasının bir kayıp değil kazanç olduğunu söylemek mümkün.

2) Tüm e-Postaların Silinmesi

Artık Mail uygulamasında tüm e-postaları silmek mümkün değil. Bunun yerine tek tek seçerek silmeniz söz konusu. Apple’ın bu özelliği kaldırmasının sebebi muhtemelen kullanıcıların yanlışlıkla tüm e-postaları silmesinden kaynaklanıyor.

3) Proaktif Ekran ve Haberler

iOS 9’la hayatımıza giren ve ana ekranın en soldaki kısmını Proaktif ekran olarak adlandıran şirket bunu değiştirmiş durumda. Artık bu ekrana widget (araç takımı) ekleme ve daha fazlasını yaparak kişiselleştirmenin tadından yemek mümkün.

Proaktif ekranın kaldırılması ile birlikte iOS 10’la daha iyi bir ekrana sahip olduğumuzdan sanıyoruz ki kimsenin şüphesiz yoktur.

4) Ayarlar için Kısayollar Kapatıldı

Apple iOS 10’la Ayarlar için kısayollar sunan üçüncü taraf uygulamaların fişini çekmiş durumda. Eskiden Bildirim Merkezi’ne bu tip uygulamalarla Ayarlar için kısayollar atanabiliyordu ama artık bu mümkün değil.

5) Yıldızlı/Favori Şarkılar

Müzik uygulamasında yer alan yıldızlı şarkılar hiçbir şekilde adından söz edilmeden iOS 10’la kaldırılmış durumda. Zaten pek de önemli bir özellik olmadığı için sanıyoruz ki şuraya yazmamış olsaydık sizinden dikkatinizi çekmeyecekti 🙂

6) Dinleme Geçmişi

Eskiden Müzik uygulamasında son dinlenen şarkıları görmek mümkündü ama iOS 10’la bu da Müzik uygulamasından kaldırılmış durumda.

7) Kilit Ekranındaki Müzik Çalar için Özelleştirme

Eskiden Kilit Ekranı’ndaki Müzik Çalar ile daha fazla şeyi yapmak mümkündü ama şirket iOS 10’la bunu daha basite indirgemiş durumda.

8) Kilidi Açmak için Kaydırın

iOS’un, Apple’ın ikonik uygulaması, kilidi açmak için kaydırın özelliği tarih olmuş durumda. Bir iOS 9.3.5’de dahi yer alan bu özellik iOS 10 ile maziye gömüldü.

9) Kilit Sesi

Kilidi açmak için kaydırın özelliğinin kaldırılması kadar acı olan bir şey varsa o da iOS’un ikonik kilit sesinin adeta bir keman yayının kopması edasında değiştirilmiş olmasıdır…

Tüm bu özellikleri ben yeniden kullanmak istiyorum diyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey iOS 10’dan iOS 9.3.5’e nasıl geri dönülür rehber yazımıza gözatmak olacaktır.

müşteri hizmetleri