İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 İstek Listesi: Özelleştirilebilir Kontrol Merkezi ve Diğerleri

Apple 13-17 Haziran tarihleri arasında gerçekleştireceği WWDC 2016’da, beklenen iOS 10’u iPhone, iPad ve iPod touch için tanıtacak ve geliştiricilerin kullanımına sunacak.

Hemen hemen bir buçuk iki ay kala biz de iOS 10 için beklentilerin yer aldığı bir yazı hazırlamak istedik. Umuyoruz ki en azından, temel olarak aşağıdaki başlıklar altında toplanan iOS 10 beklentilerini karşılayan bir sürüm ile karşılaşırız.

Özelleştirilebilir Kontrol Merkezi

Bu yeni bir istek değil. iOS 8’den bu yana beklenen ve istenilen ama bir türlü gerçekleşmeyen kontrol merkezinin özelleştirilebilmesi durumu. Kullanıcılar varsayılan olarak kontrol merkezinde yer alan bir Gece Modu yerine Hücresel Veri butonunun yer alması, hatta bu butonları özelleştirebilmeyi istiyorlar.

Genel olarak olması gereken her kısayolun kontrol merkezinde yer aldığı açık. Uçak modu, Wi-Fi, Bluetooth ve ekran döndürme kilidi hatta ve hatta el feneri, sayaç, Night Shift, hesap makinesi, kamera gibi kısayollarda kontrol merkezinde mevcut.

Şöyle bir bakıldığı zaman en gereksiz duranın Gece Modu butonu olduğu açık. Kullanıcılar bu noktada Apple’dan ya özelleştirilebilir ya da en azından hücresel (mobil veri) butonunun eklenmesini bekliyorlar.

Uzun zaman sonra iOS 9.3 ile Night Shift butonunu kontrol merkezine ekleyen Apple’dan iOS 10 için de benzer bir yenilik yapması mümkün olacak gibi bir his söz konusu. Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Tam Ekranda Kontrol Merkezi

Kimiminizin pek umrunda olmasa da kontrol merkezinin kesinlikle tam ekranda duracak şekilde şekillendirilmesi gerekiyor. Bu da ona daha fazla fonksiyonel eklemenin yapılabilmesinin önünü açacaktır. Tıpkı bildirim menüsünün tam ekranda açılması gibi bir kontrol merkezini emin olun siz de istersiniz.

Bildirim Merkezi ile Kontrol Merkezinin Birleştirilmesi

Android’deki yapının iOS’ta olup olmayacağı bilinmez ancak bunun bir noktada daha iyi bir kullanım deneyimi sunacağı açık. iOS 10’da bu yönde bir gelişme kesinlikle mantıklı olabilir.

Diğerleri?

Diğerlerini sizlerin yazmanızı istiyoruz. Hemen altta yer alan yorum kısmından beklentilerinizi yazabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Recep TEKDEMİR Recep TEKDEMİR 22 Nisan 2016

    Mesela. Siri yi internete bağlı olmadan her ana bİzim istediğimizi yapsa hızlı bi şekilde aklıma takılan çoklu mesaj bülümü ben bulamadım çoklu mesaj iphone’da varmı acaba

  2. özcan özcan 22 Nisan 2016

    bildirim merkezindeki uygulamaları tek seferde silebilsek, diğer cihzlardan bluetoth üzerinden veri alabilsek gerci blutothla veri almamı kaldıki whatsap diye bişi var dimi, istediğimiz uygulamaya (5sve üzeri için sölüorum) parmak iziyle şifreleyebilsek, dock a istediğimiz kadar uygulama koyabilsek kaydırarak secebilsek,kontrol merkezine müzik bölümüne grafik equalizer gelse ne kaaa güzel olur.

  3. özcan özcan 22 Nisan 2016

    örneğin kontrl merkezinde wifi ye basılı tuttumuzda ayarlardaki wifi menüsü açılsa bağlanmak istediğimiz ağı secsek yada bluetoth için de aynı sey gecerli kontrol merkezinde bluetoth a basılı tuttuğumda ayarlardaki bluetoth menusu acılsa süper olur, arkaplanda çalısan uygulamaları yukarı sürerek tek tek kapatırken asağı doğru parmak hareketi yaptığımda hepsi kapansa,ios 6 daki kiliç açma sesi geri gelse, yeni zil sesleri gelse sıkıldık kliksifon ,marimba falan,

Yorumlar kapatıldı.