İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 Ne Zaman Çıkacak, Özellikleri Neler ve Hangi Cihazlara Gelecek?

WWDC 2016’ya yaklaşık 1.5 ay kaldı. Bu etkinlikte hepimizin merakla beklediğimi iOS 10 tanıtılacak. Apple’dan her zaman olduğu gibi bu konu ile ilgili bir açıklama yok. Fakat söylentiler, sızıntılar derken iOS 10 ile ilgili de aşağı yukarı fikri sahibi olduk diyebiliriz.

Kaynaklardan gelen bilgiler, tahminler, söylentiler ve beklentiler doğrultusunda iOS 10 un muhtemel özellikleri,çıkış tarihi,desteklenen cihazlar ile ilgili derlediğimiz haberi size sunuyoruz.

iOS 10 Çıkış Tarihi

13 Haziran 2016’da WWDC gerçekleşecek.Bu etkinlikte tanıtımı yapılacak olan iOS 10 konferanstan hemen sonra geliştiriciler için test edilmek üzere indirilmek için hazır olacak.Eylül ayında yeni iPhone tanıtımından yaklaşık bir hafta sonra iOS 10 final sürümü yayınlanacak.

imageiOS 10 beta
13 Haziran 2016 da düzenlenecek WWDC den sonra ilk beta/betalar geliştiriciler tarafından denenecek. Bu betayı ilk deneyenlerden olmak isterseniz 99$ ödeyerek geliştirici hesabı açmak zorundasınız.

Bunun dışında internette ücretsiz yada makul ücretler karşılığında kayıt yapan kişiler var. Tabi bu kişilerin güvenilir olması çok önemli.Bu kişilere kayıt yaptırarak beta test programına katılmış olursunuz.
Ücretsiz olarak denemek isteyen kullanıcılar için public betanın yayınlanması ise bir kaç haftayı alabilir.

iOS 10 Hangi Cihazlara Yüklenebilecek?

iOS 9’da sürpriz bir şekilde iPhone 4s ve iPad 2 ye destek verilmişti.Bu sefer muhtemelen iOS 10 yüklenebilecek en alt donanım iPhone 5 ve iPad 3 olacak.

image

iOS 10 güncellemesi iPhone 7,iPhone 7 Plus(Pro), iPhone 6S, iPhone 6,iPhone 5S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 6S Plus ve iPhone 6 Plus,iPad Pro,iPad Air 2, iPad Air, iPad Mini 4, iPad Mini 3, iPad Mini 2 ve belki de orijinal iPad mini için de geçerli olabilir.

iOS 10’da Hangi Özellikler Geliyor

Siri Geliştirmesi

Apple, 2011’de çıktığından beri her güncellemede Siri’yi geliştiriyor. iOS 10 ile birlikte Siri çok daha yetenekli olcak.
Siri artık mesajlarımızı bize sesli olarak okuyacak.Ayrıca Mail’lerimize cevap verebilecek.

image

3D Touch Geliştirmeleri

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile teknoloji dünyasının tanıştığı 3D Touch teknolojisi için iOS 10 da yeni özellikler geliyor.
Kontrol merkezindeki simgelere farklı baskılar uygulayarak seçeneklerin açılmasını sağlayabileceksiniz.

imageKişiselleştirilebilir Kontrol Merkezi

iOS 10 ile kontrol merkezine farkı özellik ve seçenekler gelebilir. iOS 7 ile iPhone kullanıcılarının tanıştığı kontrol merkezinde bu zamana kadar hep sabit uygulamalar yer almaktaydı. Bunları jailbreak olmadan değiştirme imkanı yoktu. iOS 10 ile istediğimiz simgeleri değiştirebiliriz.

image
Fotoğraf Uygulamasında Geliştirmeler

iPhone’da fotoğraf düzenlemekten hoşlanan kullanıcıların seveceği bir özellik iOS 10’da geri gelebilir. Fotoğraflar uygulamasına eski iPhoto’dan kalma ve Apple’ın çok önceden kaldırdığı bazı özellikler tekrar gelebilir. Eğer özellik geri gelirse spesifik bir bölgeyi fotoğraflar uygulamamız içinde düzenleyebileceğiz. Ayrıca Mac versiyonunda bulunan yüz tanıma özelliği iOS’a gelebilir.

image
Apple News Ön Plana Çıkabilir

iOS 9 ile gelen Apple news uygulaması (ülkemizde henüz kullanılamayan) çok güzel düşünülmüş bir özellik fakat kullanıcıların her an kullanabileceği, ellerinin altında olacak kadar kullanışlı değil .iOS 10 ile birlikte HTC deki blinkfeed gibi daha ön plana çıkabilir.
Apple News muhtemelen ana akranın soluna yerleşecek.Elimizi sola kaydırdığımızda haberlere erişebileceğiz.

imageSes Kontrolleri

Çok sessiz bir ortamda yada gecenin bir yarısı sessiz bir şekilde YouTube videosu izlemek istediğinizde video başlar başlamaz gelen sesi kısamamak sinir bozucu bir durum.
iOS’ta bildirim sesleri ile medya sesleri için ayrı bir ses ayarı yok. Fakat android cihazlarda böyle bir ayar mevcut. Bu sayede daha videoyu açmadan sesini kısmak mümkün. iOS 10 ile bu soruna da bir çözüm getirilmesi bekleniyor.

iOS 10 Touch ID 

Touch ID gerçekten iyi çalışıyor. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta daha hızlı ve stabil.
Cihaz kilit ekranında iken home tuşuna dokununca bildirimler kaybolabiliyor. iOS 9 ile bildirim ile ilgili bir düzenleme getirildi fakat ekranın home tuşu ile açılması ile ilgili bildirim sorunu çözülemedi. iOS 10 ile bu durumun sona ermesi bekleniyor.

image

iOS Uygulamalarını Silebilme

Tim Cook’un da önceden bahsettiği gibi iOS’ta yerleşik olarak gelen borsa, wallet, sağlık gibi Apple uygulamalarını gizleyebilecek veya silebileceğiz.

iOS 10 ile ilgili yeni haberler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Sizce iOS 10 da başka hangi özellikler olabilir?

Yorumlarınızı bekliyoruz.