iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iOS__10

Apple merakla beklenen en yeni mobil işletim sistemi iOS 10’u tanıttı. iOS 10’la pek çok yenilik, düzenleme ve geliştirme hayatımıza geliyor.

teknik destek

iOS 10 beraberinde yeniden tasarlanmış kilit ekranı, zengin bildirimler, uygulamalar ile hızlı etkiletişim ile birlikte genişletilmiş 3D Touch gibi yetenekleri getiriyor.

Kilit Ekranı, Widgetlar ve Yeni Bildirim Merkezi

iOS-10-Kilit-Ekrani

Kilit ekranına 3D Touch ile çalışması için gelen bir takvim widgetı mevcut. Uber gibi diğer üçüncü taraf uygulamalar için de kilit ekranı kullanımlarına açık. Dileyen geliştirici uygulama widgetını kilit ekranına getirebilir.

Bildirim Merkezi’nde de yepyeni bir görünüm artık kullanılabilir. Ayrıca bildirimleri tek tıklama ile temizlemek mümkün hale gelmiş durumda.

iOS 10 ile ana ekran widgetları da artık hayatımıza giriş yapmış durumda. Bu özellik iPhone ve iPad için kullanılabilir.

iOS-10-Widget

Siri

Dünya üzerinde şu anda Siri’ye haftada 2 milyarda fazla istek geliyor. Bu noktada Siri artık geliştiriciler için kullanılabilir. Yani üçüncü taraf uygulamalarla Siri’nin kullanılabilir olacağını belirtelim.

iOS 10’da Siri için bir dizi yenilikler mevcut. Daha kıllı ve daha kullanışlı Siri geliyor denilebilir. Daha akıllı öneriler Siri ile mümkün. Örneğin birisi size neredesiniz diye mesaj attığında Siri otomatik olarak konumunuzu göndermenizi sağlayabiliyor.

Siri artık uygulamar içinde daha fazlasını yapabiliyor. İletişim bilgileriniz, ajanda etkinliklerinizi takip etmek ve düzenlemek gibi.

Fotoğraf Uygulaması ve Fotoğraflar

Fotoğraf uygulaması da iOS 10 ile üstüne düşeni almış durumda. Fotoğraf uygulamasına artık “Rehber” özelliği geliyor ve rehberinizdeki kişilere göre düzenlenmiş tüm fotoğraflarınızı görmek mümkün. Aynı zamanda fotoğraflara geliştirilmiş yüz tanıma yeteneği, daha kolay içerik bulmak gibi yepyeni özellikler geliyor.

iOS-10-Fotograflar

Fotoğrafınız artık konum, insanlar, sahneler gibi bir dizi özelliğe dayalı olarak kümelendirilebilecek. Fotoğraflar uygulaması ile artık aile tatili gibi basit temalı kısa fimleri kolayca hazırlayabilirsiniz.

Telefon Uygulaması ve Telefon Görüşmeleri

iOS-10-Telefon

Telefon uygulaması sesli uyarlamaların yerini alıyor. VoIP uygulamalarına kilit ekranında gibi yerlerden erişmek mümkün oluyor.

Mesajlar Uygulaması ve Daha Fazlası

iOS 10 ile zengin mesajlar hayatımıza girecek desek yanlış olmaz. Artık herhangi bir fotoğraf, video veya web bağlantısını mesajlar uygulaması ile paylaşmak istediğinizde oldukça zengin bir görüntüye sahip.

iOS-10-Zengin-Mesajlar

Tek başına emojiler artık klasik sohbet balonuna dahil değiller ve 3 kat daha büyükler. Ayrıca mesajınızı yazarken emoji tahminleri yapılacak ve emoji seçiminiz kolaylaştırılacak. Yani mezuniyet yazdığınızda bu sözcük yerine kep emojisi gelebilir.

iOS-10-Mesajlar-Ozellikleri

Animasyonlu, tıklamadan görünmeyen bazı şekillerde mesajlarda hayatımıza giriyor. Artık Mesajlar uygulaması ile sürpriz yapmak oldukça kolay diyebiliriz.

Elle yazılmış mesajlar artık iOS 10’la kullanılabilir olacak. Tam ekran efektlerde dahil.

Tüm bunlarla birlikte Mesajlar uygulamasına, Touch fotoğraflar ve videoları destekleyecek. Özetler artık iOS 10’la birlikte Mesajlar uygulaması ile hemen hemen Snapchat ile yapabildiğiniz her şeyi yapabilirsiniz diyebiliriz.

Apple Music ile Mesajlar uygulaması artık doğrudan birbirlerini destekliyorlar.

iOS-10-iMessage

Mesajlar uygulamasına App Store desteği geliyor! Geliştiriciler için iMessage artık bir hedef denilebilir. Evet artık iMessage için App Store üzerinden uygulamalar indirebileceksiniz. GIF uygulamaları, emoji uygulamaları ve daha fazlasından söz ediyoruz. Hatta doğrudan tek mesaj ile arkadaşınıza para göndermek bile mümkün olacak denilebilir.

Notlar Uygulaması

Notlar uygulamasına çok daha fazla özellik geliyor. Ne yazık ki tanıtımda bu hızlıca geçildiği için daha fazlasını yakında sizlerle paylaşıyor olacağız.

Apple Harita

Apple Harita uygulaması yepyeni bir tasarımda iOS 10’la birlikte geliyor. Yeni Harita uygulaması proaktif öneriler, erişim kontrolleri gibi pek çok özelliği de beraberinde getiriyor. Artık navigasyon modundayken otomatik olarak ekrana akınlaştırma, uzaklaştırma yapmak gibi dinamik efektlerle geliyor.

iOS-10-Harita

Ayrıca Apple Harita artık geliştiriciler için kullanılabilir olacak.

Apple Music

iOS 10’la Apple Music adına da büyük yenilikler mevcut. Artık Apple Music tümüyle yenilenmiş bir arayüze sahip. Basit bir arayüz, beyaz ve siyah odaklı bir renk teması ile gelen yeni Apple Music uygulamasının tümüyle kullanım odaklı olduğunu belirtelim.

iOS-10-Apple-Music

Bu noktada Apple Music’in 15 milyonu aşkın aboneye ulaştığını da hatırlatmış olalım.

Alt kısımda boyunca sekmeler yenilenmiş durumda. Senin İçin, Radyo, Ara, Bağlan menüleri alt menü boyunca genişletilmiş durumda.

Yeni bir bölüm eklenmiş durumda; İndirilen Şarkılar.

Apple Music ile ayrıca artık şarkı sözlerine erişim sağlanabilecek.

Apple News

Apple News uygulaması da iOS 10’la birlikte Apple Music benzeri bir yapıda yenilenmiş. 60 milyonun üzerinde aylık aktif bir kullanıcıya sahip olan Apple News’e abonelik özelliği geliyor. Uygulama ile abone olduğunuz herhangi bir servisden gelecek olan bildirim anında kilit ekranınıza düşecek.

iOS-10-Google-News

HomeKit

HomeKit için Home adı verilen bir uygulama da iOS 10’la birlikte kullanılabilir durumda. Kameralar, kapı kilitleri gibi yeni aksesuar türleri destekleniyor.

HomeKit uygulamasının Kontrol Merkezi içine inşa edildiğini de belirtelim.

Diğer iOS 10 Özellikleri

Daha hızlı FaceTime bağlantısı, bedtime alarmı, posta kutusu geliştirmesi, posta filtreleri, Siri için daha fazla sesler ve ve daha fazlası.

Gizlilik adına özel bir vurgu yapıldı. iOS 10’un Fotoğraflar ve Mesajlar için derin gizliliğe sahip olduğu belirtiliyor.

iOS 10 Hangi Cihazlara Gelecek?

iOS 10’un iPhone 4s ve iPad 2 hariç tüm iOS 9 desteği olan cihazlara geleceğini belirtelim.

Ne Zaman Yayınlanacak

iOS-10-Yayinlanma

Bugünden itibaren iOS 10’un geliştiriciler için kullanılabilir olacağını belirtelim. Temmuz ayında ise Public Beta kullanıcıları için yayınlanacak. Bu Sonbahar’da ise herkese açık olarak yayınlanacak.

müşteri hizmetleri

7 Comments

  1. Beta yükleniyor şuan nasıl iptal ederim vp profili sildim ama yazılım hala devam ediyor

Comments are closed.