İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 Public Beta için İpuçları

iOS 10 Public Beta sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu sürümü cihazlarına kurup tüm hatasıyla kabul edip hem gelişmesine katkıda bulunacak, hem de WWDC sırasında küçük bir kısmı tanıtılan ve hepimizi merak içinde bırakan yeni özellikleri test edeceklere bir kaç uyarıda bulunmak istiyorum.

iOS 9 Public Beta’yı büyük heves ve gözümü karartarak indirmiştim. Aşağıdaki konular çok canımı sıkmıştı sizleri de haberdar edeyim ki test sürüşü sonrasında aynı hayal kırıklıkları sizde de olmasın istiyorum.

Yedek Alın

Kuruluma başlamadan önce güncel bir yedeğinizin olduğundan emin olun. Hatta şeytanın araya girebileceğini aklınızdan çıkarmadan (ve benim gibi üşenmeden) mümkünse bir iTunes yedeği alın.

Cihazınızın Performansını Gözönünde Bulundurun

iOS sürümlerinin genellikle yeni cihazlarla geldiğini ve bu cihazlara göre optimize edildiğini unutmayın. Özellikle test sürümleri bir çok küçük hata ve performans sorununu da taşıdığından eğer cihazınız güncel değil ise (iOS 10 için en az iPhone 6) yüklemeye çok da istekli olmayın. Muhtemelen cihazınızı çok zorlayacak olan bu versiyon günlük kullanımınızı da etkileyecektir.

Güncellemeler Konusunda Temkinli Olun

Beta sürümü yayınlandıktan sonra da kendi içerisinde güncellenmeye devam ediyor. Bu güncellemeler bir çok sorunu ortadan kaldırıp yeni sorunlar çıkarabiliyor. Aslında bu yazıyı yazma sebebim de tam bu madde idi. Çünkü Public Beta (iOS 9 için) iki kez güncellendikten sonra Public Release çıkmıştı. En sorunsuz çalışan bu versiyonu ben de cihazıma kurduğumda büyük bir sorun ile karşılaştım. Cihazımda çalışan sürüm iOS 9’dan daha ileride olduğu için kullanılabilir son güncellemem Temmuz ayına aitti. Yani aradaki yaklaşık 3 aylık veriyi kaybetmiştim. Fotoğraflar, mesajlar, whatsapp yazışmaları da dahil. Beta sürümü iki kez güncellendiği için buradaki yedeği kullanmak için ise Public Release’in iki kez güncellenmesini bekleyecektim bu sefer de o tarihe kadar olan verileri kaybedecektim. Dolayısı ile Public Beta tester olmak çok keyifli olsa da bitmeyen bir yolculuk gibi son sürüme ulaşana kadar hep bir adım önde gitmeniz ve beklenmedik hatalar, sistem kararsızlıkları gibi performans yan etkilerine hazırlıklı olmak gerekiyor.

Sizler de yükleme / güncelleme yapmadan önce bu riskleri ve yan etkileri dikkatlice gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Beta sürümü sırasında bazı uygulama ve oyunlarınızın ya da yeni çıkan oyunların doğru ya da hiç çalışmayabileceğini aklınızda bulundurun. Güncellemeyi yine de yapmak ve kullanmak istiyorsanız. Hem beta sürümüne geçmeden önce hem de Public Release’e dönmeden önce kişilerinizi ve fotoğraflarınızı, ses kayıtlarınızı, kısacası sizin için önemli kişisel verilerinizin tamamını iOS dışı bir kaynağa (Google Drive, Outlook Kişiler, Flickr vb gibi) yedekleyin.

Yeniliklere önce ulaşmak çok keyifli ama bedelleri var ve iyi tartıp karar vermek gerekiyor. Okuduğunuz için çok teşekkürler. Sorularınız olur ise bana dilediğiniz zaman istediğiniz kanaldan ulaşabileceğinizi unutmayın.

4 Yorum

  1. Alican Alican 12 Temmuz 2016

    İphone 5s için

  2. Alican Alican 12 Temmuz 2016

    Peki normal sürüm çıktığında ios 10 yüklemeli miyiz?

Yorumlar kapatıldı.