İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10 Zengin Bildirimleri 3D Touch Desteği Olmayan Cihazlar İçinde Kullanılabilir Olacak

Apple’ın iOS 10’la birlikte kullanıma sunduğu zengin bildirimler özelliği iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın 3D Touch yeteneği ile birlikte oldukça işlevsel bir şekilde kullanılabiliyor.

[irp posts=”7483″ name=”iOS 10 Tanıtıldı! iOS 10 Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey”]

3D Touch ile birlikte basınca duyarlı ekranlar için optimize edilen bu zengin bildirimlerle, cihaz kilidini açmadan bildirimle ilgili daha fazla içeriğe erişmek ya da hemen hemen uygulama içeriğine erişmek mümkün oluyor. Bu da elbetteki işleri kolaylaştırıyor. Apple’ın son amiral gemileri için optimize ettiği düşünülen bu özelliği neyseki 3D Touch özelliği yer almayan cihazlarda da çalışıyor.

Zengin bildirimler için beta sürüm notlarında yer almayan bu detay MacRumors’un kaynaklarınca onaylanmış durumda. Apple’ın sürüm notlarına bakarak, bu özelliği ilk beta sürümünde sadece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus için inşaa ettiği intibası oluşsa da 3D Touch desteği olmayan cihazlar için de kullanılabilir olacağını belirtelim.

Ancak bu özelliğin ne zaman genel olarak geleceği ve hangi beta sürümü ile kullanıma sunulacağı şimdilik net değil. Kimi görüşlere göre ilk Public Beta ile birlikte kullanılabilir olacak kimi yoruma göre ise final sürüm ile birlikte gelecek.

Ayrıca zengin bildirimlerin 3D Touch olmadan nasıl çalışacağı da belirsiz. Ancak basım süresine göre (bildirime uzun veya kısa basma ayrımının yapılması) iOS bunu belirleyecek ve tıpkı 3D Touch yapısında bir kullanım şeklini sunmuş olacak gibi görünüyor.