İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’da 3D Touch Sayesinde Kontrol Merkezinde Hızlı İşlem Yapmak Mümkün

3D Touch teknolojisi geçen yıl iPhone 6s ile birlikte hayatımıza girdi. Ekrana uyguladığımız basınca göre çeşitli fonksiyonların çalışmasını sağlayan bu yeni teknolojinin ilk başta iPhone üzerinde kullanım alanı oldukça dardı. Zaman ilerledikçe uygulamaların 3D Touch desteği sunan uygulama sayısı hızla artmakta. iOS 10 ile 3D Touch kullanım alanı epeyce artacak.

iOS 10 ile birlikte kontrol merkezinde önemli değişiklikle yapıldı. Kontrol merkezine müzik ve HomeKit kontrolleri eklenerek kontrol merkezi bölümlere ayrıldı. Tabi değişikliler bununla sınırlı değil.

[irp posts=”7785″ name=”iOS 10 Beta 1 ve iOS 9.3.2 Hız Karşılaştırması”]

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus sahipleri kontrol merkezinde 3D Touch tan faydalanabiliyorlar. Hesap makinası, fener, kamera,zamanlayıcı simgeleri üzende 3D Touch ile işlemler yapmak mümkün.

IMG_0126

El feneri simgesi üzerine basınç uyguladığınızda iPhone size düşük, orta ve yüksek parlaklık yoğunluk seviyelerini seçme olanağı sunuyor. Zamanlayıcı üzerinde aynı işlemi uygularsanız 1 saat, 20 dakika, 5 dakika, 1 dakika gibi seçenekler karşınıza çıkıyor.

Kontrol merkezindeki kamera kısayoluna baskı uygulayınca fotoğraf, video, ağır çekim, hızlı çekim, selfie gibi seçeneklerini görüyoruz. Son olarak hesap makinesi kısayolu ise kullanıcılara uygulamada yapılan son işlemin sonucunu kopyalama imkanı sunacak.

IMG_0129

Kontrol merkezine eklenen müzik bölümünde 3D Touch’ı kullanma imkanı yok. Fakat HomeKit menüsünde 3D Touch bizlere daha gelişmiş denetimler için yeni bir bölüm açıyor.

Henüz ilk betası yayınlanan iOS 10’un ilerleyen betalarında bu özelliklerin daha da gelişeceği hatta yeni özellikler geleceği muhakkak. iOS 10 Temmuz ayında halka açık olarak test edilmeye başlayacak. Final sürümü ise Eylül ayında yayınlanacak.