iOS 10’da Apple Uygulamaları Aslında Silinmiyor

0
iOS 10 stok uygulamalar
blank

Apple, iOS 10’u “gelmiş geçmiş en büyük güncelleme” olarak tanıttı. Bu güncelleme iMessage, Apple Müzik, Haritalar ve diğer uygulamalara önemli iyileştirmeler getiriyor. Apple, nihayet stok iOS uygulamalarını silme özelliğini de bu büyük güncellemeye dahil etti.

blank

[irp posts=”7644″ name=”Kilidi Açmak İçin Kaydırın Yazısı iOS 10 İle Tarih Oldu”]

Tim Cook’un önceden müjdesini verdiği özellik sayesinde iBook, Takvim, Haberler, Notlar, Podcasts gibi Apple uygulamaları silinebiliyor. Fakat aslında uygulamalar tamamen silinmiyor. Sadece ikonlarından kurtulmuş oluyoruz. Yani bir nevi onları gizlemiş oluyoruz. Sildiğiniz bir uygulamayı App Store’dan tekrar indirmeye çalıştığınızda “indir” butonuna tıklamanız ile “aç” butonunun aktif olması bir oluyor.

IMG_0139

Apple’ın yazılım mühendisi Craig FEDERIGHI, Apple uygulamalarının iOS’tan silinemediğini belirtti. Uygulamaların iOS’un ayrılmaz parçaları olduğunu belirten FEDERIGHI, güvenlik gerekçeleri ile iOS güncellendiğinde bu uygulamaların da güncellenmesi gerektiğini söylüyor.

Stok uygulamaların iOS’tan silinememesi konusu uzun süredir eleştiri konusu olmuştu. Apple’ın iOS 10 ile bu eleştirilere cevap verdiği düşünülürken Craig FEDERIGHI’nin açıklaması Apple hayranlarını üzmüş görünüyor.

blank