İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’da Ekran Kilidi Ana Ekran Tuşu Yerine Nasıl Touch ID ile Açılır?

iOS 10 final sürümü dün akşam itibari ile yayınlandı. Bir çok kişi aşırı yüklenmeden dolayı hatalar aldılar. Şu an itibari ile hata almaya devam eden olsa da iOS 10’u yüklemek isteyenlerin çoğu amacına ulaştı diyebiliriz.

teknik destek

iOS 10’un ilk defa yükleyenler ekran kilidini açmak istediklerinde büyük bir şaşkınlık yaşadılar. “Kilidi açmak için kaydırın” hareketi yerine “açmak için ana ekran” gelmişti. Yani Apple, 9 yıldır kullandığı ekran kilidi açma metodunu değiştirmişti.

Kilit açmak isteyen kullanıcıların çoğu yanlışlıkla widget ekranı açtılar. Böyle bir değişiklik hem yadırgandı hem de home tuşunun çabuk yıpranacağı eleştirilerine neden oldu. Ekran ışığı açık olduğu halde kilidi açmak için Touch ID nin kullanılmaması kullanıcıları rahatsız etti. Bu biraz yadırgansa da bundan sonra mecburen böyle kullanmamız gerektiği için alışmamız şart.

Apple iOS 10 Beta 2 ile birlikte ekran kilidini açmak için sadece Touch ID kullanmayı aktif hale getirdi. Apple, eleştirileri değerlendirerek bu konuya bir çözüm getirmiş görünüyor. Erişilebilirlik menüsündeki ana ekran düğmesi ayarına eklenen parmak dinlendirme modu ile kilit açmak için ikinci kez home butonuna basmak yerine Touch ID yani dokunmatik kimliği kullanmak yeterli olacak.

iOS 10 kilit açma iOS 10 kilit açma

iOS 10 yüklü cihazınızda bu özelliği aktif etmek istiyorsanız Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Ana Ekran Düğmesi menüsü altındaki “parmağı koyarak aç ” seçeneğini aktif edin. Ayarı aktif ettikten sonra Touch ID devre dışı kalmış olabilir. Touch ID yi tekrar açmanız gerekebilir.

müşteri hizmetleri

4 Yorum

 1. Merve Merve 9 Temmuz 2017

  Bu olay bende olmuyo aktif olmasına rağmen sebebi nedir acaba

 2. ramazan ramazan 16 Eylül 2016

  İphone 6 kullanıcısıyım İos 10 yüklü, home tuşuna basılı tutunca Touch ID ile açılıyor. Makaleler de basmaya gerek yok diye yazılmış telefon mu desteklemiyor ek güncellemeyi mi bekliyicez anlamadım.

  • İlker Çiftçi İlker Çiftçi 16 Eylül 2016

   Normalde ekranı uyandırmak için bir defa, kilidi açmak için de bir defa yani toplam 2 defa basılıyor. Ama Touch ID işin içine girince bir kere basıp uyandırıp basılı tutarsanız kilit açılıyor. Yani home tuşuna bir kere basılmış oluyor

 3. teng teng 15 Eylül 2016

  olmuyor -dediklerinizi yaptim ama touch id kapali acmak istedim benden parmak izimi istedi

Yorumlar kapatıldı.