İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’da Safari için Etkin Değişiklikler Yapılacak

Apple iOS 10’da Safari üzerinde etkin değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bu değişiklikler kapsamında otomatik oynayan, rahatsız edici videolar ve animasyonlu GIF’ler için bazı planlar söz konusu. Apple yazılım mühendisi Jer Noble tarafından bugün Webkit blogunda bazı detaylar paylaşıldı.

teknik destek

Bu detaylar Apple’ın iOS 10’da Safari üzerindeki politika değişikliklerine bir işaret aslında. iOS 8 ve iOS 9 kullanıcıları biliyorlar ki Safari’de herhangi bir GIF açıldığında tam ekranda bir sunum oluşuyor. iOS 10’da bu basite indirgenmiş durumda. Herhangi bir GIF’i oynatmak için hafifce dokunmak yeterli.

Bu formatta özellikle videolar artık otomatik olarak oynamayacaklar. Böylece hiçbir gereksiz veri kullanımı ve rahatsız edici ses ortaya çıkmayacak. Videolar için otomatik oynatma söz konusu dahi olsa herhangi bir ses elemanı aktif hale gelmeyecek. Taki biz isteyene kadar. Ayrıca videolar tam ekran moduna girmeden satır içi olarak oynatılabilecek. GIF’lerin videoya göre daha yüksek hücresel veri ve pil performansı kullandığını saptadıklarını belirten Apple mühendisi Jer bu konuda da GIF’lerin video olarak sunulmasını planladıklarını da belirtiyor.

Bu politika değişiklikleri ile videolarda ses elemanları otomatik olarak durdurulmuş olacak ve rahatsız edici reklam ve diğer spam tipi videolar kullanıcıları rahatsız edemeyecekler. Otomatik olarak oynatılan videolar direk tam ekrana geçemeyecekler ve pil ömrünün korunmasına da yardımcı olunmuş olacak.

Apple iOS 10’da bu değişiklikleri yaparak kullanıcı deneyimini yükseltmeyi hedeflediğini işaret ediyor. Bu yeni politikalarla birlikte hücresel veri ve pil kullanımı düşürülmüş olacak.

müşteri hizmetleri