iOS 10’daki 41 Yenilik

iOS_10-Ne-Zaman

1- Duvar Kağıdı

teknik destek <

ios10duvarkagidi

Apple iOS 10 ile beraber yeni bir duvar kağıdı ekledi.Bu duvar kağıdı Apple’ın şuana kadar getirmiş olduğu en güzel duvar kağıdı diyebiliriz.

2-Yeni Animasyon ve Yeni Klasör Bakışı

yah saaaa siin

iOS artık yeni bir animasyona sahip.Herhangi bir uygulamaya veya klasöre giriş yapıldığı sırada ekrana dikkatli bir şekilde bakın.Herhangi bir uygulamaya giriş sırasında iOS ekranı oraya odaklayarak ekranda kalan diğer bölümü buğuluyor.

3- Kilit Ekranında Yeni Font
font Yeni iOS bizi yeni kilit ekranı fontu ile karşılıyor. Saat, gün ve tarihin yazdığı yere dikkatli bir şekilde bakacak olursak kalınlığı biraz daha arttırılıp tatlı bir hale getirilmiş.

4-Kaldırınca Uyan

kaldırınca uyan

iOS 10 ile beraber gelen yenilikler arasında kaldırınca uyan özelliği.Bu özellik ile iCihazınızın herhangi bir tuşuna basmaya gerek kalmadan kilit ekranını görebileceksiniz.Bunun için cihazınızı elinize alıp kaldırmanız yeterli.(iPhone SE, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus)

5-Kurulu Gelen Uygulamaları Kaldırın

erasdad

iOS ile gelen uygulamaları kaldırabilirsiniz.Fakat unutmamanız gerek birşey var, uygulamalar maalesef tamamıyla kalkmıyor.Sadece ana ekrandan kaldırabiliyorsunuz ve isterseniz tekrar ana ekranınıza getirebiliyorsunuz.

6-App Store Reklamları

yenireklam

Kimine göre iyi kimine göre kötü olan bu özellik sanırım başlık ve resimden de anlaşılıyor.Artık uygulama geliştiricileri App Store üzerinde uygulamalarının reklamını verebilecek ve bu reklamları arama sonuçlarında ise görebileceğiz.

7-Yeni Geri Butonu

saasd

Apple geri butonu için de çalışma yapmayı unutmamış.

8-Siri’nin Ayarlardaki Yeni Yeri

sa

iOS 10 ile beraber Siri’nin yeri değişiyor.Artık ayarlara girdiğimizde ve biraz aşağıya indiğimizde bizi karşılıyor.

9- iCloud Masaüstü Dosya Erişimi

sa

iOS 10’da artık masaüstünden attığımız belge ve verilere iOS cihazımız üzerinden erişebiliyoruz.

10-Notları Paylaşın

sa

Notlarla ilgili gelen bir yenilikle notlarınızı artık kişilerle paylaşabileceksiniz.Paylaştığınız notu paylaştığınız arkadaşınızla beraber ortak bir şekilde düzenlemeler yapabileceksiniz.

11-Daha Güçlü FaceTime Bağlantıları

asdadasd

Apple FaceTime ile ilgili de bir takım çalışma yürütmüş.Artık biraz daha stabil hızlı ve FaceTime bağlantıları kurabileceksiniz.

12-Apple Watch Artık iPhone Üzerinden Çok Daha Fazla Özelleştirilebilir

dsadada

Apple Watch artık iPhone üzerinden daha fazla özelleştirilebilecek.Bunlardan birine örnek verecek olursak artık kadranları iPhone’umuz üzerinden ayarlayabileceğiz.

13- Mail, Kişiler, Takvim Artık Aynı Seçenekte Değil

asasdasd

iOS 10 ‘nun altındaki iOS sürümlerinde Mail,Kişiler,Takvim aynı seçenek üzerindeydi.iOS 10 ile Apple tarafından bu durum bozulmuş ve ayrı ayrı seçeneklere taşınmış.

14-Web’de Apple Pay

asdadad

Apple’ın ödeme sistemi olan Apple Pay artık Web üzerinde de kullanılabilecek.

15-Yeni Tasarımıyla Kişiler

ller

Kişiler bizi yeni hoş tasarımıyla karşılamayı unutmuyor.

16- Video Kalite Seçimi

Ayarlar > Video yolunu takip ettiğinizde burada yeni seçeneklerle karşılaşacaksınız.Burada video kalitesini artık isterseniz internet hızınıza göre ayarlayabileceksiniz.

17- Yeni Tasarımıyla Kontrol Merkezi kontrol merkezi

Kontrol merkezi iOS 10 ile beraber yeniden tasarlandı.Butonlar yeni renklerine büründü.AirPlay menüsü yeniden düzenlendi. Artık arkaplanda çalan medyayı sağ kaydırdığımızda bizi karşılıyor. Ayrıca medyayı hızlı bir şekilde altta bulunan seçenek aracılığıyla AirPlay olarak aktarabiliyorsunuz.

18- Yeni 3D Touch Kısayolları

image

iOS 10 ile bizi yeni 3D Touch kısayolları karşılıyor.Bu yeni kısayolları kontrol merkezi üzerinde görebiliyoruz.Örneğin El fenerinin yoğunluğunu ayarlayabiliyoruz, hızlı bir şekilde sayaçı başlatabiliyoruz, hesap makinesindeki yaptığımız en son işlemin sonucunu hızlı bir şekilde kopyalayabiliyoruz.Fotoğraflarda ise fotoğraf çek, ağır çekim, video kaydı, selfie çekimi yapabiliyoruz.

19-Bildirim Merkezi

image

Bildirim merkezi bizi yeni hoş tasarımıyla karşılıyor.Bazı 3D Touch seçeneklerini de içinde barındırıyor.

20-Yeni Widgetler

image

Ana ekran üzerinde iseniz sağa doğru kaydırdğımızda bizi siri önerileri karşılıyordu.Artık burada Widgetleri de görebileceğiz.

21- 3D Touch Widgetleri

image

Bazı Apple uygulamalarına yeni 3D Touch seçenekleri eklendi.

22-Daha Fazla Widget

Artık çok daha fazla uygulama widget’i ekleyebiliyoruz. Müzik, Notlar vs…

23- Spotlight

image

Artık Spotlight aramaları biraz daha hızlı.Artık spotlight üzerinde arama geçmişlerini görebileceğiz.

24- Gelişmiş İnteraktif Bildirimler

image

Apple bize daha önce sunmuş olduğu hızlı yanıtlama özelliği yeni tasarım kazanmış.Bu özelliği eğer size bir mesaj geldiyse hızlı bir şekilde aşağıya kaydırarak görebilirsiniz.

25-Sınırsız Safari Sekmeleri

image

Apple bize safari üzerinde yaklaşık 30-32 tane sekme açma hakkı veriyor.Artık bu sınırsız hale getirilmiş.

26-Safari Sekme Bölümü

iOS üzerinde bulunan ekranı ikiye bölüp kullanabilme özelliğinden Safari de nasibini almış.Artık herhangi bir sekmeyi ekranı ikiye bölerek açabiliyoruz.

27-iMessage Yenilikleri

image image

iMessage ile ilgili çok fazla yenilik mevcut.Öncelikle bizi yeni medya gönderim arayüzü karşılıyor.Göndereceğiniz resim üzerinde farklı renklerde çizim yapabiliyorsunuz bu çizimlere çeki düzen verebiliyorsunuz, yazı ekleyebiliyorsunuz, YouTube videolarını önizlemeli bir şekilde gönderebiliyorsunuz ve tek tıkla izleyebiliyorsunuz. Önizlemeli şekilde link gönderebiliyorsunuz.Çizimler yapıp gönderebiliyorsunuz. Bazı efektler gönderebiliyorsunuz.Video çekimi gerçekleştirirken video üzerine çizim yapıp özellikle göstermek istediğiniz herhangi bir nesneyi belirtebiliyorsunuz. Bubble efektler bizi karşılıyor ile herhangi bir yazınızı deyimi yerinde ise şak diye yapıştırıyorsunuz, fotoğrafları veya videoları bir sürpriz şeklinde sunabiliyorsunuz.Mesajınız ile beraber ekran efekti gönderebiliyorsunuz.Fotoğraflara veya mesajlara bir takım emojiler bırakabiliyorsunuz. iMessage için App Store bizi karşılıyor bu özellikle herhangi bir gift, sticker, müzik gönderebiliyorsunuz.Yazdıklarınızı emojiye çevirebiliyorsunuz örneğin pizza yazdınız ardından klavyenizde bulunan emoji ye tıklıyorsunuz ve pizza yazısının rengi biraz belirginleşiyor ve üzerinde tıklayarak emoji ile değiştirebiliyorsunuz.

28-Gelişmiş Klavye Tahminleri

image

Notlara veya herhangi bir yere örneğin “Abdulkerim’in maili” şeklinde yazdığınızda bunu klavye tahmini algılıyor ve tahmin olarak çıkıyor.Bu en çok mesajlaşmalarda işe yarayacağı konusunda hiç şüphe yok.

29- Yeni Klavye Sesi

Yeni iOS güncellemesiyle daha zarif bir klavye sesiyle karşılaşıyoruz.

30 – Tahmin Dil Algılama

Tahmin artık yazdığınız dili algılayıp ona göre tahmin gösterebiliyor.Örneğin klavyeniz Türkçe fakat siz İngilizce olarak bir mesaj veya yazı yazıyorsunuz tahmin bunu algılıyor ve İngilizce bir şekilde tahmin yapıyor

31- Yeni Takvim Özellikleri

Apple bize kolaylık sağlaması için yenilik eklemekten çekinmiyor.Örneğin arkadaşınızla iMessage üzerinde sohbet gerçekleştiriyorsunuz.Arkadaşınız size “Yarın saat 10 da parti var” şeklinde bir mesaj attığında hemen üstte takvime eklemeniz için bir seçenek beliriyor ve seçeneğe tıklayarak hızlı bir şekilde takvime ekleyip konuşmaya kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz veya size bahsedilen partiyi hatırlatmak amacıyla eğer takvime eklediyseniz üstte belirtiyor.

32 – Mail’deki Değişiklikler

image

Mail ufak çaplı yenilikler barındırıyor.Bunlardan biri mail konuşmaları(karşılıklı atılan mailler)artık yeni bir görüntü kazanmış.Bir diğer yenilik ise filtreleme özelliği gelmiş, konuya göre, işaretlediğiniz maile göre, gönderilen dosyalara göre filtreleme yapabiliyorsunuz.iPad Pro ‘da ise yazacağınız maili köşeye alabiliyorsunuz ve mail kutularını göstermek gizlemek için buton getirilmiş.Herhangi bir maili klasöre taşımak isterseniz artık mail uygulamasını bununla ilgili size öneriler gösteriyor.

33- Saat

image

Artık saat dark adı verilen yeni bir görüntüye bürünmüş.Kronometre’ye artık analog saat şeklinde bir görüntü verilmiş tabi isterseniz yinede dijital olarak da kullabiliyorsunuz. Ayrıca Bedtime (yatma vakti) şeklinde bir sekme gelmiş.Peki ne işe yarar bu sekme dediğinizi duyar gibiyim.Burada belli vakitler ayarlıyorsunuz saat uygulaması ayarladığınız vakitlere göre size uyarı veriyor. Eğer uyku düzeniniz bozuksa bunu rayına oturtmak için süper bir özellik ayrıca buradan uyku vaktinizi ,uyku düzeninizi sağlık uygulaması yardımıyla takip edebiliyorsunuz.

34- Home

image

Apple iOS 10’a Home adında bir uygulama getirdi.Aslında HomeKit sayesinde Home uygulamasına pek yabancı değiliz.Home uygulaması HomeKit’e biraz daha çeki düzen verilmiş ve daha geliştirilmiş hali.

35- Health 

Health uygulaması tasarımında az da olsa değişiklik olmuş.Menüler biraz daha düzenlenmiş.

36- Activity

Fitness uygulaması olan Activity’e veri paylaşım özelliği gelmiş.

37- App Store

image

App Store’da bulunan keşfet sekmesi kaldırılmış ve yerine kategoriler sekmesi eklenmiş.

38 – Müzik 

image

Müzik uygulaması artık Split View özelliğini destekliyor.Ayrıca müzik uygulamasına otomatik indirme seçeneği gelmiş, herhangi bir çevrimdışı moda aldığınız albüm veya şarkı otomatik olarak arkaplanda inmeye başlıyor.Ayrıca herhangi bir indirilmiş müziği ayarlardan da direkt olarak silebilirsiniz.Ayrıca Apple düşük alana sahip cihazları müzik konusunda da unutmamış.Belli bir süre dinlenmeyen müziği otomatik olarak silecek, tabi bunun için eğer istenirse minimum kullanım alanı ayarlanabiliyor.Ayrıca müzik uygulaması çok tatlı bir arayüze de kavuşmuş ve bir takım ekstra seçenek, özellikler gelmiş, 3D Touch bunlardan birisi.

39 – Fotoğraflar

image

Fotoğraflar uygulamasının yeniliklerini anlatmaya başlayalım.Slayt gösterisinin efektleri biraz değiştirilmiş ve anılarınıza artık özenle bakıyor.Bu anı meselesine bir nevi hafıza olayı diyebiliriz.Örneğin bir yerde fotoğraf çekildiniz diyelim mesela Los Angeles’da 10 Haziran 2010 da fotoğraf çekildiniz, bunu size fotoğraflar uygulaması isterseniz slayt olarak size gösteriyor.Arama özelliği biraz daha geliştirilmiş.Örneğin aramaya “Yüksek katlı binalar” yazınca karşınıza çekmiş veya çekilmiş olduğunuz yüksek katlı binalar karşınıza çıkıyor.Live Photo özelliği ile çekilmiş fotoğrafları artık düzenleyebiliyorsunuz.Artık Live Photo ‘ya Live Filters özelliği geldi.Yabancı birşey değil merak etmeyin çekim esnasında filtreleyebiliyorsunuz.Ayrıca artık fotoğraflar üzerinde çizimler, karalamalar yapabiliyorsunuz.Ayrıca Otomatik düzelt özelliği ile ilgili performans çalışmaları gerçekleştirilmiş.Yeni parlaklık özelliği özelliği getirilmiş.

40 – News

image

News uygulamasının ikonu ve arayüzü değiştirilmiş.

41 – Haritalar

image

Haritalar da bizi yenilikleri ile karşılamayı unutmuyor.Haritalar da navigasyon arayüzünde değişiklikler mevcut ve Haritalar bize tavsiyeler sunacak.Ayrıca Haritalar herhangi bir yerde örneğin rotanız üzerinde yoğunluk mevcut ise size yeni bir gidiş rotası çıkartacak ve bu rotanın süresi hakkında size bilgi verecek.Haritalar CarPlay’i destekleyen araçlarda sesli navigasyon desteği sunacak.

Bilgilendirme:

Bu özellikler yazılırken iOS 10 Beta 1 baz alınmıştır.Yani bu demektir ki burada anlatılan özellikler ve yenilikler ileri ki iOS güncellemelerinde değişebilir, kaldırılabilir veya geliştirilebilir.

Ayrıca burada anlatılan özellikler cihazınızda ayarlı olan lokasyona göre değişebilir.Bazı özellikler farklı ülkeler de çalışmayabilir.

müşteri hizmetleri

7 Comments

  1. son yazılımdan sonra telefon rehberinde donma oluyor kamerayı saymıyorum zaten 6s aynı idi şimdi 7 de aynı kamera bazen açılmıyor iki defa açıp kapattıktan sonra kamera fonksiyonu devreye giriyor

  2. donmalar msj yazarken yavaslamış 9da kalsaydım keşke bu yazılımla ilgili aradığımda yardımcı olunamadı tüm yapılması gerekenleri yapdığımız halde

  3. İphone rezil etti bu sürümle kendini telefondan soğdum ya lütfen düzeltin

  4. Cok hata var donma program kapatma iphone kendini kapatiyo tamamen sogudum iphoneden lutfen beta 10guncel istiyoruz tsk edrim

    1. geliştirici sürümünü güncel kullanıcı olarak indiren amip. adı üstünde beta. rezilsin..

Comments are closed.