İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’daki Özellikleri iOS 9’lu Versiyonlarda Kullanın

13 Haziran’da testlerine başlanan iOS 10 ile birlikte bir çok yenilik geliyor. Bu yenilikleri test etmek isteyen kullanıcılar iOS 10’un beta sürümlerini cihazlarına yüklediler.

teknik destek

Şu anda üçüncü betası yayınlanan iOS 10’da ne stabilite anlamında ne kadar yol katedilmiş olsa da hala beta versiyon olduğu için illaki sorunlar yaşanabiliyor. Bazı kullanıcılar maalesef bu sorunlardan dolayı iOS 9.3.2 yada iOS 9.3.3’e geri dönüyorlar. Bazı kullancılar da cihazlarını Jailbreakli kullanmak için iOS 9.3.3 e geri döndüler.

Peki iOS 10’daki bir çok özelliği iOS 9 ve üzeri versiyonlarda kullanmak ister misiniz? Cevabınız evetse yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
Uyku Zamanı

image

Düzenli ve kaliteli bir uyku için Apple, iOS 10’da saat uygulamasına uyku zamanı isimli bir özellik ekledi. Böylece saat uygulaması uyku vaktinizin geldiğini ve uyanma zamanını size bildiriyor.

Bu özelliği iOS 10 yüklemeden kullanmak için AppStore’dan Sleep Cycle Alarm Clock uygulamasını indirebilirsiniz.

[appbox https://itunes.apple.com/us/app/sleep-cycle-alarm-clock/id320606217 appstore]
Raise to Wake

image

Raise to Wake yani uyanmak için yaklaştır özelliği sayesinde cebinizde duran yada masada duran iPhone’u elinize aldığınızda ekran ışığı otomatik olarak yanar. Bu sayede bildirimlere göz atabilirsiniz. Bu özelliği iOS 9’da kullanmak için Jailbreakli cihazınızda BigBoss reposundan ücretsiz olarak FaceOff tweakini indirebilirsiniz.
Kilit Ekranında Widget’lar

image

Kilit ekranına widget desteğinin gelmesi iOS 10 için büyük bir değişim. Bu özelliği kullanmak için cihazınız Jailbreakli ise DopeLock isimli tweaki yükleyebilirsiniz.

Anılar Ve Fotoğraflarla Nesne / Yüz Tanıma 

image

iOS 10 ile Fotoğraflar uygulamasına Google Fotoğraflara benzer görüntü tanıma yetenekleri geliyor. Bu özelliği App Store’dan Google Fotoğraflar uygulamasını yükleyerek sahip olabilirsiniz.

[appbox https://itunes.apple.com/us/app/google-photos-free-photo-video/id962194608 appstore]

Kontrol Merkezi’nde 3D Touch

image

iOS 10 ile birlikte kontrol merkezindeki simgeler için 3D Touch özelliği kullanılabilir hale geldi. Bu özelliği kullanmak isteyen Jailbreakli iPhone 6s ve iPhone 6s Plus sahipleri QuickCenter tweakini yükleyebilirler.
Arabanızı Nereye Park Ettiğinizi Bulma

image

iOS 10 ile birlikte park ettiğini aracınızın nerede olduğunu harita aracılığı ile kolayca bulabilirsiniz. Bu özelliği iOS 9’da kullanmak için App Store’dan Track Back uygulamasını yükleyebilirsiniz.

[appbox https://itunes.apple.com/us/app/track-back-find-my-car-find/id1050435583 appstore]

Bildirimleri 3D Touch Kullanarak Temizlemek

image

 

iOS 10 ile birlikte bildirim merkezinden 3D Touch jesti ile bildirimlerin tamamını silebilirsiniz. iOS 9 yüklü Jailbreakli cihazınızda 3D Touch to Clear Notifications tweaki ile bunu yapmak mümkün.

Mesajlarda Bireysel Olarak Okundu Özelliği

image

iOS 10’da artık kişi listenizdeki her bir kişi için mesajların okunup okunmadığını gösterme ayarı yapabilirsiniz. iOS 9’da kullanmak için biraz eski bir tweak olan (iOS 5’de vardı) SelectiveReading tweakini yükleyebilirsiniz.

Kontrol Merkezi Simgelerini Renkli Yapma

image

iOS 10’da en sevilen özelliklerden biri olan kontrol merkezindeki simgelerin renkli olması özelliğini iOS 9 yüklü cihazlara kazandırmak için Cream adlı tweaki yüklemelisiniz.

Ana Ekran Uygulamalarında 3D Touch Eylemleri

image

iOS 10’da yer alan ana ekran uygulamaları için 3D Touch eylemleri ve ana ekran widgetlarını Shortcuts adlı tweak ile 3D Touch özellikli iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta kullanabilirsiniz.

Tamamen interaktif Bildirimler

image

iOS 10 ile birlikte gelen interaktif bildirimler özelliğini Jailbreakli cihaz sahipleri yıllardır kullanıyorlar. Kilit ekranındaki herhangi bir bildirime girip resim,video görüntüleme gibi şeyleri yapmak için Columba tweakini yüklemeniz yeterli.

Mesajlara El Yazısı ve Etiket Ekleme

image

iOS 10’da mesajlar uygulamasında çıkartmalar, karalamalar gönderebiliyoruz. Ayrıca el yazısı göndermek de mümkün. Bu özellikleri iOS 9’da kullanmak için Graffiti ve StickerMe tweaklerini yükleyebilirsiniz.

Apple Uygulamalarını Silme ve Gizleme

image

iOS 10’da stok Apple uygulamalarını silebiliyoruz. Bu özelliği iOS 9’da kullanmak için cydia.jerryen.com Jerry üzerinden Apphide tweakini kurarak kullanabilirsiniz.

Büyüteç

image

iOS 10 ile iPhone’u büyüteç gibi kullanmak mümkün. Bu özelliği iOS 9’da kullanmak için App Store’dan Magnificent isimli uygulamayı yükleyebilirsiniz.

[appbox https://itunes.apple.com/us/app/magnificent-free-magnifying/id577711253 appstore]
Not: Açıklamalardaki iOS 9’dan kasıt iOS 9 ve üzeri versiyonlardır. Bazı tweakler iOS 9.3.3 e uyumlu olmayabilir. Kontrol etmeden yüklemeyin.

müşteri hizmetleri