İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’dan Geliştiricilerin Beklentileri Neler?

iOS 10’nun tanıtılmasına ve geliştiricilerle birlikte hemen hemen akabinde (muhtemelen birkaç hafta sonrasında) halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için yayınlanmasına sayılı günler kaldı. 13 Haziran’da Türkiye saati ile 20:00’da tanıtılacak olan iOS 10’dan elbetteki pek çok beklenti mevcut. Hem geliştirici tarafında hem kullanıcı tarafında bu beklentileri toparlayabiliriz.

Gelişimini iOS 7’den bu yana yüksek bir hızla devam ettiren dünyanın en iyi mobil işletim sistemi iOS için elbetteki son sürümü adına da büyük sıçrayışlar bekleniyor. İşte geliştirici tarafında iOS 10’dan beklentiler.

[irp posts=”5271″ name=”Apple’ın WWDC 2016 ‘Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda Bizi Neler Bekliyor?”]

[irp posts=”5431″ name=”Bu Yıl ki WWDC 2016’da Gerçekleşecek Olan Her Şey: iOS 10, OS X/MacOS 10.12 ve Daha Fazlası”]

Siri API

iOS 5’le hayatımıza giren akıllı sanal asistan Siri, iOS 8 ile başta Türkçe dil desteği olmak üzere hemen hemen tüm dünyada kullanılabilir hale gelmiş durumda. Bu da elbetteki Siri’nin popülaritesini arttırdı.

Kullanıcı tarafında Siri için güzel şeyler yaşandı ve yaşanmaya devam ederken geliştirici tarafında henüz tatmin edici gelişmeler mevcut değil. iOS 10’la geliştiriciler Siri’nin kontrolünü ellerine almak için bekliyorlar diyebiliriz.

Apple diğer sanal asistan gibi iOS 10’la muhtemelen geliştiricilerin kullanımına açılacak. Yazılımcı Dan Counsell’de Siri’nin rakiplerine karşın geliştiricilerin kullanımına açılacağına inanıyor.

Siri’nin geliştiricilerin kullanımına açılması durumunda uygulama tarafında büyük kolaylıkların önünün açılacağını söyleyebiliriz. Bunu detaylandırmak şimdilik çok erken olabilir ama hem kullanıcı hem geliştirici tarafında güzel şeyler yaşanacağından emin olabilirsiniz.

Dahada Geliştirilmiş App Store

Belkide dünyanın en sade ve en dolu mağazalarından birisine iOS ile sahibiz. iOS 10’la App Store’un daha kullanılabilir hale getirilmesini bekliyoruz diyebiliriz. Geliştiriciler açısında da uygulamaların daha ön plana çıkartılmasının desteklenmesi, bu şekilde kullanıcının istediği ve tam olarak aradığı uygulamaya erişmesi mümkün kılınacak.

[irp posts=”5143″ name=”App Store için Büyük Değişiklikler Yolda”]

App Store’da şimdiye kadar uygulama keşfetmek her ne kadar menü, arama şekli ile kolay gibi dursa da aslında bu tam olarak böyle değil. Çoğu analiste göre Apple uygulama mağazası App Store ile tam olarak beklenileni ne kullanıcı ne de geliştirici tarafında sunabilmiş değil.

Geliştiriciler bunun iOS 10’la değişmesini bekliyorlar. Zaten Apple’dan da üst yöneticilerden bu konuda itiraflar gelmişti.

Kamera API İyileştirmeleri

Apple stok uygulaması Kamera’yı üçüncü taraf erişimine açtığından beri uygulama mağazası App Store’a binlerce hatta onbinlerce uygulama giriş yaptı. Gerçek anlamda geliştiricilerin önünü açan Kamera API’n eksiklikleri de elbetteki yok değil.

Her geçen gün artan ve gelişen kamera yönündeki uygulamalara artık Apple’ın Kamera API neredeyse ayak uyduramayacak duruma geldi. iOS 10’la bunun değişmesi yüksek ihtimaller arasında.

Özellikle Apple’ın iPhone 7 ile çok daha gelişmiş bir kamera deneyimini kullanımımıza sunmaya hazırlandığı şu günlerde API tarafında da elbetteki büyük iyileştirmeler ve yenilikler gündemimize girecektir.

Güçlü tvOS Entegrasyonu

4. nesil Apple TV ile hayatımıza giren tvOS’un gelişimi elbetteki son sürat devam ediyor. iOS’la büyük entegrasyon eksiklikleri olduğu açık. Bu noktada Apple’ın iOS 10’la birlikte çok daha güçlü tvOS ve iOS entegrasyonu için adımlar atması geliştiriciler tarafında bekleniyor.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz; tvOS’unuzu iPhone’unuz veya iPad’inizle kontrol etmeniz mümkün olsa çok daha iyi olmaz mıydı? Evet bu noktada güçlü bir entegrasyona ihtiyaç duyuluyor diyebiliriz.

Dahada Geliştirilmiş Game Center (Oyun Merkezi)

Tüm oyun verilerinin depolandığı Game Center’ın sade yapısı ile işini çok iyi yaptığını söylemek yanlış olmaz. Ancak geliştirici tarafında Game Center’ın geliştirilmesi bir süredir bekleniyor. Apple’ın iOS’la Game Center’ı çok daha kullanılabilir hale getirmesi gündem de. Bakalım beklenildiği gibi olacak mı.

Bir yorum

  1. marston45Batu marston45Batu 1 Haziran 2016

    Harici bağlantı olmadan müzik indirmeyi istiyoruz tıpkı androiddeki gibi.

Yorumlar kapatıldı.