iOS 10’un En İyi 20 Özelliği

img_0673

iOS 10 yayınlanalı 3 haftaya yakın bir süre geçti. Şu anda yüklenme oranı olarak iOS 9’u geçen iOS 10’da yeniden tasarlanan kilit ekranı ve bildirim ekranı, geliştirilen fotoğraflar uygulaması, bir çok yeni özellik içeren mesajlar uygulaması ile kullanıcıları kendine çekmeye devam ediyor. Peki iOS 10’un en iyi özellikleri neler ? Sizlere en iOS 10’un en iyi 20 özeliğini sunuyoruz.


1. Siri’yi Kullanarak WhatsApp Üzerinden Mesaj Gönderme ve Arama Yapma

Siri’ye WhatsApp ile mesaj gönder yada WhatsApp ile ara demeniz yeterli.

img_0641

2. Uyandırmak İçin Kaldır

Eğer iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus sahibi iseniz telefonunuzu elinize aldığınızda ekran uyanır. Böylece kolayca bildirimleri görebilir ve ana ekran butonuna bir kez basarak kilidi açabilirsiniz.

img_0643

3. 3D Touch Bildirimler ( İnteraktif Bildirimler )

iOS 10’da gelen bildirimin üzerine basılı tutarak bildirimin ön izlemesini görebilirsiniz. Bildirim merkezinde de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

img_0644

4. Hücresel Veriye Kısayoldan Ulaşma

3D Touch özellikli iPhone’unuz ile Ayarlar simgesine basılı tuttuğunuzda Hücresel Veri ayarına kısayoldan erişmiş olursunuz.

img_0667
 
5. Kontrol Merkezinden Hızlı Bir Şekilde Selfie Çekme

3D Touch özellikli iPhone’unuz ile kamera simgesine basılı tutarak selfie çekmek için ön kamerayı açabilirsiniz.

img_0646

6. Kilit Ekranında Widget’lar

Kilit ekranında parmağınızı sağa çektiğinizde harita, borsa, takvim, hava durumu, Siri uygulama önerileri, favori aramalar gibi bir çok widget a ulaşabilirsiniz. Bunların dışında daha bir çok widget eklemeniz mümkün. Ayrıca WhatsApp, Flipboard gibi bir çok uygulama da widget desteği sunmaya başladı.

img_0649

7. Kilit Ekranında Spotlight Araması

Ekran kilidini açmadan Spotlight araması yapmamız mümkün.

img_0650

8. Kilit Ekranında Arama Yapma
Eğer favoriler widget ını eklemişseniz favori kişilerinizi ekran kilidini açmadan arayabilirsiniz.

img_0668

9. Yeni Mesaj Klavyesinden Selfie Çekip Gönderme

iMessage ileti penceresinde sol taraftaki oka tıklayıp kamera simgesine dokunun. İster normal isterseniz selfie fotoğrafı çekip gönderin.

img_0313

10. Safari’de Bölünmüş Ekran

Eğer bir iPad sahibi iseniz ( yeni nesil iPad’lerden birisi) Safari’de ekranı ikiye bölerek kullanabilirsiniz. Şimdilik safaride olan özellik ilerde diğer uygulamalara da gelebilir.

img_0654

11. Tek Seferde Tüm Bildirimleri Silme

Bildirim merkezinde sağ üst köşedeki “x” simgesine basılı tutun ve tüm bildirimleri temizleyin.

img_0655

12. 3D Touch Widget

img_0656


13. Klasörlere 3D Touch Bildirim Görüntüleme Desteği

Eğer herhangi bir klasörde bildirim aldığınız bir uygulama varsa klasör üzerine basılı tuttuğunuzda hangi uygulamadan kaç bildirim aldığınız görünür. Açılan kısayol menüsünde uygulama simgesine tıklayarak bildirimleri görebilirsiniz.

img_0657

14. 3D Touch ile Uygulama Paylaşma

Herhangi bir uygulamanın App Store linkini paylaşmak için uygulamanın üzerine basılı tutarak hızlı eylem menüsünü açarak paylaş butonuna basmanız yeterli.

img_0669

15. Fotoğraflardan Kolayca Video Oluşturma

iOS 10’da fotoğraflar uygulaması otomatik albüm ve gruplanmış fotoğraflar için videolar üretmekte. Siz de fotoğraflarınızdan videolar oluşturabilirsiniz.

img_0670

16. Fotoğraflar İçinde Arama Yapma

Fotoğraflar uygulaması tüm fotoğraflarınızı tarar ve kategorilere göre nesneleri kaydeder. Uygulamanın içinde arama butonuna tıklayıp istediğiniz resim yada resimleri bulabilirsiniz.

img_0660

17. Haritalar Uygulamasına 3.Parti Uygulama Desteği
Maps uygulaması şimdi üçüncü parti uzantıları desteklenmektedir. Eğer OpenTable veya Zomato gibi uygulamalar yüklü ise bir restoran rezervasyonu için ayrıntıları görürsünüz.

img_0661

18. iMessage App Store’u Keşfedin

IOS 10’da iMessage için özel bir App Store eklendi. App Store’daki uygulamaları keşfetmek için metin alanının yanındaki oka tıklayın. Daha sonra App Store simgesine dokunarak iMessage için olan uygulamaları kullanabilirsiniz.

img_0672

19. Sağlık Uygulamasında Hayati Kayıtlar

ios 10 sağlık uygulaması Kan Şekeri, Kan Basıncı, Kandaki alkol oranı, solunum cihazı kullanımı gibi hayati bilgileri kaydeder.

img_0664

20. Ana Ekran Tuşuna Basmadan Ekran Kilidini Açma

iOS 10’da klasik ekranda parmağımızı kaydırarak kilit açma devri bitti. Bunun yerine ana akran tuşuna dokunarak kilidi açıyoruz. Eğer Touch ID bir iPhone’unuz varsa ana ekran tuşuna basmadan kilidi açmak mümkün. Ayarlardan Genel / Erişilebilirlik/ Ana Ekran Düğmesi bölümüne gelip “parmağı koyarak aç” ı aktif hale getirin.

img_0665

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!