İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’un Muhtemel Özellikleri, Ne Zaman Yayınlanacağı ve Diğer Her Şey

Apple’ın Haziran ayı içerisinde gerçekleştireceği WWDC 2016’da (Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı) tanıtacağı ve öncelikli olarak geliştiricilerin kullanımına sunacağı yeni iOS sürüm olacak olan iOS 10 için Apple bir süredir arkaplanda çalışmalarına devam ediyor. Çoğu kullanıcı için beklentinin tavan yaptığı iOS 10 için şu ana dek Apple her şeyi sır gibi saklıyor ve büyük bir sızıntı gerçekleşmiş değil.

teknik destek

Yine de iOS 10 için muhtemel pek çok özellik belirginleşmiş durumda. Özellikle Apple’ın iOS 7 ile komple tasarım değişikliğe gitmesinin üzerinden 3 yıl geçmiş durumda ve iOS 10’la Apple’In muhtemel olarak tasarımda ufak rötuşlara gideceği tahmin ediliyor. Ancak Apple’ın köklü bir tasarım değişikliği yapmayacağı gerçekliğini hatırlatmak isteriz.

Apple’ın iOS 10 ile özellikle hedefinde üçüncü taraf uygulama geliştiricileri olacak ve onlara daha fazla iOS katmanını kullanıma sunacak. Özellikle Siri’nin üçüncü taraf uygulamalara açılması bir süredir gündemde ve iOS 10 ile Apple’ın bunu gerçekleştirmesi bekleniyor. Bir diğer büyük geliştirme ise Fotoğraf uygulamasında gerçekleşecek. Yeni iOS sürümü ile fotoğraf düzenlemenin çok daha kolay olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca yeni düzenleme araçlarında iOS 10’la gelmesi bekleniyor.

Kontrol merkezi, bildirim menüsü gibi alanlarda da Apple’ın değişiklikler yapması bekleniyor. Yine de pek çok iOS 10 detayının belirsizliği koruduğu açık ancak Haziran ayına yaklaştıkça sızıntılar gelmesi ve Apple’ın iOS 10 için üzerinde çalıştığı pek çok şeyin su yüzeyine çıkması söz konusu.

Yeni iOS sürümü yazının başında belirttiğimiz gibi Haziran ayı içerisinde öncelikli olarak geliştiricilerin ve halka açık beta yazılım programı kullanıcılarının kullanımına sunulacak. Üç aylık test sürecinin ardından, Eylül ayı içerisinde halka açık olarak yayınlanacak. Elbette ki tüm bunları Apple’ın şimdiye kadar izlediği politikalara bağlı olarak söylüyoruz.
iOS 10’la ilgili tüm gelişmeleri ve detayları takip etmeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

teknik destek