İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’un Özellikleri, İlk Betasının Yayınlanma Tarihi ve Hakkındaki Diğer Söylentiler

iOS 10’un tanıtılacağı WWDC (Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı) 2016’ya hemen hemen bir ay kalmış durumda. Malumunuz bu yıl ki WWDC 13-17 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Konferansta pek çok yenilik tanıtılacak ancak merakla beklenen iOS 10. Yeni iOS sürümüyle birlikte Apple’ın neleri getireceğini en güncel söylentiler ve ufak sızıntılarla bir araya getirdik.

iOS 10

Tamamen görsellik ve estetik açısından bakıldığında iOS 10’un yüksek olasılıkla mevcut iOS 9’a benzer bir yapıya sahip olacağını söylemek mümkün. Ama Apple’un estetik konusunda büyük revizyonlara gideceğini söylemek mümkün. Malumunuz iOS 6 – iOS 7 arasında Apple büyük bir farklılık yaratmıştı ve çığır açan yeni iOS formunu kullanıma sunmuştu.

unicode-9-0-ios-10

Tasarım, arayüz geliştirmeleri dışında Apple’ın muhtemel en büyük değişikliklerinden birisi de emojilerde olacak. Daha önce de belirtildiği gibi Apple’un Unicode Konsorsiyumu ile yaptığı anlaşmalarla yepyeni ve yine muhtemelen 74 yeni emoji karakterini iOS 10’la birlikte kullanıma sunacak. Unicode 9.0’ın 2016 yılının ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu da Unicode 9.0’ın iOS 10’un ilk geliştirici sürümü ile gelebileceğini gösteriyor.

Apple’ın bir diğer ağırlık verdiği noktada ise fotoğraflarını yönetmek için çok daha iyi hale getirilmesi planlanan Fotoğraflar uygulaması. iOS 10’la birlikte Fotoğraflar uygulaması iPhoto deneyiminden sevilen bazı özellikleri beraberinde getirebilir. EXIF verilerini görme ve düzenleme yeteneğinin gelip gelmeyeceği bilinmiyor ama bunun güçlü ihtimaller arasında yer aldığını söylemek mümkün. Kısacası iOS 10’la birlikte Apple’ın Fotoğraflar uygulamasında büyük bir revizyon bekliyoruz.

Apple Music’in iOS 10’la birlikte baştan aşağı revize edilmesi, şarkı sözlerinin de artık kullanılabilir olması gibi pek çok yeni özelliği beraberinde getirmesi söz konusu.

Apple Pay için Apple’ın WWDC 2016’da yeni bölgelerdeki bankalarla işbirliğini duyurması bekleniyor. Çevrimiçi web sitelerinde de Apple Pay’in kullanılabilir olması bir diğer gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Ayrıca iOS 10’la App Store’da üstüne düşeni alacak ve gerek altyapısının gerek içeriğinin yenilenmesi mümkün gibi duruyor ki doğrulanmış veriler ışığında bunun gerçekleşeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kontrol Merkezi iOS’un kullanımını kolaylaştıran bir yapıya sahip olsa da Apple’ın yeni iOS sürümü ile daha fazla kişiselleştirme seçeneğini Kontrol Merkezi’ne getirmesini bekliyor ve umuyoruz. Özellikle hızlı eylemlerin kişiselleştirilebilmesinin önündeki engellerin artık kaldırılacağını umuyoruz.

Elbetteki tüm bunlar dışında iOS 10’u çok yakından ilgilendiren yeni özellik sızıntıları, değişikliklere dair sızıntılar gelebilir ve bunları sizlerle paylaşıyor olacağız.

iOS 10 Beta

iOS 10’un WWDC 2016’ın açılış gününde yani 13 Haziran’da gerçekleşeceğini düşündüğümüzde muhtemelen iOS 10’un ilk beta sürümünün saat 21:30-22:30 arasında Apple Developer Center (Apple Geliştirici Merkezi) üzerinde kullanılabilir olacağını söyleyebiliriz.

iOS 10 Yayınlanma Tarihi

Apple’ın ilk iOS 10 beta sürümünü yayınlamasının ardından geliştiricilerle birlikte yaklaşık üç aylık test süreci başlayacak. Bu sürecin iPhone 7’nin tanıtılmasından birkaç hafta sonrasında tamamlanmasını ve Eylül ayının sonuna doğru iOS 10’un final sürümünün yayınlanmasını bekliyoruz diyebiliriz.