İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11.0.2’den iOS 10.3.3’e Nasıl Geri Dönülür?

Apple dün, iOS 11 sürümü için ikinci ara güncelleme olan iOS 11.0.2‘yi yayınladı. Apple’ın paylaştığı sürüm notunda, iOS 11.0.2’de iOS 11’in yayınlanması sonrasında tespit edilen sorunların giderildiği ve iyileştirmelerin yapıldığı bilgisi yer alıyor.

teknik destek

Her yönden iOS 11.0.2 güncellemesinin önceki sürümlere göre daha iyi olduğu açık ancak herkes için aynı şey geçerli değil. Güncelleme sonrası veya tümüyle keyfi olarak iOS 11.0.2’den iOS 10.3.3’e geri dönmek istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bunu nasıl yapacağınızı ele alacağız.

Başlamadan önce uyaralım; iTunes’i kullanarak hemen iOS 10.3.3’e geçebilirsiniz ancak iOS 11/11.0.2’den iOS 10.3.3’e geri döndüğünüzde iOS 11/iOS 11.0.2’deyken aldığınız herhangi bir iCloud veya iTunes yedeklemesini aygıtınıza yükleyemezsiniz

Apple, iOS 11’in herhangi bir sürümünden iOS 10.3.3’e geçişlere izin vermediği için iOS 10.3.3’e geri dönüş yapmak artık mümkün değildir.

iOS 11.0.2’den iOS 10.3.3/iOS 10’a Geri Nasıl Dönülür

1 Her şeyden önce Mac’inizde veya Windows PC’nizde en yeni iTunes sürümünün yüklü olduğundan emin olmanız gerekiyor.

2 Sahip olduğunuz cihaz için de ilgili IPSW dosyasına sahip olmanız gerekiyor. Belirli aygıtınız için doğru iOS 10.3.3 IPSW dosyasını indirebilirsiniz. Türkiye’deki aygıtlar için “Global” seçimini yapmalısınız.

3 Aygıtınızdaki iPhone’u Bul özelliğini kapatmanız gerekiyor. Ayarlar > iCloud > iPhone’u Bul menüsüne gidin. Özellik açıksa kapatın. Kapatmak istediğinizde kimlik doğrulaması için iCloud parolanızı girmeniz istenecektir. Parolanızı girerek kimliğinizi doğrulamayı tamamlayın.

Not: Aşağıdaki 4. adımda yer alan DFU modunu atlayarak 5. adımdaki iTunes ile normal geri yükleme ile iOS 10.3.3’ü geri yükleyebilirsiniz ancak potansiyel sorunları önlemek için DFU modunu kullanmanızı öneririz.

4 Cihazınızı bilgisayara bağlamak için aygıtınızın kutusundan çıkan USB kablosunu kullanın ve iTunes’i açın. Şimdi, Mac’inize veya Windows PC’nize bağlı olan aygıtı DFU veya Kurtarma Modu’na almanız gerekecek.

iPhone 7 kullanıcıları, telefonun DFU moduna nasıl geçirileceğine ilişkin talimatlar için buradaki rehberimize göz atabilirler. iPhone 7 harici aygıta sahip olan kullanıcılar, Güç ve Ana Ekran düğmesine 10 saniye basılı tutup ve ardından Güç düğmesini bırakıp Ana Ekran düğmesine basılı tutmaya devam etmelidirler. Aygıt DFU moduna girecek ve iTunes Kurtarma Modunda bir aygıt tespit ettiğini bildiren bir uyarı verecektir.

5 Şimdi, iTunes ekranındayken klavyenizin Option/Alt tuşunu (Mac) veya SHIFT tuşuna (Windows) basılı tutarken farenizle “iPhone’a Geri Yükle” seçeneğine tıklayın.

Açılan ekrandan indirdiğiniz iOS 10.3.3 IPSW dosyasını seçin.

6 iTunes, iOS 10.3.3’ü aygıtınıza geri yükleyecektir.

Geri yükleme işlemi başarıyla tamamlandığında aygıtınızın ekranında standart Merhaba! ekranı gelecektir.

teknik destek

15 Yorum

 1. yiğit yiğit 16 Ekim 2017

  Merhabalar ben ios 11.0.3 yüklü fakat önceden ios iOS 10.3.3 dosyasını indirmiştim şimdi kurmama izin verir mi ?

 2. samet samet 4 Ekim 2017

  bende telefon üzerinden güncelleme yaptm ve aşırı bi şaarj problemi yaşıyorm . Kadir bey siz itunesla yaptığınız güncellemede şarj problemi yaşamadınız mı ?

 3. Ömer yıldırım Ömer yıldırım 4 Ekim 2017

  Apple in planlı eskitme projesidir bu arkadaşlar iPhone 6s ve altı telefonlar bu güncellemeden uzak dursun faydadan çoktan zarar verir iOS 11…
  Akıllınızı varsa 10.3 e dönün garantiniz bitincede jallbreak yapın

Yorumlar kapatıldı.