İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11.2’den iOS 11.1.2’ye Nasıl Geri Dönülür?

Apple, üç gün önce, testlerini yaklaşık bir buçuk aydır geliştiriciler ve beta yazılım programı kullanıcılarıyla birlikte gerçekleştirdiği iOS 11.2‘nin herkese açık final sürümünü yayınladı.

iOS 11.2, önceki sürümlerde tespiti yapılan sorunları gidermekle birlikte birtakım yeni özellikleri de kullanıma sunuyor. Bu yönü ile kimi kullanıcı için son derece önemli bir yere sahip. iOS 11.2’nin özellikle pil ömrü konusunda tatmin edici iyileştirme sunduğu görülüyor.

Apple, yayınladığı her yeni iOS sürümü sonrası belirli aralıklarla önceki sürümlere dönüşleri engeller ve bu, sürüm için imza desteğini kesmek olarak adlandırılmaktadır. Şu anda, iOS 11.2’den bir önceki iOS 11 sürümü olan iOS 11.1.2 başta olmak üzere, iOS 11.1.1 ve iOS 11.1’e (kimi cihaz için iOS 11.0.1) geri dönüş yapmak mümkün.

Bu yazımızda, yalnızca iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcılarının iOS 11.2’den önceki iOS 11 sürümlerine nasıl geri dönebileceklerini anlatmaya çalışacağız.

iOS 11.2’den iOS 11.1.2’ye Geri Dönme

1 ipsw.me devam ederek, iOS cihazınızla uyumlu olan iOS 11.1.2 (veya diğer uygun iOS 11 yazılımı) yazılımını bilgisayarınıza indirin.

2 Ayarlar > iCloud > iPhone’u Bul menüsünden bu özellik etkin ise kapatın veya kapalı olduğundan emin olun.

3 iOS cihazınızı bilgisayara bağlayıp DFU moda alın. DFU modu nedir diyenler ilgili yazımıza göz atabilirler. iOS cihazınızı DFU moda alabilmek için aşağıdaki talimatları takip edebilirsiniz.

 • iPhone 6s/6s Plus ve daha eski iPhone modelleri için ana ekran düğmesi + kilitleme/kilit açma düğmesine birlikte basılı tutun. Telefon kapanıp ekran komple kararınca beşe kadar sayıp kilitleme/kilit açma düğmesini bırakın.
 • iPhone 7 ve 7 Plus için DFU moduna geçiş yapmak için öncelikle güç düğmesi vasıtasıyla iPhone’unuzu kapatın. Telefon kapalıyken kilitleme/kilit açma düğmesine 3 saniye boyunca basılı tutun ve 3 saniyenin ardından kilitleme/kilit açma düğmesinden parmağınızı çekmeden ses kısma düğmesine basılı tutmaya başlayın. Her iki düğmeye birlikte yaklaşık 10 saniye basılı tutun. 10 saniye sonra kilitleme/kilit açma düğmesinden parmağınızı çekin ancak ses kısma düğmesine 5 saniye daha basılı tutmaya devam edin.
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X kullanıcıları için DFU moduna geçiş yapmak için kilitleme/kilit açma düğmesine (yeni adı ile Yan Düğme) ve ses kısma düğmesine birlikte 10 saniye boyunca basılı tutun. 10 saniye tamamlandıktan sonra kilitleme/kilit açma düğmesini bırakın ancak 5 saniye boyunca ses kısma düğmesine basılı tutmaya devam edin.

4 Zamanlama konusunda hata yapmazsanız iTunes, bir aygıtın Kurtarma Modu’nda olduğunu bildiren bir uyarı ekranı verecektir. Bu aşamada iPhone’un ekranı tamamen siyah olmalıdır.

5 PC’de klavyenizin Shift, Mac’te klavyenizin Option(alt) tuşuna basılı tutup iTunes’te iPhone’u Geri Yükle seçeneğine tıklayıp indirdiğimiz iOS yazılım dosyasını seçip geri yükle deyin.

Bundan sonra iTunes, PC veya Mac’inize bağlı cihazınıza indirdiğiniz iOS yazılım dosyasını bir süre boyunca yükleyecektir. Bu işlem tamamlandıktan sonra iOS cihazınız tanıdık kurulum işlemi olan “Merhaba” ekranı ile başlatılacaktır.

2 Yorum

 1. Gökhan Gökhan 10 Mart 2018

  Herşeyi doğru yapıyorum itunes ekranında yükleme bittikten sonra hata veriyor yükleme ile ilgili,
  yardım edebilirmisiniz..

 2. CEVAT CEVAT 13 Aralık 2017

  11,2 AŞIRI DERECEDE DONMA SORUNU VARDIR GÜNCELLEME YAPMAYIN

Yorumlar kapatıldı.