İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11.4 Kısıtlanmış USB Modu Kullanımı

Apple’ın geçtiğimiz gün yayınladığı iOS 11.4.1 güncellemesinin detaylarını sizlere aktarmıştık. Tüm kullanıcılar Eylül ayında karşımıza çıkacak olan iOS 12 sürümüne odaklansa da, iOS 11.4.1 güncellemesiyle kısıtlanmış USB modu kullanıma açıldı.

teknik destek

iOS 12 gelmeden paylaşılan bu özellik, Grayshift ve Cellebrite gibi firmalar tarafından üretilen iPad ve iPhone’ların şifresini kırabilmek için üretilen ve hükümetlerin kullandığı cihazları pasif hale getiriyor.

Kısıtlanmış USB Modu Nedir?

Genellikle güvenlik güçlerinin kullandığı bu cihaz, kilitli bir iOS cihazınız açmak için binlerce şifre kombinasyonu deniyor. Normal şartlarda bir iOS cihazının şifresi on yanlış deneme sonrasında tüm veriler siliniyor fakat bu cihazlar on şifre sınırının geçilmesi için Lightning bağlantı noktasınından yararlanıyor.

USB aksesuarları için Kısıtlı Mod olarak adlandırılan ve kolay bir yapısı olan özellik tam da burada olaya müdahale ediyor. Bu özelliği aktif ederseniz, iPhone ve iPad’inizi kitlemenizin üzerinden bir saati aşkın zaman geçerse, Lightning girişi üzerinden veri girişi pasif hale geliyor.

Bu sayede bulunan veya emniyet birimlerinin ele geçirdiği bir iOS cihazının şifresinin kırılması imkansız oluyor. Şifre kırma cihazları üreten firmalar yeni çözüm yolları aramaya başladılar bile.

iOS 11.4 Kısıtlanmış USB Modu Kullanımı

Kısıtlanmış USB Modu Nasıl Açılır?

Kısıtlanmış USB Modu aktif etmek için cihazınızı iOS 11.4.1’e yükseltmeniz gerekiyor. Bu sürümü yükledikten sonra, Ayarlar-Touch ID ve Parola kısmında bulunan USB Aksesuarları seçeneğini pasif hale getirmeniz yeterli olacak.

Bu özellik aktifse yani yeşilse, eskiden olduğu gibi USB konusunda bir sınırlama bulunmayacak. Pasif haldeyken iOS cihazlarınız bir saat kilitli kaldığı zaman veri aktarımı kapatılacaktır.

müşteri hizmetleri