iOS 11 Beta Yayınlanma Tarihi ve Öngörülen Özellikleri

iOS 11

Apple’ın Haziran ayının başında tanıtacağı ve test amaçlı olarak kullanıma sunacağı iOS 11 beta sürümü, iOS 11‘in öngörülen özellikleri ve daha fazlasını bu yazımızda bir araya getirdik.

teknik destek <

Apple, her yıl düzenlediği WWDC (Worldwide Developers Conference – Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı)’de en yeni yazılımlarını tanıtıyor. Bu yıl da iPhone, iPad ve iPod touch için en yeni yazılım sürümü olan iOS 11 tanıtılacak. Şimdi gelin iOS 11’in özelliklerinin neler olacağı, iOS 11’in beta ve final sürümünün (GM) ne zaman yayınlanacağına daha yakından bakalım.

iOS 11 Özellikleri (Söylentiler)

1) Geliştirilmiş Siri Özellikleri

Siri

Dijital asistanlar artık cihazlarda tünüyle kabul gördüler ancak bir sonraki aşamaya geçmenin zamanı geldi de geçiyor. Özellikle de Siri için bir sonraki aşamaya geçmenin tam zamanı. Güvenilir kaynaklara göre, iOS 11 ile geliştiriliş Siri deneyimi kullanıma sunulacak. Diğer birçok şirket gibi Apple da, ürünlerini daha fazla kullanıcıya sunabilmek ve pazar payını arttırmak için yapay zekaya geçecek ve bu yapay zeka teknolojisi iOS 11’le birlikte Siri’ye entegre edilecek. Böylece daha güçlü bir Siri entegrasyonu başlamış olacak.

Örnek olarak, iOS 11 ile Siri yalnızca iMessage ile entegre çalışmayacak ve ayrıca kullanıcı davranışlarını öğrenmeye başlayacak.

2) FaceTime Grup Video Görüşmesi

FaceTime Grup Video Görüşme

Şu anda, Apple’ın FaceTime platformu bir grup video görüşmesini desteklemiyor. İddialara göre, bu yılın ilerleyen aylarında yayınlanacak olan iOS 11 ile FaceTime‘a grup video görüşme özelliği gelecek. Apple’ın Skype ve Hangouts gibi rakiplerinin çoğu zaten grup video görüşme özelliğini kullanıcılarına sunuyorlar. Kısacası, Apple’ın bu özelliği kendi platformuna getirmesi artık şart ve bunun iOS 11’de gerçekleştirilmesi bekleniyor.

3) 32 Bit Uygulama Desteğinin Kaldırılması

iOS-Uygulamasi-Gelistirme

32 bit uygulamalar için yazılım desteği zaten düşmek üzere. Özellikle iOS 10.3’ün yayınlanması öncesindeki beta sürecinde bu yönde gelişmelere şahit olduk. Apple’ın iOS 11 ile 64 bit olmayan uygulamalar için yazılım desteğini keseceği resmileşmiş değil ancak hemen hemen kesinleşmiş durumda.

Şu anda pek çok uygulama geliştiricisi, App Store’da yer alan uygulamalarını iOS 11’e hazırlamak için elden geçiriyorlar ve uygulamalarına 64 bit desteğini getiriyorlar.

4) Karanlık (Dark) Mod

iOS 11 Karanlik Mod

Bir süredir bu özellik için söylentilerle sık sık karşılaşıyoruz. Özellikle iOS 10 ile Karanlık (Dark) Mod‘un kullanıma sunulması bekleniyordu ancak bu gerçekleşmedi. iOS 10’un ara sürümlerinde kullanıma sunulacağı yönünde iddialarla karşılaştık çünkü arka planda Apple’ın bu yönde bazı kodsal geliştirmeler yaptığı ancak bunları kullanıma sunmadığı görüldü ancak Apple bu bekleneni yerine getirmedi.

Bazı önemli kaynaklara göre, iOS 11’de kullanıcılar tarafından uzun zamandır çok istenen bu özellik en sonunda kullanıma sunulacak.

5) Daha Fazlası

Elbette, iOS 11 ile Apple daha fazla yeniliği ve geliştirmeyi kullanıma sunacak. Kısa kısa değindiğimiz tüm bu özelliklerin ve geliştirmelerin dışında iOS 11’e düzinelerce yeni özelliğin ekleneceğinin altını çizelim. Özetle, iOS 11’de tasarımsal anlamda büyük değişiklikler beklenmiyor ancak kullanıcı deneyimi noktasında büyük değişikliklerin olacağı kesin. Yine de herhangi bir iOS 11 özelliği veya geliştirmesi için kesin bir şey söylemek zor.

iOS 11 Beta İndirme

Her zaman olduğu gibi, Apple bu yılki WWDC’yi, 5 Haziran’da TSİ 20:00’da başlatacak ve açılış konuşmasında iOS 11 tanıtılacak. Muhtemelen 22:00-22:30 gibi kayıtlı geliştiriciler için iOS 11 kullanıma sunulacak yani iOS 11 indirilebilecek. Yani iOS 11’in ilk beta sürümünün geliştiriciler için yayınlanmasıyla birlikte, en yeni iOS sürümü 5 Haziran’da kullanılabilir olacak diyebiliriz.

iOS 11 Yayınlanma Tarihi

iOS 11’in final sürümünün (iOS 11 GM) Eylül ayı içerisinde, iOS 7s/8’in tanıtılmasından hemen sonra veya birkaç gün sonra yayınlanacağını söyleyebiliriz.

müşteri hizmetleri