İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11’de Dark Mode (Karanlık Mod) Nasıl Etkinleştirilir?

Bu yazımızda, iOS 11’de, iPhone, iPad veya iPod touch üzerinde Dark Mode özelliğini nasıl etkinleştirebileceğinizi açıklıyoruz…

teknik destek

Kullanıcılar, Apple’ın tanıttığı iOS 11 güncellemesinin bir parçası olarak, iOS’a Dark Mode’un eklenmesini çok istiyorlardı. Şirket, bu yönde doğrudan bir adım atmasa da dolaylı olarak Dark Mode’u iOS 11’e dahil etti.

iOS 11’in erişilebilirlik seçeneklerinin bir parçası olan Akıllı Tersine Çevir özelliği tam olarak istenileni sunmasa da Dark Mode özelliğini farklı bir formatta kullanımımıza sunuyor. Akıllı Tersine Çevir özelliği, görüntüler, ortamlar ve koyu renk stilleri kullanan bazı uygulamalar dışında ekranın renklerini tersine çeviriyor. Böylece, bir bakıma beyaz arka planlar siyaha dönüşürken diğer görsel ekler orijinalliğini koruyarak o hep istenen Dark Mode görünümü ortaya çıkmış oluyor.

Apple’ın Renkleri Tersine Çevir özelliği şu anda pek çok iOS sürümünde kullanılabilir durumda ancak iOS 11 ile kullanıma sunulan Akıllı Tersine Çevir özelliği oldukça farklı. Zaten standart tersine çevirme özelliği iOS 11’de Klasik Tersine Çevir olarak adlandırılmış.

Şimdi gelelim iOS 11’de Dark Mode’un nasıl etkinleştirileceğine. Öncelikle Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renkleri Tersine Çevir menüsüne gidin ve Akıllı Tersine Çevir seçeneğini etkinleştirin. iOS cihazınızda Night Shift özelliği aktif ise kapatılacak ve dolaylı olarak da olsa, Dark Mode’u kullanmaya başlayacaksınız.

Elbetteki tam olarak istenilen Dark Mode’un bu şekilde kullanılabilir olmadığının altını çizelim. Çünkü Siri, Harita, Facebook ve diğer üçüncü parti uygulamalarda bu özellik tatmin edici bir sonuç veremiyor. Ancak, yüzeysel de olsa, genel olarak Dark Mode’u bu şekilde kullanabiliyorsunuz.

teknik destek