iOS 11 GM (Genel Sürüm) Yayınlanma Tarihi

iOS 11

Apple, 5 Haziran’da gerçekleştirdiği WWDC’de iOS 11’i tanıttı ve yine aynı gün, en yeni iOS sürümünün ilk betasını geliştiriciler için yayınladı. O günden bu yana, iOS 11’in dokuz geliştirici betası yayınlandı ve Apple’ın 12 Eylül için özel etkinliğini duyurması artık testlerin sonuna gelindiğinin habercisi.

teknik destek

Apple, 12 Eylül’deki özel etkinliğinde yeni iPhone modellerini tanıtacak ve başta iOS 11 olmak üzere, watchOS 4 ve tvOS 11’in GM yani genel sürümlerinin herkese açık olarak yayınlanma tarihini açıklayacak. 12 Eylül’ün Salı gününe denk geliyor olması, yeni iPhone modellerinin muhtemelen 15 Eylül Cuma günü belirli ülkelerde ve bölgelerde ön siparişe sunulacağı anlamına geliyor.

Buradan, iOS 11 GM’in 19 Eylül’de yayınlanacağı çıkarımını yapmak mümkün. Elbetteki tarihlerde +-1 günlük oynama olabilir, sonuçta tüm bunlar birer tahminden ibaret ve resmi bilgi değiller.

Peki, iOS 11 ile neler değişecek, yenilikler neler?

Öncelikle iPad için Dock’a merhaba denilenecek ve genel olarak; özelleştirilebilir Denetim Merkezi (Kontrol Merkezi), yenilenen Bildirim Merkezi, ufak tasarımsal değişikliklerin yapıldığı Durum Çubuğu, yenilenen uygulama ikonları (App Store, Kamera, Ayarlar, Harita, Kişiler, Saat ve Anımsatıcılar), yeni Dosyalar uygulaması, Notlar uygulaması için iğneleme gibi geliştirmeler, Fotoğraflar uygulaması için önemli geliştirmeler ve yenilikler (efektler gibi), tek parmak klavye (sağa veya sola yaslanabilen yerleşik iOS klavyesi), Mesajlar uygulamasında sohbet arayüzüne eklenen kısayol çubuğu, tümüyle yenilenen App Store uygulaması, Rahatsız Etme modu, AirPlay 2, yenilenen ve geliştirilen Siri, yeni iPhone’lar için otomatik kurulum, ARKit (Artırılmış Gerçeklik), yerleşik ekran kaydı özelliği ve daha pek çok yenilik ve geliştirme söz konusu

iOS 11 sadece 64-bit aygıtlar için yayınlanacak. Aygıtların tam listesi;

iOS 11 Uyumlu Aygıtlar

müşteri hizmetleri

Comments are closed.