iOS 11 ile Favori Eski iPhone Uygulamaları App Store’dan Kaldırılıyor!

iOS 11

iOS 11 bu sonbaharda kullanıma sunulacak ve sunulmasıyla birlikte büyük ses getirecek. iOS 11, sahip olduğu özelliklerinden ve sunduğu yeniliklerden öte, 32 bitlik uygulamaların hepsini öpmesiyle ses getirecek desek yalan olmayacaktır. Kısacası iOS 11 ile, 32 bitlik uygulamaların sonu geliyor.

teknik destek

Elbette Apple’ın artık 32 bit uygulamalar için desteğini çekeceğini biliyorduk ancak bunun için şirketin bu kadar ciddi bir tutum sergileyeceğini tahmin etmiyorduk. Geliştirici Steven Troughton-Smith, Apple’ın iOS uygulama mağazasında büyük bir düzenlemeye gitmek için hazırlık yaptığını doğruladı. Geliştirici, Apple’ın gelecek nesil A11 çipinin 32 bit uygulamalar için destek sunmayacağını da dile getiriyor.

Apple, ilk olarak iPhone 5’de yer verdiği A7 çipi ile 64 bite geçiş yaptı ve aradan geçen sürecin ardından artık, App Store’da 32 bit uygulamaları tamamen kaldırmak için hazırlık içerisinde. Elbetteki Apple’ın bu adımı büyük bir sürpriz değil ve tablonun tümüne bakıldığında aslında oldukça yerinde bir adım. Her ne kadar farkında olmasakta, 64 bit bir cihazda 32 bit uygulamaların cihazı yavaşlattığı gerçeği söz konusu.

App Store’da halihazırda 187.000’den fazla 32 bit uygulama olduğu tahmin ediliyor. 2017 yılının Eylül ayına geldiğimizde muhtemelen bu uygulamaların tamamı App Store’dan kaldırılacak.

iOS 11’in ilk etkilerini ise tanıtılacağı WWDC 2017‘de öncelikli olarak göreceğiz.

müşteri hizmetleri