İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11 ile Kullanılamaz Hale Gelen iOS 10 Özellikleri

Henüz iOS 11’in final sürümü yayınlanmadı ancak bu yılın ilerleyen günlerinde milyonlarca cihaz sahibi en yeni iOS sürümü ile buluşacak ve pek çok şey değişecek. iOS 11 bir sürü yeni özellik sunarken, iOS 10’da alıştığımız pek çok işlevselliği de kullanılamaz hale getiriyor.

teknik destek

Aşağıda, Apple tarafından iOS 11’de resmi olarak kullanılamaz hale getirilen 10 iOS 10 özelliğini sizlerle paylaştık.

iOS 11 ile Değişen iOS 10 Özellikleri

1) 32 Bit Uygulama Desteği: Bu durum sıklıkla dile getirildi ve Apple, iOS 11’i tanıtmasıyla birlikte 32 bit uygulamalar için resmi olarak desteğini kesti. Yani iOS 11’de sadece 64 bit uygulamalar kullanılırken 32 bit uygulamalar kullanılamaz hale gelmiş oldu.

2) 32 Bit Cihaz Desteği: iOS’un her yeni büyük sürümüyle birlikte her zaman bazı cihazlar için yazılım desteği son bulur. iOS 11 ile de 32 bit uygulamalar için desteğin son bulmasıyla 32 bit cihazlar için iOS 11 kullanılamaz olmuş oldu. Kısacası, iOS 11 güncellemesi 32 bit iOS cihazlar için sunulmayacak.

3) App Store’da Satın Alınan Uygulamalar için Arama Çubuğu: Bu belki de iOS 11 beta 1 hatası veya eksikliği ancak şu anda App Store’da Satın Alımlar bölümünde arama yapma özelliği kaldırılmış gibi duruyor.

4) App Store’u Yenilemek için Alt Menüdeki Herhangi Bir Düğmeye İki Kez Dokunma: iOS 10’daki bu kullanışlı küçük özellik çoğu kullanıcı tarafından bilinmediği için pek kullanılmıyordu ancak bilenler için son derece kullanışlıydı. Bu küçük özellik iOS 11 ile tamamen kaldırıldı. App Store’un tasarımının baştan aşağı yenilenmesiyle oluşmuş bir sorun da olabilir ancak şu an için kullanılamaz olduğu bir gerçek.

5) iCloud Drive Uygulaması: iOS 10 ile hayatımıza giren iCloud Drive uygulaması artık iOS 11’de yer almıyor. Daha doğrusu, Dosyalar uygulaması ile yer değiştirdi diyebiliriz. Böylece iCloud Drive uygulaması daha kullanışlı hale geldi desek yanlış söylemiş olmayız.

6) Yerleşik Sosyal Ağ Entegrasyonu: Apple, daha önce Ayarlar uygulamasında doğrudan sosyal ağ entegrasyonu desteği sunmak amacıyla Facebook, Twitter, Vimeo, Flickr vb. sosyal ağlara giriş yapmayı kolaylaştırıyordu ancak iOS 11’de bu özellik tümüyle kaldırıldı.

7) iPad’de Bölünmüş Araç Takımı Görünümü: iOS 9’dan iOS 10’a geçişin ardından gelen bu görünüm tipi iOS 11 ile tarih oldu.

8) Sayfalandırılmış Denetim Merkezi: iOS 11 ile tümüyle yenilenen Denetim Merkezi artık tek sayfa olarak kullanılıyor. Evet, iOS 10 ile sayfalandırılmış olan Denetim Merkezi artık tek sayfa.

9) Bildirimleri Tek Tek Silme: Bu biraz tuhaf duruyor ancak iOS 11 ile bildirimleri tek tek silmek artık mümkün değil. Ya günlere göre ya da tümüyle bildirimleri silebiliyorsunuz.

10) iPad’de Uygulama Değiştirici ile Uygulamayı Kaydırarak Kapatmak: Apple’ın iPad’e özgü olarak işlevselliğini değiştirdiği kısımlardan birisi de Uygulama Değiştirici tarafında. ipad için yeniden tasarlanan Uygulama Değiştirici’de artık arka planda çalışan uygulamaları hızlıca kaydırarak kapatmak mümkün değil. Onları kapatmak için uygulamayı kaydırmalı ve çıkan “X” düğmesine hafifçe dokunmanız gerekiyor.

teknik destek