iOS 11 ile Kullanıma Sunulan İlk Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları ve Oyunları! [Tam Liste]

1

Apple’ın dün iOS 11‘i yayınlaması ile kesinlikle gerçekçi yenilik akımı başlamış oldu ve bu yenilik akımının en önemli ayağını Artırılmış Gerçeklik için geliştirici kiti olan ARKit oluşturuyor. ARKit sayesinde yüz milyonlarca iPhone ve iPad artırılmış gerçekliklik özellikli cihazlara dönüşmüş durumda. Bu teknoloji sayesinde, iOS geliştiricileri, her cihazın dahili kamerasını, işlemcisini ve hareket sensörünü kullanarak uyumlu iPhone’lara ve iPad’lere yönelik AR (Artırılmış Gerçeklik) deneyimi sunabiliyorlar.

teknoloji hattı
teknoloji hattı

Şu an itibariyle, ARKit ile geliştirilen uygulamaların ilk dalgası iOS 11 ile birlikte iOS App Store’da indirilip test edilmek üzere kullanıma sunuldular. İlk uygulamalar, oyunlardan pratik gündelik araçlara ve daha sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eden uygulamalara kadar uzanıyor. Geliştiriciler, kullanıcıların bu ilk dalga uygulamalarla ne istediklerini daha iyi anlayarak gelecekte daha iyi deneyim sunan uygulamalarını kullanıma sunacaklar.

iOS 11’de ARKit özellikli uygulamaların kullanılabilmesi için A9, A10 veya A11 işlemcili bir iOS cihazınızın olması gerektiğini unutmayın. Bu, ARKit uygulamalarının iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve yaklaşmakta olan iPhone X’de kullanılabileceği anlamına geliyor. iPad tarafındaysa, 9.7 inç iPad veya 10.5 inç ve 12.9 inç iPad Pro’da ARKit uygulamaları kullanılabiliyor. Ayrıca iPad Pro’nun eski 9.7 inç modeli de ARKit ile uyumlu.

Bu cihazlardan birisine sahipseniz ve iOS 11’i yüklediyseniz, yeni App Store’dan Artırılmış Gerçeklik destekli uygulamaları indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Oyunlar

Splitter Critters (9,99 TL)

Bu oyunda küçük yaratıkların uzay gemilerine ulaşmaları için her şeyi kesip biçecek ve yeniden düzenleyeceksiniz. Oyun tasarımı muhteşem ve müzikleri bir harika! Oyunun en önemli yanı ise tamamen özgün olması.

Oyunu Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için kameranızla düz bir yüzeyi tarayın ve daha sonra küçük beyaz bir kutunun içindeki oyunu gerçek dünyanıza yerleştirin.

Warhammer 40,000: Freeblade (Ücretsiz)

Warhammer 40.000’de evrendeki bir İmparatorluk Şövalye savaş makinesini kontrol edecek ve düşmanlarınızı yenmek için toplar, füzeler ve termal patlamalar kullanarak kötü güçlerle savaşacaksınız.

Oyunu Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için kameranızı kullanarak fotoğraf kipini açabilir ve Şövalyenizi gerçek dünyada görebilirsiniz.

Egg, Inc (Ücretsiz)

Bir tarımsal simülasyon oyunu olan Yumurta (Egg), tavuk evleri inşa etme, şoför kiralama ve yumurta çiftliğini yenilemek için gelişmiş teknolojileri araştırmaya odakladır.

Oyunu Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için bir “Farm to Table” resim çekme moduyla çiftliğinize göz atabilirsiniz.

Thomas & Friends Minis (Ücretsiz)

Tren setleri kurun, süsleyin, boyayın ve yaratın ve ardından özelleştirilmiş tren setiniz üzerinden araba kullanırken Thomas & Friends karakterlerini kontrol edin.

Oyunu Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için treninizi düz bir yüzeye yerleştiren AR modu ile tüm eserlerinizi gerçek dünyaya getirin, böylece çeşitli araçlar ve kontak karakterleriyle etkileşime devam ederken büyütüp yakınlaştırabilirsiniz.

Araçlar

Overstock.com (Ücretsiz – Türkiye’de Kullanılamıyor)

Mobilya, halı, ev dekorasyonu gibi öğeler için alışveriş yapmanıza ve fırsatlar keşfetmenize olanak tanıyan popüler çevrimiçi perakende web sitesinin ana uygulaması.

Uygulamayı Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için binlerce Overstock ürününün canlı olduğu gerçek 3D modellerini evinize yerleştirin ve yeni ürünün renginin, boyutunun ve tasarımının odanıza uyduğundan ayarlayın. Ayrıca AR modellerinin fotoğraflarını mesajlar veya sosyal medyada paylaşabilir, fazla stok öğesini arabanıza ekleyebilir ve AR ekranındayken Apple Pay ile ödeme yapabilirsiniz.

PLNAR (Ücretsiz – Türkiye’de Kullanılamıyor)

Tam bir Artırılmış Gerçeklik deneyimi sunan PLNAR, geliştiricilerinin söylediği kadarıyla günlük ev sahiplerinin yanı sıra döşeme şirketleri, sigorta acenteleri, iç tasarımcılar ve ev yenileme profesyonelleri için yararlı olacağını söylediği, artırılmış bir gerçekliği kullanarak bir evin kat planı oluşturmanıza olanak tanıyor.

İLGİLİ İÇERİK:  iPhone en iyi müzik uygulaması 2019

Uygulamayı Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için imleci zeminin kenarlarına ve köşelerine yönlendirerek bir odanın alanının ve çevresinin hızlı ölçümünü yapmak için iPhone’unuzun kamerasını kullanın. Kapıları işaretleyin, hatta tezgah üstü ve masalar (ve herhangi bir düz yüzey) gibi diğer nesneleri ölçmek için uygulamanın araçlarını kullanın, ardından tüm verilerinizi özel projelere kaydedin.

Edmunds (Ücretsiz)

Uygulamanın kapsamlı araç veritabanında yeni ve kullanılmış arabaları görün ve alışveriş yapın.

Uygulamayı Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için aracınızı, garajınıza veya araba yolunuza yerleştirerek alacağınız arabanın görünümünü gözünüzde canlandırın. Hatta ve hatta alacağınız arabanın garajınıza sığıp sığmayacağını da doğrulayın.

Cubit (Ücretli – Türkiye’de Kullanılamıyor)

Bir ölçüm aleti kutusu olan Cubit ile, cetveller ve kutu araçları gibi özelliklere erişebilirsiniz.

Uygulamayı Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için cetvel aracını kullanarak gerçek hayattaki nesneleri arasındaki mesafeyi ölçün ve kutu aracı ile dijital nesnelerin boyutunu görselleştirin.

Yaşam Tarzı

Yeni Fitness AR uygulaması, egzersiz programlarınızı, yarışmalarınızı, bisiklet oturumlarınızı ve diğer rotalarınızı izlemek için yeni yollara erişmenizi sağlayan Strava ile eşlenebiliyor.

Uygulamayı Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için Fitness AR ile, Strava hesabınızı, yürüyüş, bisiklet sürme veya çektiğiniz güzergahları izlemek için bağlayabilirsiniz. Tüm veriler Artırılmış Gerçekli ile bir 3 boyutlu arazi haritasında görüntülenebilir. İlham almak için, Yosemite Vadisi ve Mont Ventoux gibi dünyadaki yerlerden keşfedebileceğiniz sürüş ve gezinti galerisi de uygulamada mevcut.

Night Sky (Ücretsiz veya aylık 7,49 TL veya yıllık 34,99 TL)

Night Sky, sizi uzayın derinliklerine doğru yolculuğa çıkaran, gökyüzünü tüm detaylarıyla keşfetmenizi sağlayan bir uygulamadır. Tek yapmanız gereken cihazınızı gökyüzüne doğrultmak ve takım yıldızlarını, gezegenleri, uyguları gözlemenin ve güneş sistemi hakkında bilgi edinmenin tadını çıkarmak. Geçmişe veya gelecekte bir tarihe giderek güneş sistemi ile ilgili gözlem yapabileceğiniz bu uygulamayla uzayın muhteşem görüntülerini izlemek çok zevkli.

Uygulamayı Artırılmış Gerçeklik deneyimi ile kullanmak için iOS 11 ile uygulamadaki “Grand Orrery” premium özelliğini kullanmak. Bu mod ile güneş sistemini evinize getirebilir, gezegenleri önünüzdeymiş gibi görebilir, onları büyütebilir, sistemdeki uzay görevlerini görebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

Diğer Önemli Uygulamalar

iOS 11’in piyasaya sürülmesinden sadece birkaç saat sonra iOS App Store’da yerini alan yeni veya güncelleme ile ARKit desteği kazanan pek çok uygulama var. Bu nedenle, aşağıda diğer bazı önemli uygulamaları sizin için listeliyoruz. Ara ara bu listeyi yenilerini ekleyerek güncelleyebiliriz.

  • RoomScan Pro (3,49 TL)
  • Pcalc (34,99 TL)
  • Carrot Weather (13,99 TL)
  • Human Anatomy Atlas 2018 (3,49 TL)
  • Euclidean Lands (13,99 TL)
  • Flat Pack (Ücretsiz)
  • Kings of Pool (Ücretsiz)
  • MeasureKit (Ücretsiz – Türkiye’de Kullanılamıyor)
  • Quartz (Ücretsiz)
  • Houzz (Ücretsiz)

Çok Yakında ARKit Desteğini Kazanacak Uygulama: IKEA Place

https://youtu.be/-xxOvsyNseY

Artırılmış gerçeklik uygulamaları sadece iOS App Store’un büyük bir bölümünü işgal etmeye devam edecek ve pek çok önemli uygulama yavaş yavaş ARKit desteği ile güncellenecek. Bunlardan birisi de “IKEA”nın uygulaması olacak.

IKEA ARKit desteği ile güncellenecek uygulaması sayesinde ürünlere göz atabilir, birini seçebilir, mobilyayı evinizde görmek istediğiniz yere taşıyabilir hatta AR uygulaması sayesinde oturma odanızdaki kanepe veya lambanın bir benzerini keşfedebilirsiniz. IKEA, gelecekte uygulamaya yönelik sürekli güncelleme yapacağını onayladı ve Artırılmış Gerçekliği 2.000’den fazla ürünü ile denemeye başlayacağını söyledi.

teknoloji hattı

1 YORUM

YORUM YAPIN, DEĞER KATIN!

Lütfen yorumunuzu buraya yazın.
Lütfen adınızı buraya yazın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.