iOS 11 ile Pek Çok Uygulama Kullanılamaz Hale Geldi!

iOS 11 App Store

iOS 11‘in piyasaya sürülmesinin öncesinde, yeni işletim sisteminde 32 bitlik uygulamaların artık desteklenmeyeceğini gösteren bazı iddialar mevcuttu. Bu iddialar, dün geliştiriciler için yayınlanan iOS 11 beta 1 ile onaylanmış durumda.

teknik destek

iOS 11’i çalıştıran bir cihazda 32 bitlik bir uygulamayı açmaya çalışırsanız uygulama başlatılmayacak ve uygulamanın iOS 11 ile çalışacak şekilde güncelleştirilmesi gerektiğini gösteren bir diyalog ekranı gelecektir.

App Store’un yeni sürümünde arama yaparken, 32 bit uygulamaları arama sonuçlarında veya diğer bölümlerde görüntülemek artık mümkün değil. Öyleki, Satın Alınanlar sekmesinde dahi, daha önce satın aldığınız 32 bit uygulamaları görüntüleyemiyorsunuz.

Son birkaç aydır, 32 bit uygulamalarla ilgili uyarılar korkunç boyuta ulaşmıştı. 2016 yılının Ekim ayında iOS 10.1 kullanıma sunulduğunda Apple, müşterilerini eski uygulamaların iPhone’larını yavaşlatabileceği konusunda uyarmaya başlamıştı. 2017 yılının Ocak ayında yayınlanan iOS 10.3 beta 1‘de 32 bit uygulamaları çalıştırmak istediğinizde, bu uygulamaların gelecekteki iOS sürümleriyle çalışmayacağı şeklinde oldukça ciddi bir uyarı mesajı verilmişti.

Tüm bu uyarılar göz önüne alındığında, Apple’ın 32 bit uygulamalar için iOS 11’de desteğini geri çekmiş olması şaşırtıcı değildir. Ancak yıllardır güncelleme almayan pek çok uygulamanın iOS 11 ile kullanılamaz hale geldiği gerçeği söz konusu. iPhone 5s, Eylül 2013’te piyasaya sürüldüğünde Apple, 64 bitlik uygulamaları desteklemeye başladı. Haziran 2015’ten itibarenki tüm uygulamalar ve uygulama güncellemeleri 64 bit mimariyi kullanmalıdır; bu nedenle hala 32 bit olan uygulamalar en azından iki yıldır güncel değiller.

Mevcut iOS 10 kullanıcıları, Ayarlar uygulamasından iOS cihazlarındaki hangi uygulamaların 32 bit olduğunu kontrol edebilirler. Bunun için Ayarlar > Genel > Hakkında > Uygulamalar menüsünden “Uygulama Uyumluluğu” seçeneğini kullanabilirsiniz. Cihazınızda 32 bit uygulama yüklü değilse bu seçeneği görüntülemeyeceksiniz.

iOS 11, yalnızca 64 bitlik bir çipe sahip cihazlarla uyumludur; yani, A7 veya daha yeni bir çipe sahip olan her iPhone, iPad ve iPod touch ile çalışır. Özellikle iOS 11, yeni 5. nesil iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2 (sonraki iPad mini modelleri dahil) ve tüm iPad Pro modelleriyle birlikte iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 7 Plus ve iPhone 7 ile uyumludur.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Merhaba. Satın alınanlar kısmında 32 bit uygulama gözüküyor. Fakat indiremiyorsunuz.

Comments are closed.