iOS 11 ile Siri’nin Becerileri Artıyor

iOS 11 Siri

İsrailli site The Verifier tarafından paylaşılan doğrulanmamış bir söylentiye göre, Siri içeriğe dayalı öğrenme yetenekleri kazanacak ve iOS 11‘de iMessage ve iCloud ile derin bir entegrasyona sahip olacak.

teknik destek

“İsrail ve ABD merkezli geliştirme takımlarından doğrudan alınan bilgilere göre” diyerek yapılan bu haber, Siri’nin AI kod tabanının Samsung’un yeni sanal asistanı Bixby için iddia edilen yeteneklere benzer bir şekilde çalışıyor. Ve eğer haber doğru ise Siri gelecekte, bir kullanıcının telefon kullanma alışkanlıklarını öğrenebilecek.

Bu yükseltmenin, Siri’yi şimdiki sınırlı komut havuzunun ötesine taşıyacağı, karmaşık sorulara cevaplar verebileceği ve birçok soruya farklı eylemlerle cevaplar vermesini sağlayacağını söylememiz mümkün. Örneğin, Siri’nin iMessage’a entegrasyonu ile devam eden sohbetle alakalı olarak yemek yeme yerleri, sohbette geçen mekana nasıl gidebileceği gibi öneriler sunabilecek.

Buna ek olarak bir diğer iddia ise Siri’nin iCloud’la bütünleşeceği, bir Apple kimliği hesabıyla ilişkili diğer cihazlar arasındaki anlamlı bağlantıları tanımlayacağı, Mac ve iOS sistemlerini çaprazlayan pratik eylemler önereceği yönünde.

Üstelik Apple, tvOS ve watchOS’lar için sunacağı önemli güncellemeyle de Siri’yi Apple TV ve Apple Watch deneyimine daha da etkin hale getirmeyi hedeflediği vurgulanıyor. Gelişmiş Siri yeteneklerinin “akıllı saat” özelliğine kadar uzanacağı söyleniyor ancak başka bir ayrıntı paylaşılmıyor.

Geçmişteki Apple patentlerine göz atıldığında aslında ilk iddianın doğrulanabilmesi mümkün ancak ikinci özellike için bunu söylemek şimdilik mümkün değil. Nihai olarak iOS 11 gelmeden her ne söylenirse söylensin, hepsinin birer söylentiden ibaret olduğunu unutmamak gerekiyor.

iOS 11, WWDC 2017‘de tanıtılacak ve ilk olarak geliştiricilerin kullanımına sunulacak. Yaklaşık üç aylık sürecin ardından iOS 11’in final sürümünün Eylül ayı içerisinde herkese açık olarak yayınlanması bekleniyor.

müşteri hizmetleri