iOS 11: iPhone Saklama Alanı Temizleme!

depolama

Apple tarafından WWDC 2017 etkinliğinde duyurulan ve 19 Eylül tarihinde yayınlanan iOS 11, ortaya koyduğu onlarca farklı görsel ve yazılımsal yenilik ile iPhone ve iPad kullanıcılarının heyecanla beklediği güncelleştirmelerden birisi oldu. Beraberinde bir sürü yeni özellik getiren iOS 11 sürümünün yeniliklerinden bir tanesini bu konumuzda ele almak istedik. iOS 11 sürümünde, iPhone’larda kolay bir şekilde depolama alanı açabilmek mümkün. İşte depolama sıkıntısı çeken kullanıcılara çok yardımcı olacak yöntem.

teknik destek

12

Öncelikle Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı kısmına gidelim. Hemen alt menüde “Kullanılmayanları Sil” isimli  bir seçenek yer alıyor. iOS 11 ile sisteme dahil edilen bu özellik, saklama alanı yetersiz olduğunda kullanılmayan uygulamaları devre dışı bırakıyor ve depolama alanı açıyor.

Hatta burada “Saklama alanı yetersiz olduğunda kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak siler. Belgeleriniz ve verileriniz kaydedilir.” şeklinde bir notun yer aldığını da belirtelim.

Sağ üst köşede konumlandırılmış “Etkinleştir” düğmesi ile aktif hale getirilebilen özelliği daha sonrasında aynı bölümden pasif hale getirmek mümkün olmuyor. Tekrardan eski ayara dönmek isteyen kullanıcıların iTunes ya da App Store’dan ilgili bölüme erişmesi şart.

Bu özelliğin güzel yanlarından biri ise kullanıcı verilerinin silinmiyor olması. Herhangi bir kişisel verinin silinip depolama alanında yer açılması söz konusu olmuyor. Pencerenin en alt bölümünde de uygulamaların kapladıkları yer ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

müşteri hizmetleri