iOS 11 Öncesi 32 Bit Uygulamalara Engel!

iOS 11

Apple’ın bu yılki WWDC etkinliği yarın gerçekleştirilecek ve etkinlikte merakla beklenen iOS 11 tanıtılacak. Apple’ın iOS 11 ile 32 bit uygulamalara desteğini keseceği bir süredir konuşuluyordu. Nitekim şirket bekleneni yaptı ve iOS 11’in yayınlanmasından hemen önce App Store’daki arama sonuçlarında 32 bit uygulamaları listelemeyi sonlandırdı.

teknik destek

Apple, bu yılın başlarında iOS 11’le 32 bit uygulamalar için desteğini keseceğini iOS 10.3 güncellemesi ile göstermişti aslında. iOS 10.3 ile 32 bit uygulamalara özel uyarı diyalogu çıkıyor ve uygulamanın güncellenmesi gerektiği gerekçe gösterilerek kullanılması engelleniyordu. Şimdi ise App Store’daki arama sonuçlarında 32 bit uygulamalar gösterilmiyor. Bu uygulamalar için yalnızca doğrudan indirme bağlantısına sahip olan kullanıcılar uygulamalara erişim sağlayabiliyorlar.

64 bit uygulamalar ilk kez 2013 yılının Eylül ayında iPhone 5’lerin piyasaya sürülmesiyle hayatımıza girdiler ve Apple 64 bit uygulamalar için yavaş yavaş bir standart oluşturmaya başladı. Apple’ın bunu yapabilmesi için geliştiricilerin desteğini kazanması gerekiyordu ki şirket artık bunu zorunlu hale getiriyor.

Apple’ın böyle bir adım atmasının altında ise 32 bitlik uygulamaların cihazın performansını düşürmesi yatıyor. Öyle ki gelecekteki Apple çiplerinin 32 bit desteği içermeyeceği tartışılıyor.

Cupertino merkezli şirketin 32 bit uygulamaları App Store’dan kaldırma adımını yarın iOS 11’i tanıtması ile öteye taşıması bekleniyor. Apple, sorunlu ve güncelleme desteğinin kesildiği uygulamaları geçtiğimiz yıl Eylül ayında App Store’dan kaldırmıştı. Şirketin 50.000’den fazla uygulamayı App Store’dan kaldırdığı söyleniyordu.

müşteri hizmetleri