İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11 Özellik İstek Listesi: Özelleştirilebilir Kontrol Merkezi

Apple, Haziran ayında düzenleyeceği WWDC 2017‘de, iPhone, iPad ve iPod Touch’ın bir sonraki önemli mobil işletim sistemi olan iOS 11‘i tanıtacak.

teknik destek

iOS 11’in tanıtılmasına iki aydan az bir zaman kala, biz de iOS 11 için kullanıcıların beklentilerini listelemek istiyoruz. iOS kullanıcıların en çok istediği iOS 11 özelliği bu noktada özelleştirilebilir Kontrol Merkezi. Apple, 2013’te iOS 7’de Kontrol Merkezi’ni kullanıma sunduğundan bu yana, özelleştirilebilir Kontrol Merkezi kullanıcılar tarafından büyük bir arzu ile istenilir oldu.

Ancak Apple, Kontrol Merkezi‘nde özelleştirebilme ve genişletme yapmak yerine iOS 10 ile yeniden tasarlayarak yoluna devam etti. Apple, 3D Touch desteğini de Kontrol Merkezi’ne getirerek, merkezin altında yer alan uygulama simgelerini daha da işlevsel hale getirdi. Ancak hâlâ herhangi bir özelleştirme yeteneği mevcut değil.

iOS Kontrol Merkezi’ni Özelleştirme

Kontrol Merkezi, iOS’taki en sevdiğim özelliklerden birisi ancak sınırlandırmaların olması, sadece belirli uygulamaların ve yeteneklerin burada yer alıyor olması kimi zaman can sıkıcı bir hal alıyor. Umarım, iOS 11’de Apple bu kısıtlamaların önünü açar.

Şu anda Kontrol Merkezi’nin en st tarafında Uçak Modu, Wi-Fi, Bluetooth, Rahatsız Etme ve yön kilidi yer alıyor. Ayrıca El Feneri, Kronometre, Hesap Makinesi ve Kamera uygulaması yine Kontrol Merkezi’nde konumlandırılmış durumda. Tüm bu uygulamalara ve özelliklere, kısa yoldan ulaşabiliyor olmak kesinlikle harika ancak daha fazla uygulamanın eklenebildiği veya mevcut uygulamaların kullanıcının isteği dahilinde kişiselleştirilebildiği bir yapının artık iOS’a gelmesi gerekiyor.

Mesela bir kullanıcı, Rahatsız Etme kısayolu yerine Hücresel Veri kısayolunu Kontrol Merkezi’ne ekleyebilmeli.

Gelişmiş Kontrol Merkezi Konsepti

Arayüz ve grafik tasarımcısı Sam Beckett, geçen yıl Apple’ın Kontrol Merkezi’ni nasıl geliştirmesi gerektiğini gösteren kendi hayal dünyasından gösteren bir konsept ortaya koymuştu.

Apple’ın bu konseptteki gibi bir Kontrol Merkezi’ni iOS 11’de sunması belki hayal veya hayal olmaktan daha ötede ancak bunu daha basit bir kavram dahilinde sunması söz konusu olabilir.

Umarım Apple, kullanıcıların iOS 7’den beri devam eden bu özel isteğine artık kulak verir ve iOS 11 ile özelleştirilebilir Kontrol Merkezi’ni önümüze koyar.

müşteri hizmetleri