iOS 11 Sorunları ve Çözüm Yöntemi

iOS 11 Sorunları

iOS’un yeni bir sürümünün yayınlanmasının ardından, pil ömrü, uygulamalarla ilgili sorunlar ve irili ufaklı pek çok hata ile ilgili kullanıcı şikayeti var ve bu sorunlar istisnasız bir şekilde kanıtlanmış durumda.

teknik destek

Reddit’te iOS 11‘i yükleyen çok sayıdaki kullanıcı, daha düşük uygulama performansı, uygulamaların çökmesi ve diğer benzer sorunlarla karşılaştıklarını söylüyorlar. İlk olarak bir kullanıcının kendi yaşadığı sorunu dile getirdiği gönderiye düzinelerce ek yorum yapıldı ve yorumların tamamında birbirini doğrulayan sorunlar yer alıyor.

iOS 11 sorunları yaygın olarak iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPhone 6s kullanıcıları etkilendi. Diğer iPhone modelleri için de birtakım sorunlar söz konusu.

iOS 11 Sorunları

iOS 11 Hataları

Kullanıcıların dile getirdiği ve yaygın olarak karşılaşılan iOS 11 sorunlarından bazıları aşağıdaki gibi.

iPhone’umu güncellediğimden beri, uygulamaları açmak zor bir iş haline geldi. Safari, Reddit, ESPN, Yahoo, metinler, vb hepsi korkunç bir şekilde geç açılıyor. Ya da açılmayıp ana ekrana geri dönülüyor, donuyorlar ve uygulamayı kapatmayı ya da içeriği yenilemek istediğinde uzun bir süre beklemek zorunda kalıyorum. Güncellemeyi yaptığı dün geceden önce ve 7 yıllık iOS geçmişimde hiç bu kadar sorunla karşılaşmamıştım ve şimdilerde telefonum sanki kullanılamaz halde gibi… Telefonumu pek çok kez sıfırlamak zorunda kaldım ve bunu sanki her gün yapmam gerekiyormuş gibi hissediyorum.

Kullanıcıların iOS 11 sorunlarına karşı buldukları tek çıkış ise telefonu sıfırlamak. iOS 11 sonrası neredeyse kullanılamaz hale gelen uygulamalar, Snapchat, Twitter, Facebook, Messenger, Safari ve daha fazlasıdır. Tüm bu uygulamalar çoğu zaman açılmıyor. Öteki yandan bildirimlerden uygulamaları açmak da kimi zaman mümkün olmuyor ve bunlarla birlikte Bluetooth ile ilgili sorunlar da var.

iOS 11 sorunlarından muzdarip olan bir başka Reddit kullanıcısının söyledikleri ise şu şekilde:

Ben beta kullanıyordum ve benim için süper bir deneyim söz konusuydu. Ama şimdi GM’de hep aynı konuları görüyorum. Uygulamalar açılamıyor veya çöküyorlar. Diğer işlemlerde de sorunlar yaşanıyor. Bazen telefonumla gelen aramaları bile cevaplayamıyorum. Güncelleme içerisindeki bir şey Bluetooth bağlantısını kimi zaman kullanılamaz hale getiriyor ve şimdi şarkıları değiştirmek için vericimden (beta’da çalışan) atlama düğmesini kullanamıyorum.

iOS 11 sorunları bunlarla sınırlı değil. Kontrol Merkezi’ndeki Müzik uygulaması widget’ını kullanarak Spotify ve Apple Music’in kontrol edilememesi ve pil ömrüde yaygın olarak dile getirilen sorunlar arasında.

iOS 11 Sorunlarının Çözüm Yöntemi

Özellikle üçüncü taraf uygulamalar (Facebook, Twitter gibi) için görülen sorunlar uygulamaların güncellenmesi ile çözülecektir ancak yerleşik uygulamalar ve diğer sorunların çözülmesi için Apple’ın iOS 11 için yayınlayacağı ara güncellemesini beklemek gerekiyor. Elbetteki bu süreçte geçici bir çözüm var. Bu da aygıtın ayarlarının sıfırlanmasından geçiyor.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneği ile pek çok iOS 11 sorunlarından ve uygulama sorunlarından kurtulmak mümkün gibi duruyor. En azından bu yöntemi deneyen pek çok kullanıcı bu sayede sorunlardan kurtulduklarını söylüyorlar.

Daha köklü çözüm yöntemi ise tüm içerikleri ve ayarlarları silmekten geçiyor. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneği ile bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Üstteki çözüm yöntemlerini kullandığınızda verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için iCloud veya iTunes yedeklemesini yapmanızı öneririz.

müşteri hizmetleri

7 Comments

  1. Benim ipad air 32 gb lik versiyonu var ana ekranda bazen kasıyor oyuna girerken kasiyor ios 11 de acaba güncelleme yaparsam sorun kalkarmi

  2. Donuyor telefon ben 7kullaniyorum ios 11.3 telefonu dondutuyor cok kotu

  3. İphone 7 kullanıyorum ios 11.1.2 en son sürüme geçtim ve telefon çöp oldu. İos stabil diye kendimizi kandırıyoruz İos 11 e geçtiğimden beri donma ,takılma, kilitlenme,kendi kendime reset atmalar oluyor. Steve Jobs gitti Apple bitti. Daha da Apple kullanmam.

  4. IPhone 6 kullanıyorum bi çok programı açtığımda ya geç açılıyor yada direk kapatıyor WhatsAppta mesaj geldiğinde bildirimler bazen göstermiyor

  5. Güncelleme sonrası telefonla resmen kapışıyom şphone 6 plus çöp oldu internetli herşey çizik sidi gibi takılıp kalıyo konuşmalardan yani arama görüşmelerinden bahsetmiycem bile

  6. 7plus kullanıyorm son güncellemeden sonra pil, uygulamaların yavaşlaması, donması gibi sorunların yanı sıra Ses ve ışık seviyeleri sürekli kendi kendine düşmesi ile ilgili sorun yaşıyorum

Comments are closed.