İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11 Tanıtıldı! İşte Tüm Detaylar

Apple, WWDC 2017 etkinliğinin en merak edilenini, iOS 11’i sonunda tanıttı. iOS 11 ile çok daha gelişmiş bir iOS sürümüne “Merhaba” diyoruz. Şirket, mobil işletim sistemine ufak dokunuşlar yapmanın yanı sıra büyük yenilikleri de getiriyor.

teknik destek

iOS 11 ile ilk önemli güncelleme iMessage için yapılmış ve iMessage artık iCloud’a dahil edilmiş.

iOS 11 iMessage

Dünyanın bir numaralı temassız ödeme aracı olan Apple Pay, beklendiği gibi P2P ödeme özelliğine kavuşuyor.

iOS 11 Apple Pay

Artık kullanıcılar iMessage üzerinden kişilerine Apple Pay aracılığıyla para gönderip, onlardan para alabilecekler.

Siri, 375 milyon cihazda aylık aktif olarak kullanılıyor. Siri iOS 11 ile sanal tercümanınız haline gelebilir. Yeni tercüme özelliğiyle Fransızca, ispanyolca, Çince gibi dillerde tercüme yapabiliyor.

Yapay zeka tarafında Siri’nin proaktif özellikleri de gelişmeye devam ediyor. Siri, kullanıcısını daha yakından tanıyor ve ona gör ekişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor.

iOS 11 Kamera

iOS 11 ile kamera tarafında da önemli yenilikler sunuluyor. Videolar artık HEVC formatıyla saklanacak. 2 kat yüksek görüntü kalitesine rağmen yarı yarıya depolama alanı kullanılacak.

iOS 11’de Kontrol Merkezi tümüyle yenilendi. Yeni Kontrol Merkezi artık daha kullanılabilir, daha gelişmiş bir görünüme sahip. Kontrol Merkezi artık tek sayfada ve 3D touch özellikleriyle destekleniyor.

iOS 11 Kontrol Merkezi

Live Photos özelliği artık makine öğrenme yöntemini kullanıyor. Bu yöntemle daha etkili sonuçlar alınıyor.

iOS 11 Live PhotosiOS 11’de fotoğraf düzenleme araçları oldukça iyi düzeyde geliştirilmiş. Live Photos artık kesilip, biçilebiliyor ve farklı efektlerle kullanılabiliyor.

iOS 11’de Siri’nin yazım yetenekleri oldukça gelişmiş ve haberlerden de kelime öğrenip yazım sırasında kullanabiliyor.

iOS 11 Mesajlar

Siri, iMessage içinde de oldukça yetenekli ve para göndermek istediğinizi anladığında parmak izinizi okutmanızı bekliyor ve parayı gönderiyor.

Kapalı mekanlarda yönlendirme özelliği de iOS 11 ile geldi.

Apple, “arabada beni rahatsız etme” diye bir özelliği CarPlay’e dahil etti. Bu özellik CarPlay’e özel ve artık araba sürerken bildirimlerle uğraşmanızın önüne geçiyor.

HomeKit, aksesuarlarla artık daha etkili bir iletişime sahip. Farklı odalarda çoklu hoparlör çalıştırmak mümkün hale geliyor ve Apple bunun için bir çok donanım üreticisiyle ortak çalışıyor.

Apple, Apple Music’in ücretli abone sayısının 27 milyon olduğunu açıkladı ve Apple Music için yeniliklerini duyurdu.

Apple Music Kit duyuruldu.

Apple Music Kit

App Store’a haftalık 500 milyon ziyaret gerçekleşiyor. Yazılımcılara 70 milyar dolar ödendiğini de açıklandı ki bu haberi geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. App Store’dan bugüne kadar 180 milyar uygulama indirilmiş. En önemlisi ise App Store baştan sona yenilendi. Yeni tasarım “Bugün” diye bir sekme ile açılıyor.

iOS 11 Yeni App Store

Yeni App Store görünümüne üç sekme eklenmiş; Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar.

Apple, Günün Uygulaması diye bir bölüm de ayırmış ki bu bölümde tanıtılan uygulamanın ne kadar indirileceğini sanıyoruz ki düşünmeye gerek yok.

Uygulama sayfaları da yeniden tasarlanmış ve daha fazla video izlemek mümkün oluyor. Kullanıcı yorumları da daha fazla öne çıkarılmış gibi duruyor.

iOS 11 ile yeni API’ler geliyor

iOS 11 API

Makine öğrenmesi iOS 11’de daha fazla öne çıkıyor ve iPhone 7’de görüntü tanıma Google Pixel’den 6 kat daha hızlı çalışıyor. Samsung Galaxy S8’i ise söylemeye bile gerek yok.

Ekran-Resmi-2017-06-05-21.34.53-700×383

ARKit artık hayatımızda.

iOS 11 ARKit

Apple, ARKit ile artırılmış gerçeklik konusunda oldukça iyi bir çıkarmış. ARKit, tüm sensörleri oldukça dikkatli bir şekilde kullanarak görüntü konumlandırma yapabiliyor. Bu biraz da iPhone’un donanımsal gücüyle ilişkili.

Apple, dünyanın en büyük AR platformuna sahip olduğunu söylüyor. Gerçekten oldukça gerçekçi görüntüler söz konusu.

iOS 11 bu sonbaharda gelecek ve tabii ki ücretsiz olacak!

WWDC’nin hemen ardından, iOS 11’le ilgili tüm özellikleri ve detayları paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

teknik destek

2 Yorum

  1. Tanyel Tanyel 5 Haziran 2017

    İos11 beta ne zaman beta developer ne zaman indirebiliriz

Yorumlar kapatıldı.