İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11 ve iOS 10.3.3: Performans ve Pil Ömrü Karşılaştırması

Apple dün, iOS 11‘i herkese açık olarak yayınlayarak milyonlarca iPhone, iPad ve iPod touch’ın en yeni iOS sürümüne geçiş yapmasının önünü açmış oldu. Apple, iOS 11’in bu yılın Haziran ayından bu yana geliştiricilerle, Temmuz ayından bu yana ise Beta Yazılım Programı kullanıcılarıyla birlikte testlerini sürdürüyordu. Aradan geçen üç aylık sürecin ardından iOS 11 beklenen olgunluğa erişti ve artık kullanılabilir.

Elbetteki her yeni iOS sürümü ile merak edilen şey performans ve pil ömrüdür. iOS 11 için de bunlar merak ediliyor. iOS 11’in iOS 10’un final sürümü olan iOS 10.3.3‘e karşı durumunun ne olduğu da büyük merak konusu.

YouTube kanalı iAppleBytes, iOS 11 ile iOS 10.3.3’ü pil ömrü ve performans noktasında iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6s üzerinde karşı karşıya getiriyor. Pek çok yeni özelliği beraberinde getirilen ve şu anda en gelişmiş iOS sürümü olan iOS 11’in yeni cihazlar üzerinde performans artışına katkı sağladığı görülürken pil ömrü konusunda da yine yeni cihazlarda tam hissedilir düzeyde olmasa da artı yönlü küçük bir etkisi olduğu görülüyor.

Elbetteki daha eski donanımlı cihazlarda performansın ve pil ömrünün yükselmesini beklemek mantıklı olmayacaktır. Çünkü her yeni iOS ile arka planda pek çok geliştirme yapılıyor ve bu ek işlem yükü anlamına geliyor. Bu durum eski donanımlı cihazları pek olumlu yönde etkilenmiyor. Bu noktada, iPhone 5s için artık son iOS güncellemesi olan iOS 11’de de bunun etkisi tam olarak görülüyor.

Takipçilerimizden gelen geribildirimlere de bakarak, iOS 10.3.3’e göre iOS 11’de cihazların performansının arttığı ancak pil ömründe bir miktar düşüş yaşandığını söyleyelim. Gelecekte (muhtemelen birkaç hafta içerisinde) yayınlanacak olan iOS 11.1’in ilk beta güncellemesi ile göze çarpan pil ömrü sorunları Apple tarafından dikkate alınarak giderilecektir, bunun da haberini vermiş olalım.

10 Yorum

  1. Emre Emre 20 Eylül 2017

    Puplic beta kullanıcısıyım ne yaptıysam güncelleme gelmedi. bence bize göndermediler en son iPhone X event’te 1.8Gb güncelleme gelmişti zaten…. 11.0 yazılım güncel diyor. Kullanıcı olarak halen hatalarla dolu bir yazılım olduğunu düşünüyorum o yüzden de finali tekrar yüklemek istedim daha stabil olsun diye ama güncelleme yapmıyor…

Yorumlar kapatıldı.