iOS 11 ve macOS High Sierra’daki HEVC ve HEIF Medya Formatlarını Destekleyen Cihazlar

HEVC ve HEIF iOS 11

Apple’ın yeni iOS 11 platformu, başlangıç seviyesi beta formunda olabilir ancak final sürümü herkese açık olarak yayınlandığında bir dizi köklü değişiklik ve geliştirme gerçekleşmiş olacak.

teknik destek <

Standart bir kullanıcı her ne kadar farkında olmasa da, iOS 11 ile HEIF ve HEVC olmak üzere iki yeni büyük medya formatını kullanımımıza sunuluyor. Bunlar kaputun altında gerçekleşecek olan değişiklikler arasında yer alıyor ancak etkileri kullanım tarafında hissedilecek. Peki bu yeni medya formatları tam olarak ne anlama geliyorlar?

High Efficiency Video Coding (HEVC): Hem görüntüler hem de videolar için kullanılan, H.264 ve JPEG’in neredeyse yarısı kadar depolama alanını gereksinimine sahip olan bir codec bileşenidir. Apple mevcut .mov dosya uzantısını HEVC video dosyaları için yeniden kullanacaktır. HEVC, endüstri standartları birimleri tarafından MPEG-H Part 2 ve H.265 olarak da adlandırılmaktadır.

High Efficiency Image Format (HEIF): Heef olarak telaffuz edilen HEVC, görüntülerin dosya biçimidir ve .heic dosya uzantısını kullanır.

Her iki medya formatı da ISO tarafından 2013 ve 2015 yılları arasında onaylandığından, bu formatların gelecekte sıklıkla kullanılacaklarını söyleyebiliriz. Yani, Adobe gibi diğer pek çok önemli isim yazılımlarına HEVC / HEIF desteği verdiler ve gelecekte de vermeye devam edecekler.

Çoğu insana göre bu yeni dosya biçimleri “gereksiz” ancak bu onların gerçeği göremediklerinin bir göstergesi. Sonuçta cihazlarımızı aynı şekilde kullanmaya devam edeceğiz ama bu teknolojilerin verimliliklerinden yararlanacağız.

iOS 11 ve macOS High Sierra‘nın yayınlandığı gün, hangi Apple cihazının HEVC ve HEIF formatlarını destekleyeceği konusunu sizler için irdeledik ve bu yazımızla bazı karışıklıkları gidermeyi hedefledik.

– HEIF Encode Destekleyen Cihazlar

Minimum A10 Fusion çipe sahip olan iOS cihazlar; iPhone 7 Plus, Phone 7, 10.5 inç iPad Pro ve 12.9 inç iPad Pro (2017).

– HEIF Capture Destekleyen Cihazlar

iPhone 7 Plus, iPhone 7, 10.5 inç iPad Pro, 12.9 inç iPad Pro (2017).

– HEIF Decode Destekleyen Cihazlar

Hardware decode: A9 çip veya daha yeni çipe sahip olan iOS cihazlar ve 6. jenerasyon Intel Core veya daha üstü işlemciye sahip olan Mac’ler.

Software decode: Tüm iOS cihazlar ve Mac’ler.

– HEVC Encode Destekleyen Cihazlar

8-bit hardware encode: A10 Fusion çip veya daha yeni çipe sahip olan iOS cihazlar ve 6. jenerasyon Intel Core veya daha üstü işlemciye sahip olan Mac’ler.

10-bit software encode: Tüm macOS çalıştıran Mac’ler.

– HEVC Capture Destekleyen Cihazlar

8-bit hardware encode: A10 Fusion çip veya daha yeni çipe sahip olan iOS cihazlar.

– HEVC Decode Destekleyen Cihazlar

8-bit hardware decode: A9 çip veya daha yeni çipe sahip olan iOS cihazlar ve 6. jenerasyon Intel Core veya daha yeni işlemciye sahip olan Mac’ler.

10-bit hardware decode: A9 çip veya daha yeni çipe sahip olan iOS cihazlar ve 7. jenerasyon Intel Core veya daha yeni işlemciye sahip olan Mac’ler.

8-bit software decode: Tüm iOS cihazlar ve Mac’ler.

10-bit software decode: Tüm iOS cihazlar ve Mac’ler.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Öyleyse 5S’imi iOS11’e yükseltmem için olan tek neden de bana yaramıyor demektir… Ne güzel video ve fotoğraflar yarı boyutlu olacaktı

Comments are closed.