İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11 Yayınlandı!

Apple, bugün, uzun zamandır beklenen ve geliştiriciler, beta yazılım programı kullanıcılarıyla birlikte üç aydan uzun süre test ettiği en yeni iOS güncellemesini herkese açık olarak yayınladı.

teknik destek

iOS 11, şu anda uyumlu olduğu aygıtlara indirilebilir ve yüklenebilir. iOS 11 güncellemesini indirmek ve yüklemek için OTA (Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsü üzerinden) veya iTunes’i kullanabilirsiniz. Bu noktada güncellemeyi kesinlikle iTunes üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz.

iOS 11 Yenilikleri

iOS 11 ile başta özelleştirilebilir Denetim Merkezi (Kontrol Merkezi) başta olmak üzere, yenilenen Bildirim Merkezi, her şeyi ile yenilenen ve geliştirilen iOS App Store uygulaması, yeni Dosyalar uygulaması, geliştirilen Notlar, Mesajlar, Fotoğraflar uygulaması geliyor.

Yenilenen Denetim Merkezi

IMG_3477

iOS 11 ile gelen en önemli yenilik Denetim Merkezi tarafında. Artık Denetim Merkezi’nde başta Hücresel Veri kısayolu başta olmak üzere, Uçak Modu, Wi-Fi ve Bluetooth sol üst köşede konumlandırıldı. 3D Touch desteği ile bu denetimleri genişletebiliyor ve AirDrop, Kişisel Erişim Noktası gibi denetimlere de ulaşılabiliyor.

IMG_3478

Yenilenen Denetim Merkezi’nin sol üst köşesinde ise Müzik denetimi yer alıyor. Yine Müzik denetimi 3D Touch ile genişletilebiliyor.

IMG_3479Denetim Merkezi’nde Düşey Yön Kilitleme, Rahatsız Etme, Ekran Yansıtma, Ekran Parlaklığı ve Ses Yüksekliği denetimleri yerleşik olarak konumlandırılmış durumda.

IMG_3480

Tüm bunlarla birlikte, yenilenen Denetim Merkezi’ne El Feneri, Düşük Güç Modu, Hesap Makinesi, Kamera, Sayaç, Kronometre, Alarm, Notlar, Büyüteç, Sesli Notlar, Ekran Kaydı, Metin Puntosu, Apple TV Remote, Araba Kullanırken Rahatsız Etme, Denetimli Erişim, Erişilebilirlik Kestirmesi ve Wallet denetimleri eklenebiliyor, konumları ayarlanabiliyor.

Yenilenen Kilit Ekranı ve Bildirim Merkezi

IMG_3481

iOS 11 ile Bildirimler Ekranı’nda kısmi yenilikler söz konusu. Gelen bildirimleri ekranı yukarı doğru kaydırarak görüntüleyebiliyorsunuz. Bildirimi sola doğru kaydırdığınızda “Görüntüle” – “Sil” seçenekleri çıkarken, sağa doğru kaydırdığınızda “Aç” seçeneği çıkıyor.

Yenilenen Durum Çubuğu

iOS 11 Durum Çubuğu

iOS 11 ile Durum Çubuğu’nda da kısmi tasarımsal yenilik yapıldı. Çekim gücünü gösteren ikon tümüyle yenilendi.

Yeni Dosyalar Uygulaması

IMG_3483

iOS 11’de yeni Dosyalar uygulaması kullanıma sunuluyor ve iCloud Drive bu uygulama ile birleştiriliyor. Dosyalar uygulaması ile iOS aygıtınızdaki dosyaları görüntüleyebilir, sürükle ve bırak özelliği ile onları klasörler arasında taşıyabilirsiniz. Ayrıca bir Mac’e sahipseniz ve Mac’inizin iCloud masaüstü yedeklemesi etkin ise masaüstündeki tüm dosyaları ve klasörleri Dosyalar uygulamasında iPhone veya iPad’inizden görüntüleyebilir, kontrol edebilirsiniz.

Yenilenen App Store Uygulaması

IMG_3484iOS 11 ile App Store tümüyle yenilendi. Uygulamanın en altında yer alan menüde Bugün, Oyun, Uygulama, Güncelleme ve Ara seçenekleri konumlandırılıyor. Sizin de dikkatinizi çektiği gibi, yeni App Store uygulamasında Oyunlar ve Uygulamalar ayrılmış durumda. Bugün ekranında özel koleksiyonlar, günün oyunu-günün uygulaması, App Store editörlerine ait özel öneriler ve incelemeler yer alıyor.

IMG_3485Özellikle herhangi bir uygulamayı açtığınızdaki yenilenen sunumla tümüyle uygulamaya dair bilgileri daha rahat görüntülüyorsunuz.

Mesajlar Uygulaması’ndaki Yenilikler

IMG_3486iOS 11 ile Mesajlar uygulaması sohbet ekranının en altına uygulama çekmecesi eklendi. Bu uygulama çekmecesi sayesini kaydırarak arkadaşlarınızla çıkartmalar, emoji’ler ve oyunlar paylaşabilir, hatta para gönderebilirsiniz.

Siri Yenilikleri

IMG_3487Siri arayüzünde kısmi yenilik yapıldı ve Siri’ye yeni özellikler eklendi. Siri sizin için bir ifadenenin Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca veya İtalyanca’da nasıl söylendiğinin İngilizce’sini söyleyebiliyor. Veya tam tersi.

Yenilenen Uygulama İkonları

Apple yıllar sonra, iOS 11’de pek çok yerleşik uygulamasının ikonunu yeniledi. Bunlar; Ayarlar, App Store, Kişiler, Harita, Kamera, Saat ve Anımsatılar uygulamasının ikonu oldu.

App Store Uygulama İkonu

Saat Uygulaması İkonu

Harita Uygulaması İkonuiOS 11 Beta 5 Yeni Simgeler

Yerleşik Ekran Kaydı Özelliği

IMG_3489

iOS 11 ile oldukça dikkat çekici ve kullanışlı bir özellik kullanıma sunuluyor; Ekran Kaydı. Denetim Merkezi üzerinden aktif hale getirilebilen Ekran Kaydı ile kolayca ekran üzerindeki aktivitelerinizi video olarak kayıt edebiliyorsunuz.

Sağa veya Sola Yaslanabilen Yerleşik iOS Klavyesi

IMG_3492IMG_3493

Artık yerleşik iOS klavyesi daha akıllı önerilerde bulunuyor ve en önemlisi tek elle kullanım için sağa veya sola yaslanabiliyor.

Yeni Duvar Kağıtları

iOS 11 ile pek çok yeni duvar kağıdı kullanılabilir olacak. iOS 11 duvar kağıtlarını öncelikli olarak kullanmak isterseniz buradan devam edebilirsiniz.

Live Photos Geliştirmeleri

iOS 11 ile Live Photo’larınız çok daha etkileyici, yaratıcı ve eğlenceli hal alıyor. Live Photo’larınızı “Döngü” özelliği ile eğlenceli video döngülerine dönüştürebilir, “PinPon” özelliği ile bir ileri bir geri oynatabilir veya “Uzun Pozlama” ile daha önce yalnızca DSLR kameralarla mümkün olan muhteşem bir efekt yaratabilirsiniz.

Fotoğraflarınız için Yeni Filtreler

Profesyonel kalitedeki yeni filtreler ile iPhone kamerasını bambaşka bir seviyeye taşıyın. iPhone 7 Plus için kullanılabilir olan Portre Modu şimdi daha etkileyici.

Apple Music

Arkadaşlarınızın Apple Music profillerinden çok sevebileceğiniz yepyeni şarkıları ve sanatçıları keşfedebilirsiniz. Apple Music profillerinden hem arkadaşlarınızın paylaştıkları çalma listelerini hem de en sık dinledikleri albümleri ve istasyonları görebilirsiniz.

AirPlay 2

iOS 11 ile AirPlay 2 kullanıma sunuluyor ve ev ses sisteminizi veya hoparlörlerinizi evinizin her yerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Rahatsız Etme Modu

Artık iPhone’unuz direksiyon başında olabileceğinizi algılıyor ve yol boyunca aramaların, mesajların ve bildirimlerin dikkatinizi dağıtmasını engelliyor. Size ulaşmaya çalışanlara da o an araç kullanmakta olduğunuzu otomatik olarak bildiriyor.

Harita Uygulaması Yenilikleri

Artık sadece dış mekanların değil iç mekanların da haritalarına erişebiliyorsunuz. Ayrıca, Harita uygulaması şimdi navigasyonla bir yere giderken dönüşleri veya çıkışları kaçırmamanız için hangi şeritte olmanız gerektiğini gösteriyor. Elbetteki hız limitlerini de.

Artırılmış Gerçeklik (AR)

Apple, iOS 11 ile geliştiriciler için ARKit’i kullanıma sundu. Bu büyük bir adım ve ARKit ile yüz milyonlarca iOS aygıtına artırılmış gerçeklik özelliği geliyor.

Artırılmış gerçeklik, dijital objeleri ve bilgileri çevrenizle birleştirerek uygulamaları ekranın ötesine taşıyor ve bu uygulamaların gerçek dünyayla yepyeni biçimlerde özgürce etkileşim kurmasına olanak veriyor. Böylece oyunlar ve uygulamalar gözlerinize inanamayacağınız kadar etkileyici ve akıcı birer deneyim haline geliyor.

Otomatik Kurulum

Yeni iPhone’unuzu veya iPad’inizi mevcut iOS aygıtınıza yaklaştırarak birçok kişisel ayarınızın, tercihlerinizin ve iCloud Anahtarlığı’ndaki parolalarınızın anında güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

iPad’e Özgü Yenilikler

Yeni Dock

iOS 11 iPad Dock

iOS 11 ile Apple’ın iPad’e özel olarak yoğunlaştığını görüyoruz. Yeni Dock bunlardan ilki. Ekranınızda ne açık olursa olsun, tek bir kaydırma hareketi ile uygulamaları açabilir ve aralarında hızla geçiş yapabiliyorsunuz. Favori uygulamalarınızı Dock’a ekleyerek kişiselleştirme imkanınız da mevcut. Yeni Dock’ta ayrıca akıllı öneriler özelliği mevcut ve bu özellik sayesinde iPad, iPhone veya Mac’iniz de son kullandığınız uygulamalar Dock’un sağ tarafına ekleniyor.

Yeni Multitasking

iOS 11 iPad Multitasking

iOS 11 ile aynı anda birden fazla iş yapmak şimdi çok daha kolay ve doğal. İkinci bir uygulama açmak isterseniz doğrudan Dock’tan açabilir, açık olan iki uygulamayı Slide Over veya Split View görünümlerinde aynı anda kullanabilirsiniz. Slide Over’da ikinci uygulamayı sola da sürükleyebilirsiniz. Ve yeniden tasarlanmış Uygulama Değiştirici ile, favori App Spaces’ınıza dönebilirsiniz.

Sürükle ve Bırak

Sürükle ve Bırak özelliği ile metinleri, fotoğrafları ve dosyaları bir uygulamadan diğerine kolayca taşıyabilirsiniz.

Apple Pencil

iOS 11’de Apple Pencil’ınız iPad ile bütünleşiyor ve Anında İşaretleme, Anında Not Alma, Satır İçi Çizim, Belge Tarama ve İmzalama gibi yeteneklere sahip oluyor.

teknik destek

64 Yorum

 1. Polat kabaoğlu Polat kabaoğlu 3 Ekim 2017

  Şu Apple Music’te arkadaş ve sanatçıları takip etmel liste paylaşmak demişsiniz. Nasıl oluyor acaba? Türkiye’de kullanıma sunulmadınher halde?

 2. süha süha 21 Eylül 2017

  bu son aramalar yazıları kalınlaşmış bunu eski haline getirebilecegimiz yer varmı bilen varsa yardım lütfen

 3. enver enver 21 Eylül 2017

  İphone 6s için gayet stabil diyebilirim.

 4. Rasim Bayraktar Rasim Bayraktar 20 Eylül 2017

  İtunnes ile iphone 7’ye yükledim ve yeni sürümün hemen her yerini kurcaladım. Ciddi bir sorun görünmüyor arkadaşlar. Denetim merkezinden wifi ve bluetooth kapatıldığında herhangi bir cihaz ile bağlantı varsa bu kesiliyor. Mesela bağlı olduğunuz moderm ile wifi bağlantısı kesiliyor ancak telefonun wifi’si tamamen kapatılmıyor benzer şekilde bluetooth kulaklık ile bağlantı kesiliyor fakat bluetooth tamamen kapatılmıyor. Tamamen kapatmak için ayarlardan kapatmanız gerek. Tamamen kapatıldığında ve açık ancak bağlantı yokken ki durumlarda denetim merkezinde ikonlarda farklılık oluyor tamamen kapalı mı yoksa herhangi bir bağlantı mı yok rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Muhtemelen Apple batarya tüketimi konusunda önlemini almıştır ve tamamen kapatılmayıp bağlantının kesilmesi ile çok fazla ekstra bataryaya yüklenilmiyordur. Kısaca bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum hatta kullanım pratikliği kazandıracak olabilir ilerde daha iyi anlaşılacaktır. Genel akıcılık ve görsellik bence daha iyi durumda gözlemlediğim şu iki sorunu paylaşabilirim. 3D touch’ta belirgin bir yavaşlama var animasyon geçişinde ve ard arda kullanmaya çalıştığınızda rahatlıkla görülebiliyor. 3. parti kamera uygulamalarında ses kısma tuşu ile foto çekerken fotoyu çekiyor aynı zamanda ses kısma işlemi yapıyor. Ses kısma yapmaması gerekir çünkü o an foto çekmek için basıyorum. Şimdilik sadece bu sorunları gözlemledim. Bazı ayarlarda değişikliğe gidilmiş fakat bunlar sorun değil. Örneğin varsayılan olarak ses kısma tuşu zil sesini değil de medya sesini azaltıyor. Ayarlardan zil sesini kısması şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bu ve buna benzer bazı farklılıklar var. Biraz uzattım hakkınızı helal edin. İphone 7 sahipleri için ciddi bir problem olmadığını söyleyebilirim ve kullanmalarını tavsiye ederim. Selamlar…

 5. enver enver 20 Eylül 2017

  Güncelleme yapan arkadaşlar yorumlarınızı alalım.
  ıphone 6s

 6. İlker Şen İlker Şen 20 Eylül 2017

  Denetim masasından Wi-Fiyi veya Bluetooth kapattığım halde kapanmıyor derhal güncelleme gelmesi gerek açık kaldığı sürece şarjı sömürür bitirir resmen bu

 7. Emre Emre 19 Eylül 2017

  Puplic beta kullanıcılarına gelmeyecek mi profilide sildim halen güncelleme yok.

Yorumlar kapatıldı.