Şimdi yükleniyor

iOS 11’de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

iPhone X, iOS 11, Apple, Erişebilirlik, Kısayol, iPhone kısayol

iOS 11’de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Son Güncelleme tarihi 2 Mart 2018 by Harun Ünal

Apple, kullanıcılarının akıllı telefonlarında kullanımlarını kolaylaştırmak için iPhone ve iPad arayüzünde bazı özelleştirmelere iOS 11 ile izin veriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hızlı erişmek istedikleri bağlantılara kısayol ekleyebiliyor. Ana ekran düğmesine üç kez tıklayabilirsiniz veya iPhone X modeli kullanıcısıysanız yan düğme ile çağrılabilen erişebilirlik kısayolu geliyor.

teknik destek

Kısayol özelliği ile erişebilirlik menüsünde yer alan birçok seçeneğe hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

iOS 11’de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur?

 1. IPhone’unuzda veya iPad’inizde Ayarlar menüsüne girin.
 2. Genel ayarlara dokunun.
 3. Erişilebilirlik sekmesine girin.111 iOS 11'de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur ve Kullanılır?
 4. Açılan listede en alta inin ve Erişilebilirlik Kısayolu’na dokunun .
 5. Kısayol menüsüne eklemek veya görmek istedikleriniz seçeneklere tıklayın. Eğer yer değiştirmek istiyorsanız sağ taraftaki çubukla sürüklemede yapabilirsiniz.222 iOS 11'de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Kullanabileceğiniz Erişilebilirlik seçeneklerinin açıklamaları şu şekilde;

 • Yardımcı Dokunmatik: Kullanıcıların hareketlerini daha fazla kolaylaştırmak için kullanılmakta. Örnek ses seviyesi, ekran döndürme, ekran kilidi ve benzeri ayarları sunuyor.
 • Klasik Renkleri Ters Çevirme : Bu özellik ile ekranınızdaki tüm renkleri ters çevirebilirsiniz. Bu daha çok görme sıkıntısı olan kişiler için geliyor.
 • Renk Filtreleri: Bu özellikte aynı şekilde renk körlüğü bulunan kişiler için oldukça faydalı.
 • Beyazlığı Azaltın: Ekrandaki beyazlık ayarından rahatsızsanız kontrol etmenizi sağlıyor.
 • Akıllı Ters Çevirme Renkleri: Klasik ters çevirme gibi, ancak yukarıda belirtilen kullanıcı arabiriminin yalnızca belirli alanlarını tersine çevirir ve görüntüleri ve bazı grafik öğelerini orijinal formatında ve renklerinde bırakır.
 • Anahtar Kontrolü: Sınırlı hareket kabiliyeti olan kullanıcılar için yetenek anahtarlarını ve diğer uyarlanabilir cihazları kontrol etmek için yönetim merkezi.
 • VoiceOver: Her dokunma işlevinizi sesli hale getiriyor.
 • Yakınlaştırma: Ekrandaki okumalarınızı kolaylaştırmak için üç parmaklı çift dokunmalı yakınlaştırma işlevi sunuyor.

Erişebilirlik kısayolunu aktif ettikten sonra sadece bir seçeneğini seçtiğiniz taktirde ana ekran tuşuna üç sefer basmanız gerekiyor.

333 iOS 11'de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur ve Kullanılır?
Eğer üç sefer ana ekran tuşuna bastığınız da sorun yaşarsanız, Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> Yan Düğme / Ana Ekran Düğmesine giderek üç kez tıklama hızını ayarlayabilirsiniz.

Erişilebilirlik Kısayolu Kontrol Merkezi Nasıl Eklenir

 1. Ayarlar menüsüne girin.
 2. Kontrol Merkezi’ne giriş yapın.
 3. Kontrolleri Özelleştir seçeneğine dokunun.
 4. “Diğer Denetimler” listesinin altında yer alan Erişilebilirlik Kısayollarını seçerek Denetim Merkezi’ne eklemek için girdiye tıklayın.444 iOS 11'de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur ve Kullanılır?
 5. Şimdi ise yapmanız gereken telefonunuzda Denetim Merkezi’ni başlatmanız. Bunu yapmak için ekranı alttan yukarıya doğru kaydırın.  iPhone X’de ise sağ üst “çentikden” aşağı doğru hızlıca kaydırın.
 6. Kontrol Merkezi bölümünden Erişilebilirlik Kısayolu düğmesine tıklayın ve ekrandaki menüden istenen erişilebilirlik seçeneklerinizi seçin. Hepsi bu kadar.555 iOS 11'de Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Kurulur ve Kullanılır?
teknik destek