İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11’de İşletmeler ve Kullanıcılar Birbirleri ile Doğrudan İletişim Kurabilecekler!

Apple, iMessage için hazırladığı Business Chat’ın özelliklerini devam eden WWDC etkinliği kapsamında duyurdu. iOS 11’de gelen Business Chat, gerçek müşteri hizmetleri temsilcilerinin kullanıcılarla doğrudan iletişime geçmelerini ve görüşmelerini mevcut sohbet sistemlerinden ayrı yapmalarına olanak sağlıyor.

teknik destek

Kullanıcılar, Spotlight aramaları, Siri ve Haritalar’daki işletmelerin adlarının yanında görünen Mesaj simgelerine dokunarak veya telefonlarının kamerasıyla alakalı bir QR kodu tarayarak bir Business Chat görüşmesini başlatan ilk mesajı gönderiyorlar. Bu eylemler onları, satış için ürün sunabilecekleri, randevu planlama seçenekleri sunacakları ve diğer hizmetlerin yanı sıra ilgili sohbet dizinindeki müşterilere bildirimler gönderebilecekleri Mesajlar uygulamasına yönlendiriyor.

Bu yeni özellik kullanıcıyı bir işletmeyle doğrudan görüştürmenin yanı sıra, Mesaj simgeleri veya QR kodları, kullanıcıyı belirli bir coğrafi yere veya ilgili bir ürüne veya hizmete bağlayan belirli bilgileri taşıyabiliyor ve ayrıca müşteri hizmet temsilcisine kullanıcının tercih ettiği görüşme dilini, geçmiş siparişlerini ve güvenlik soruları da dahil olmak üzere mevcut müşteri hesap ayrıntılarını veriyor.

Business Chat’te yeni bir Time Picker özelliği, müşterilerin randevu zamanlarını seçmelerini kolaylaştırırken, List Picker özelliği elverişli bir ödeme yöntemi olarak Apple Pay’ın kıyafetler veya bakkaliye gibi satış öğelerini seçmesine olanak tanıyor.

Apple, işletmelerin müşterilerine yardımcı olması için ayrıca kendi özel iMessage uygulama uzantılarını oluşturmalarına izin veriyor. Dün sahnede yapılan bir demo gösteri, bir uçuş rezervasyonu sırasında kabin içinde oturmak istedikleri yere bakmalarına izin veren bir havayolu koltuğu selektörü uygulaması ile gerçekleştirildi.

İşletmeler, yalnızca önceden iletişim kuran kullanıcılara bildirim gönderebiliyorlar ve kullanıcılar gelen mesajların bildirimlerini kapatma, sohbet zincirini tamamen silme veya şirketin onlarla doğrudan iletişim kurmasını engelleyebiliyor.

Business Chat, Facebook Messenger, WhatsApp, Twitter ve Skype gibi benzer hizmetler tarafından sağlanan benzer hizmetler ile rekabet edecek şekilde tasarlandı ancak Apple’ın bu hizmeti iOS 11’de yerleşik bir özellik olarak sunmasıyla kısa sürede milyonlarca kullanıcının sistemi kullanmaya başlaması öngörülüyor.

teknik destek