iOS 11’de Kablosuz Şarj için Yeni Şarj Etme Sesi Keşfedildi!

iPhone-8-Kablosuz-Sarj

iOS 11’de yerleşik olan ve iPhone 8 ile sunulacağı iddia edilen endüktif kablosuz şarj özelliği için yeni bir şarj etme sesi keşfedildi. YouTube’da paylaşılan videoda yer alan şarj etme sesinin iOS 11’deki dosya adı “engage_power.caf”. iPhone’u standart lightning kablosuna bağladığımızda kullanılan ses dosyasının adlandırılması ise “”connect_power.caf”.

teknik destek

Yeni şarj etme sesinin hangi amaç ile kullanılacağı ve şarj için kullanılıp kullanılmayacağı ise kesin değil. Kaldı ki bunu doğrulamanın bir yolu yoktur ancak iOS 11 ile standartlaşan şarj etme sesine ek bir şarj etme sesinin eklenmiş olması bu düşünceleri akıllara getiriyor.

iOS 10 ve iOS 11’de kullanılmayan ve bir amacı olmayan başka birkaç ses dosyası bulunmaktadır. Bu nedenle yeni şarj sesinin iOS 11 ile iPhone 8 üzerinde kullanılıp kullanılmayacağı da belirsiz.

Tespiti yapılan ses dosyasının kablosuz şarj için olduğu yönündeki yorumlar ise, iPhone 8’de bu özelliğin yer alacağını söyleyen güvenilir analistlerin iddialarına dayandırılıyor. Analistlere göre iPhone 8’de ve ona eşlik edecek olan iPhone 7s ve 7s Plus’ta endüktif kablosuz şarj özelliği yer alacak.

2017 yılının başlarında Apple’ın Energous gibi bir şirketle ortaklık kurarak uzun menzilli kablosuz şarj özelliğini cihazlarına uygulayacağı ileri sürülmüştü ancak bu teknoloji iPhone’da kullanılamayacak kadar gelişmiş olmayabilir. Verim sorunları sebebiyle Apple’ın bu planınından şimdilik vazgeçtiği gelen bilgiler arasında. Çünkü uzun menzilli kablosuz şarjda, alıcı ve verici arasındaki mesafe arttıkça nesne paraziti oluşuyor ve bu da yavaş şarj sorunlarına neden oluyor.

Kuşkusuz Apple, uzun menzilli kablosuz şarj teknolojisi üzerinden çalışıyor ancak son gelen bilgiler, iPhone 8’de endüktif kablosuz şarj teknolojisinin yer alacağını gösteriyor. Tıpkı Apple Watch’da sunulan şarj çözümü gibi. Yani iPhone 8’i şarj etmek için bir şarj aksesuarının (özel ped veya kutu gibi) üzerine koymak yeterli olacak.

Kablosuz şarj teknolojisinin nasıl sunulacağı konusuna takılmaksızın Apple’ın agresif bir şekilde bu teknolojiyi en yeni nesil iPhone veya iPhone’larına yer vereceği yönünde gerçek anlamda önemli kanıtlar mevcut. Apple, Şubat ayında Wireless Power Consortium’a katıldı ve kablosuz şarj konusunda uzmanlaşmış onlarca çalışanı kiraladı. En önemlisi ise Lite-On Semiconductor, MediaTek ve Luxshare gibi üreticilerin kablosuz şarj bileşenlerini tedarik etti.

Ayrıca belirtmek isteriz ki, iOS 11’deki gizli ses dosyasına iOS 11 çalıştıran bir cihazdan erişmek mümkün değil ve bunun için bir bilgisayar kullanmak gerekiyor.

müşteri hizmetleri