iOS 11’de Kullanılamayacak Olan 32-Bit Uygulamalar için Kontrol Zamanı!

iOS-Uygulamasi-Gelistirme

Haziran ayında, Apple’ın iOS 11’de 32-bit uygulamalar için desteğini tamamen keseceğini sizlerle paylaşmıştık. Apple, iOS 10’da 32-bit uygulamalar için bir uyarı mesajı görüntüleyerek uygulamanın açılmasına izin veriyor ancak; iOS 11’de, 32-bit uygulamalar hiçbir şekilde açılmıyor.

teknik destek

32-bit uygulamaların sayısı hala tahmin ediliyor ve bu tahminlerin sonuçları Business Insider aracılığıyla uygulama istihbarat şirketi olan Sensor Tower’ın kurucu ortağı Oliver Yeh’den geliyor. Bu nedenle, App Store’da yer alan 32-bit uygulamaların sayısı için net bir rakam vermek güç.

Şu anda App Store’un yaklaşık yüzde 8’inin (137.000 adet uygulama) 32-bit uygulamadan oluştuğu tahmin ediliyor. Bu yüzden mevcut uygulamalarınızın uyumluluk kontrolünü yapmanız iOS 11’e geçiş yapılmasına kısa bir süre kala kesinlikle yerinde olacaktır ve bu işlemi yapmanız yalnızca birkaç saniye sürer.

Halihazırda, iOS aygıtınızda herhangi bir 32 bit uygulamanın yüklü olup olmadığını kontrol etmek için, Ayarlar > Genel > Hakkında > Uygulamalar seçeneğine gidin. Uygulamalar’a dokunduğunuzda hiçbir şey olmuyorsa her şey yolunda demektir. Ancak herhangi bir 32-bitlik uygulama cihazınızda yüklü ise Uygulamalar seçeneğine tıkladığınızda bir sonraki ekran (aşağıdaki gibi) gösterilecektir.

iOS 32-bit Uygulama

iOS 11’de kullanılamayacak olan herhangi bir 32-bitlik uygulamaya sahipseniz yerini dolduracak alternatiflere geçiş yapmak adına iOS 11’e geçmeden önce kontrol yapmanız mantıklı olacaktır.

Apple, 32-bit uygulamaların cihaz performansını düşürdüğüne inandığı için iOS 11’deki daha katı yaklaşım sergiliyor. Çünkü, 32-bitlik bir uygulama, çalışmadan önce yüklenmelidir ve bu hem performansı hem de pil ömrü üzerinde önemli bir etkiye neden olur. Şirket geliştiricilere bu konuda çok sayıda uyarı gönderdi. Nitekim pek çok geliştiricinin uygulamasını 64-bite geçiş yaptırmadığı aşikar.

müşteri hizmetleri